Expozice prezentuje profesionálně - amatérské aktivity místních sběratelů a milovníků neživé přírody - Jiřího Flegra, Adama Letzela, Františka Čápa a Jiřího Nicolase Šplíchala.

„Vystavuji zde mimo jiné septárie. To je v podstatě zkamenělé bahno staré několik milionů let,“ ukazuje na plochy s prasklinami vyplněnými kalcitem posledně jmenovaný. Právě Broumovsko je na tyto kameny v rámci republiky poměrně bohaté. „Tahle septárie je z Janoviček, tato z Heřmánkovic a tahle z Jetřichova,“ ukazuje na vyleštěné plochy 13letý Nicolas. „Nejprve se ten kámen musí rozříznout a potom se vyleští," dodává.

Právě pro svůj atraktivní vzhled bývají septárie upravovány do podoby různých dárkových předmětů. Tyto předměty, jako jsou např. těžítka či šperky, jsou někdy nabízeny pod obchodním názvem dračí kámen nebo dračí vejce. „Dále tu jsou vystaveny křemenné geody, jejichž krystaly jsou potaženy oxidem, železa. Také tu jsou goethity a spousta achátů ze Šonova,“ říká mladý nadšenec do mineralogie.

Naměřená rychlost
Rekordman nové dálnice: Nejvyšší povolenou rychlost překonal téměř o 100 km/h

Výstava Drahé kameny a mikrosvěty v budově Café Herzog bude přístupná i o státním svátku 28. září během Svatováclavských slavností od 9 do 15 hodin. Výstavní síň LokArt se nachází ve 4. patře budovy Café Herzog na Mírovém náměstí v Broumově. Otevřeno je ještě ve čtvrtek a v pátek od 10 do 17 hodin.