VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vysokovští: "My obchvat Náchoda nebrzdíme!"

Vysokov – Pro některé vytoužená stavba pro jiné obava, že přijdou o střechu nad hlavou – to je projekt plánovaného obchvatu Náchoda.

19.2.2010
SDÍLEJ:

Případný obchvat Náchoda (na vizualizaci jeho část) by se dotkl i obce Vysokova. Foto: Klára Němečková

Stavba se protíná s katastrálním územím Vysokova, proto zastupitelé obce ve středu večer rozhodovali, zda vůbec vyjádří souhlasné stanovisko. Jednání nakonec netrvalo dlouho, zastupitelé dali projektu zelenou – ovšem za určitých podmínek jako například protihluková stěna, odvodnění komunikace, průchod pro pěší s osvětlením nebo chodník.

„Hlavním požadavkem je dokončení a zapracování trasy navrhované stavby změnou obce do platného územního plánu Vysokova,“ upozorňuje starosta Oldřich Bohadlo.

Václav Cvejn a Jana Šťobíčková – oběma hrozí, že přijdou o střechu nad hlavou. Jejich pozemky totiž zasahují do plánů obchvatu. Nikdo z nich neví, co mohou od stavby očekávat. Dostanou náhradní bydlení? Nebo peníze? Nebo jim dům zůstane? „Ředitelství silnic a dálnic nás do dnešní doby nekontaktovalo!“ stěžuje si Václav Cvejn, majitel pozemku.

„V tento okamžik žádáme o územní rozhodnutí, takže teprve nyní můžeme vykupovat pozemky,“ vysvětluje Nina Ledvinová, mluvčí Ředitelství silnic a dálnic.

I Jana Šťobíčková žije v neustálé nejistotě. Přesto obchvat Náchoda podporuje. „Nezbývá mi nic jiného. Vím, že dopravní situace je v Náchodě skutečně neúnosná.“ Obyvatelé Vysokova se shodují: „Stavbu v žádném případě nebrzdíme! To nám pouze podsouvají někteří bojovníci za obchvat!“

Náchodem denně projede až 24 tisíc aut a měsíčně 85 tisíc kamionů.

„Podle mě je Náchod největším dopravním bolákem Královéhradeckého kraje,“ myslí si Oldřich Čtvrtečka, starosta Náchoda. Stavba je vyčíslena na dvě a půl až tři miliardy korun a je závislá na ekonomické situaci státu – právě proto většina Náchoďáků příliš nevěří její brzké realizaci.
Občanské sdružení Obchvat Náchoda proto do budoucna plánuje i blokádu dopravy, pokud bude projekt stále na mrtvém bodě.

(Markéta Volfová)

19.2.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Martin Jiránek

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Před volbami dali přednost rodině a vstoupili do svazku manželského

Před volbami dali přednost rodině a vstoupili do svazku manželského

AKTUALIZUJEME

Volební místnosti se zavřely. ANO jasně drtí své soupeře

Královéhradecký kraj - V pátek a v sobotu mají lidé možnost jasně se vyjádřit k budoucnosti Česka. Od 14 hodin, kdy začaly volby do Poslanecké sněmovny PČR, jsou otevřené volební místnosti a voliči až do sobotního odpoledne mohou rozhodovat, kdo zemi v následujících čtyřech letech povede.

Manželé Doležalovi z Náchoda volili v hlavním městě Švédska

Stockholm, Náchod - Eva a Michal Doležalovi z Náchoda měli cestu do Stockholmu naplánovanou už dlouho před volbami. "Nebyla nám však lhostejná naše budoucnost a pokud chci věřit v demokracii, je nutné, aby byla volební účast co nejvyšší," říká maminka třech dětí.

Svůj hlas hodil do volební urny jen pár vteřin před uzavřením volební místnosti

Božanov - Je krátce před čtrnáctou hodinou a do uzavření volebního okrsku zbývají tři minuty.

Manželé Žočkovi volili doma, komise za nimi přijela s přenosnou volební urnou

Rožmitál u Broumova - Celkem 50 voličů z evidovaných 129 přišlo během pátku odevzdat svůj hlas v nejmenším volebním okrsku na Broumovsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení