Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vyrostou v areálu bývalé Tepny dva hypermarkety?

Náchod - Dopravní zátěž, zničení možnosti zdravého rozvoje centra města, to jsou hlavní argumenty členů občanského sdružení Sbor dobrovolných občanů, kteří si nepřejí, aby v areálu bývalé továrny Tepna nedaleko centra města vyrostly dva nové hypermarkety.

16.4.2008 4
SDÍLEJ:

Rada města Náchoda doporučila zastupitelům (na snímku) prodat Pivovar Náchod liberecké společnosti LIF.Foto: Tereza Kubíčková

V této souvislosti poslali zastupitelům otevřený dopis, v němž je vyzývají, aby přijali usnesení, že plánovaný záměr výstavby Obchodního centra Tepna je v rozporu se zájmy města Náchoda, se zájmy jeho obyvatel a se zdravým rozvojem centra.


O této kauze se obšírně diskutovalo na pondělním zasedání zastupitelstva v Beránku. Areál bývalé Tepny je v soukromém vlastnictví. V budoucnu by zde měly vyrůst dva hypermarkety, menší obchody a kanceláře. „Město nemohlo přistoupit ke koupi těchto pozemků kvůli velkým finančním nákladům spojených s demolicí či opravou tepenského areálu. Ty by se odhadem pohybovaly okolo 90 milionů korun,“ prohlásil na zasedání starosta Oldřich Čtvrtečka. Podle Michala Kudrnáče ze sdružení Sbor dobrovolných občanů záměr realizace Obchodního centra Tepna zásadním a nevratným způsobem poškodí centrum Náchoda na desítky příštích let, a podle urbanistů jde o špatné rozhodnutí. „Všeobecné poučení, že do center měst nepatří monofunkční areály a extenzivní zástavba, je zřejmé, nicméně stále nerespektované,“ uvedl architekt Jan Jehlík z Ústavu urbanismu Fakulty architektury ČVUT. Se stavbou hypermarketů nesouhlasí také další občané. „Rozhodně si nemyslím, že je správná volba vystavět takové obchodní domy v tak velké blízkosti centra města. Raději bych dal přednost nějakým malým obchodům či kancelářským prostorám,“ řekl Deníku Jaroslav Slaný z Náchoda.


Dalším problémem, jak upozorňuje Sbor dobrovolných občanů, je související dopravní zátěž. Podle něho je předpokládaný objem 2600 osobních a 17 nákladních automobilů a v dopravní špičce ještě o 250 automobilů za hodinu více.


Záměr investora však město může stěží ovlivnit. Zvažovaná možnost obytné zástavby naráží na územní plán. Východiskem by mohla být jeho změna, o niž může žádat pouze majitel pozemků. „Pokud by návrh na změnu územního plánu byl městem schválen, jistě by investor podal žalobu na město kvůli maření investice,“ upozornil starosta.

Město Náchod si zasluhuje citlivý a také kvalitní rozvoj, říká architekt Jan Jehlík

Využít areál bývalého závodu Tepna ke stavbě dvou hypermarketů? To je otázka, která se řešila na pondělním zasedání zastupitelstva v Beránku. Občanské sdružení Sbor dobrovolných občanů je zásadně proti, město nemělo na odkoupení a případnou demolici areálu peníze a ten je nyní v soukromých rukách. Výstavba bytů, menších obchodů či kanceláří v tomto prostoru by vyhovovala mnohým občanům, jímž tato varianta připadá jako nejlepší řešení. „Určitě by se mi více líbily malé obchůdky, pasáže a pěkné byty, než nějaké obrovské obchodní monstrum, které způsobí jen větší kolony aut,“ domnívá se obyvatel Náchoda Vlastimil Dostál. Podle odborníků půjde v případě uvažované stavby hypermarketů pouze o krátkodobý prospěch s budoucímí špatnými důsledky.


„Nejprve opadne auforie z nakupování, poté přijdou dopravní, sociální a kulturní problémy kvůli poničení původního hodnotného obrazu města a následného snížení jeho přitažlivosti. To není pohled idealisty, ale je to naprosto racionální pohled hospodáře. Lidé hledají město přitažlivé pro kulturní a vzdělané občany. A Náchod je krásné město, které si zasluhuje citlivý a kvalitní rozvoj,“ myslí si architekt Jan Jehlík z Ústavu urbanismu Fakulty architektury ČVUT.

(Martin Svoboda)

Souhlasíte se vznikem nových hypermarketů v bývalé Tepně?

Ano

44 %

Ne

56 %

Je mi to jedno

0 %

Hlasovalo: 9

Anketa byla ukončena

16.4.2008 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Adolf Klepš

Na kandidátce TOP 09 zůstalo jméno Adolfa Klepše

Ilustrační foto.
AUTOMIX.CZ
3

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Z Hronova do Náchod se poběží po šedesáté

Náchod, Hronov - Už 60. ročník silničního běhu Hronov – Náchod se uskuteční v sobotu 21. října.

Kuriozity volebních místností: Autoservis, dům hasičů i sauna

Královéhradecko - Poslance lidé do sněmovny pošlou z různých míst. V Petříkovicích na Trutnovsku volební komise sídlí na koupališti, V Polici na Náchodsku zase v prostorách sauny.

Češi v cizině se k volebním urnám nehrnou

Náchodsko - Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky začínají dnes úderem 14. hodiny.

Nahodil Náchod konečně motory?

Náchodsko - Až v pátém kole se dočkali premiérového vítězství v letošním ročníku Krajské ligy mužů hokejisté Náchoda. O překvapení se pak postaral Hronov, který zvítězil na horkém ledě Nové Paky. Bez vstřeleného gólu a bez bodů se naopak vraceli z Třebechovic hokejisté Jaroměře.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení