U chaty je menší rybník, tak jsem ji hned vyzkoušel. Loďka po hladině i po těch letech krásně plula, nepotopila se. Rozhodl jsem se, že vyrobím další, a tentokráte zcela sám.

Loďky nebo další ozdobné předměty z tohoto čistě přírodního materiálu můžete vyrobit i vy sami – bez cizí pomoci a složitého nářadí. Co k tomu potřebujete? Najít v lese silný kus borové kůry. Tu většinou naleznete kolem dokola hmyzem napadeného stromu. Přiláká vás k němu zvuk datla či strakapouda. Ti ptáci dokáží svým silným zobákem dobývat larvy dřevokazného hmyzu, ukryté ve dřevě.

Kůra je měkčí než dřevo, a proto se mnohem snadněji opracovává. Z nalezeného kousku kůry ostrým nožíkem opatrně vyřezáváme nejrůznější předměty. Může se jednat o cokoliv - přes loďky, panenky, zvířátka, talířky až po ozdobné předměty a šperky na krk. Lodičkám můžeme připevnit stěžně ze špejlí a dále pomocí režní nitě lana, látkové plachty a ozdobit je papírovými vlaječkami. Výrobek nakonec co nejjemněji opracujeme smirkovým papírem nebo ponecháme jen tak nahrubo, aby byly vidět jednotlivé tahy nožíkem. Aby nám loďka zůstala co nejdéle na vodě a brzo se nenasákla vodou, je možné, stejně tak jako i jiné výrobky z kůry, opatřit bezbarvým lakem. Kůra tak získá tmavý odstín a lesk.

Svými výtvory můžeme udělat radost nejen sobě, ale také někomu blízkému. Práci s kůrou určitě ocení také děti, pro které v době násilných počítačových her může být příjemným zpestřením prázdninových radovánek a příležitostí, jak nenásilně zdokonalit jejich manuální zručnost. (Jiří Polák)