Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vzácný Hesseliův urbář se po 300 letech dočkal českého vydání

Broumov - Svého prvního českého vydání se po více než tři sta letech dočkal broumovský Hesseliův urbář. Jde o vzácnou knihu ze 17. století, která byla vyhlášena kulturní památkou. Její originál je v současné době uložen ve Státním archivu v Zámrsku.

20.4.2015
SDÍLEJ:

ZOBRAZENÍ PASA v Hesseliově urbáři.Foto: Repro: Archiv

Hesseliův urbář předkládá soupis majetku a daňových povinností poddaných broumovského klášterního panství a je souborem důležitých úředních dokladů. Kniha je výsledkem inventury veškerého majetku kláštera, kterou provedl správce panství Johann Georg Hesselius v letech 1676 1677. Zcela unikátním prvkem urbáře je 24 obrazových příloh textové části, tzv. pohledových map, které Hesselius sám namaloval.

Vydání českého překladu této unikátní archivní památky se ujalo Národní zemědělské muzeum za přispění Agentury pro rozvoj Broumovska. Výsledkem je ručně vázaná kniha Urbarium neoscriptum cum explicatione brevi čili Nově sepsaný řád všech trvalých povinností a rent, které plní a odvádějí dědiční poddaní slavného kláštera Broumova ve městě a okolí. Autory edice jsou pracovník Národního archivu ČR Vladimír Waage, redaktora Šárka Steinová, která vytvořila osobní rejstřík a text edice seřadila podle původního rukopisu, a z němčiny přeložil urbář do češtiny Jaroslav Koláčný.

ZOBRAZENÍ PASA v Hesseliově urbáři.„Práci na překladu jsem chápal především jako velice zajímavou činnost, podobnou někdy i detektivní práci. Vzhledem k tomu, že urbář je z druhé poloviny 17. století, odpovídá tomu jednak slovní zásoba, ale také stylistická stránka textu. Nejde jen o „barokní" sáhodlouhá souvětí, ale na druhé straně také o některé výrazy, ať už odborné, či pouze nářeční. Protože jsem měl k dispozici jen současné slovníky a internet, bylo dohledání některých významů slov doslova titěrnou a mnohdy právě i „detektivní" prací. Překlad mi s přestávkami trval něco přes půl roku," popsal svou práci na urbáři Jaroslav Konečný.

Vladimír Waage k vydání urbáře dodává: „Myslím si, že dnešní občané Broumovska, kteří sem přišli po II. světové válce a zdejší kraj si zamilovali, našli v něm práci a přátele a tím se pro ně stal domovem, si nyní mohou v jazyce, kterému dobře rozumějí, přečíst významnou archivní památku pro oblast, kde se úřadovalo a mluvilo do roku 1945 německy. V tom vidím význam této edice."

Urbář bude veřejnosti představen během besedy v pondělí 20. dubna v Kreslírně broumovského kláštera za přítomnosti autorů edice.

(bed, ost)

Autor: Pavel Bednář

20.4.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

V Broumově u nádraží evakuovali desítky lidí a psa. Unikal plyn

Ilustrační foto.

Zaměstnavatel neposílal srážky ze mzdy insolvenčnímu správci

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Machovu zatím chybí forma i štěstí

Náchodsko - O slunečném víkendu se hrálo o další mistrovské body ve fotbalovém Jopeco Okresním přeboru mužů.

Nevěděli, co se šaty, tak je vrátili

Jaroměř, Josefov - Nečekaného překvapení se po pár týdnech dočkali jak vystavovatelé, tak i majitelka odcizených šatů. Před vchodem do objektu Starého špitálu v Josefově, kde se v době 9. do 11. září konala výstava a z něhož zmizely některé vystavované artefakty (tj. zářivky a plesové šaty), se z ničeho nic jednou ráno objevila igelitka. A uvnitř se skrývaly oboje šaty, které kdosi předtím z výstavy odnesl.

Derby rozhodly jaroměřské vstupy do třetin

Náchodsko - Mizerný start do sezony zažívá nejúspěšnější celek posledních pěti let. Hokejisté Náchoda se v úvodu nového ročníku trápí jak v ofenzivě, tak i v defenzivě, což potvrdili i v nedělním domácím zápase s Třebechovicemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení