Na základě mandátu od občanů Náchoda vyjádřeného ve volbách zahájila ČSSD, TOP 09, Sdružení Svobodní „Patrioti“, NK a koalice SNK – ED a VV jednání o vytvoření většinové koalice. Tyto čtyři politické subjekty na základě shody, ke které došly v koaličních jednáních, se rozhodly vytvořit koalici. Tato koalice má dohromady 14 hlasů a tím pádem i těsnou většinu v náchodském zastupitelstvu.

Potvrzením této shody byl podpis textu smlouvy o vytvoření koalice, ke kterému došlo v úterý 19. října ve večerních hodinách v Náchodě.
Uplynulo jen několik hodin, co nově zrozenou spolupráci zúčastněné strany potvrdily podpisem smlouvy o vytvoření koalice a reakce náchodské ODS na sebe nenechala dlouho čekat. „Jsem povinná dál jednat,“ řekla Deníku předsedkyně místního sdružení ODS v Náchodě a poslankyně Zdeňka Horníková, že dál usiluje o středo-pravou koalici. „Ta jednání spočívají v tom, že se ve středu sešli zástupci pěti politických stran: ODS, KDU-ČSL, SOS, Strany zelených a SNK-ED. Výsledkem jednání, které skončilo po půl dvanácté je, že budou osloveny další dva politické subjekty: TOP 09 a Patrioti,“ prozradila Deníku včera odpoledne Horníková.

Proti jejímu tvrzení, že by s SNK–ED a VV jednala ODS o vytvoření středo-pravé koalice se ale ohradil Karel Petránek (SNK-ED).

Koalice podepsala smlouvu, ODS se nevzdává

„Naše strana se nehodlá spojit s ODS a ani s ní nejedná o žádné koalici,“ ujistil Deník Karel Petránek (SNK-ED). „Pokud to paní Horníková tvrdí, nebo snad i třeba jen naznačuje, pak to není pravda,“ dodal.

Za zástupce SNK-ED a VV při jednáních o koalici přitom Horníková pro Deník označila Miroslava Jindru. Ten skutečně za SNK-ED kandidoval, a to jako nezávislý. Svou účast na jednání potvrdil. „Dostal jsem se tam náhodou, ale nebyl jsem u celého jednání,“ řekl Deníku. „Pokud jde o můj postoj, pak jsem oznámil, že čtyři strany již podepsaly smlouvu o vytvoření koalice. A je jejich věc, jak budou dál postupovat. Za sebe říkám, že se budu podílet na vytvoření programového prohlášení této koalice, a co bude dál, to je opravdu jen předběžné. V každém případě jsem připraven podpořit řešení, které zajistí vytvoření stabilní vlády v Náchodě,“ reagoval Jindra.

ODS přitom dál pokračuje ve snaze sestavit středo-pravou koalici. „Situace od středu do prava je dvacet mandátů a od středu doleva jen sedm mandátů. A to o něčem svědčí,“ řekl lídr ODS v Náchodě Jiří Rudolf. „Je jasné, že lidé si vybrali a chtějí středo-pravé vedení radnice,“ dodal.
Směr vyjednávání náchodské ODS potvrdila i předsedkyně místního sdružení ODS v Náchodě a poslankyně Zdeňka Horníková. „Dál pokračujeme ve snaze sestavit koalici z ODS, KDU-ČSL, SOS, Strany zelených a SNK-ED. Dohodnout se chceme i s TOP 09 a Patrioty. Pokud se společné jednání uskuteční, pak to rozhodně nebude v řádu hodin, ale dnů. Lídři jednotlivých se stran se chtějí na vyjednávání připravit,“ dodala.

Obsah již podepsané koaliční smlouvy, kterou za ČSSD podepsal Jan Birke, za Sdružení Svobodní, NK Tomáš Šubert, za TOP 09 Aleš Cabicar a za Koalici SNK – ED a VV Karel Petránek, řeší i personální obsazení pozic uvolněných zastupitelů a složení rady města.

„V rámci této smlouvy o vytvoření koalice se zástupci koaličních subjektů dohodli, že budou participovat na pozicích uvolněných zastupitelů v této podobě: starosta města: Jan Birke (ČSSD), první místostarosta: Tomáš Šubert (Svobodní , NK), druhý místostarosta: Drahomíra Benešová (TOP 09),“ stojí v tiskové zprávě, která rovněž nastiňuje složení Rady Města: tři posty pro ČSSD, tři Svobodní, dva TOP 09 a jeden SNK ED aVV.

„Zásadní otázky vedoucí k soudržnosti ustavené koalice v průběhu let 2010 – 2014 bude řešit smlouva o koaliční spolupráci, která bude po dopracování přílohou smlouvy o vytvoření koalice. Smlouva o koaliční spolupráci bude podepsána nejpozději do jednoho měsíce od podpisu smlouvy o vytvoření koalice. Dvojici těchto dokumentů bude doplňovat společné Programové prohlášení koaličních subjektů, které bude zveřejněno nejpozději do jednoho měsíce od podpisu smlouvy o koaliční spolupráci,“ stojí v tiskové zprávě nového koaličního kvarteta. (řez, jm)