Atlas pískovcových skalních měst České a Slovenské republiky Jiřího Adamoviče, Radka Mikuláše a Václava Cílka patří ke knihám, jež jsou schopné oslovit laiky i odborníky. Autoři obsáhlé práce (459 s.). v úvodu přiznávají, že pískovce poznávali nejen jako geologové, ale i jako horolezci, jeskyňáři nebo trampové.

Jejich vztah ke skalám je na knize také znát. Sami uvádějí, že atlas lze využívat jako učebnici pískovcové geologie a geomorfologie, stejně jako inspiraci pro výlety.

První část knihy seznamuje se základními odbornými pojmy. Druhá, velmi svébytná, se zamýšlí se nad tím, jak mnohostranně lidé horninu využívají – od užitkového lámání kamene, přes skalní příbytky a chladírny až po sport, architekturu, sochařství a estetickou stránku skal.

Třetí část přibližuje naše pískovcové oblasti a podrobně přitom charakterizuje i jednotlivá skalní města na Broumovsku (včetně těch méně známých jako je Hejda nebo Čížkovy kameny), s přesahem do polských Stolových hor. Vedle informací o geologické stavbě a reliéfu jsou u každého celku uvedeny i různé zajímavosti a jeho přístupnost.

Bohatý fotografický doprovod, přináší jak působivé krajinné snímky, tak geomorfologické detaily. V soupisu literatury jsou zastoupeni i autoři z našeho kraje, přičemž práce Jiřího Kopeckého jsou uvedeny mezi základní literaturou oboru.

Jan Meier