Z řad občanů Zbečníka se začíná ozývat nespokojenost s postupem stavebních firem.

„Podle informací, které nám byly předány, jsme si mysleli, že udělají vždy asi těch osm set metrů. Slibovali, že to následně vyštěrkují a budou postupovat dál. Vybrali to najednou a je tady chaos. Nejhorší je, že pěkného počasí využívají jen některé firmy, ty pracují i o víkendech. Ostatní to odpoledne zabalí a stroje nečinně stojí. Zda se to podaří udělat do termínu, tomu moc nevěříme," uvedli svůj názor Draboňovi.

S tím ale nesouhlasí ředitel SÚS Hradec Králové Jiří Brandejs. „Na stavbě jsem byl tento týden osobně a mohu konstatovat, že na staveništi komunikace nepanuje žádný chaos. Je třeba si uvědomit, že se jedná o stavbu, která není pro občany ani stavební firmy jednoduchá. Rozumím, že se občané musí dostat ke svým objektům, ale na druhou stranu je třeba vnímat, že se jedná o staveniště, po kterém se není možné pohybovat jak koho napadne. Sám jsem byl svědkem situace, kdy lidé procházeli staveništěm mimo vyhrazené stezky, které jsou zpevněné drtí," reagoval Brandejs.

Nejvíce nespokojených se ozývá v místním obchodě s potravinami. „Já to tady mám z první ruky. Nadávají všichni, kteří sem přijdou. Každý je naštvaný, že se nepostupuje po etapách, jak jsme byli informováni, ale zlikvidovali vše najednou," řekla Hana Johnová, majitelka potravin.

Velké problémy s cestou do města mají především starší a méně pohybliví občané.

„Vím, že se to udělat musí. Občas ale potřebuji do města a není to nic příjemného. Na kole se jet nedá. Špatně se chodí i pěšky. Mladší to asi zvládají, ale pro nás starší to je problém. Na stavbě se pracuje, ale jestli se to pořídí jak slibovali, si nedovedu představit. Myslela jsem, že se to budou dělat po etapách, tak nevím, co se na tom změnilo. Nechci si ale naříkat, tak to beru, jak to je," svěřila se Vlasta Žídková.

Stavba by se měla stihnout dokončit v termínu. „Na stavbě se doposud nevyskytl žádný problém, který by měl vliv na časový harmonogram postupu výstavby, vše do současné doby probíhá dle plánu," uvedl Jiří Brandejs.

„Město zajišťuje pouze výstavbu nových chodníků, ostatní práce mají svůj stavební dozor. V našem případě prozatím vše probíhá podle stanoveného harmonogramu. Jsme ale závislí na postupu prací ostatních firem," dodala Michaela Kajnarová z Městského úřadu Hronov.

Na stavbě se ale dílčí problémy vyskytly a k jistému zdržení došlo. „V úseku od mostu bylo potřebné odbagrovat větší množství materiálu z podloží silnice a narazilo se tam na rozvody, které nebyly zaneseny v plánech, proto tam k jistému zpoždění došlo. Nyní tam chybí položit pouze vrchní vrstva asfaltu. Ta se dodělá, až se připraví podklad až ke křižovatce na Padolí," informovala starostka Hronova Hana Nedvědová.

Situace se má zlepšit také v místech, kde jsou už inženýrské sítě hotové. „Začíná se pracovat na obrubnících nové cesty od křižovatky na Padolí. Tam se musela rovněž odstranit větší vrstva podloží a v katastrofálním stavu jsou přípojky vodovodního řadu. Následně se bude koridor nové cesty zavážet drtí, aby byl úsek alespoň částečně sjízdný. Na stavbu chodím osobně dohlížet a snažím se řešitelné problémy občanů následně napravovat s dodavatelem stavby," dodala starostka.