VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vzpomínka na sametovou revoluci se neobešla bez kritiky

Česká Skalice – Velký stan za kašnou na Husově náměstí, čtyři desítky pamětníků listopadových událostí z roku 1989, reprodukovaná hudba a občerstvení – to byla kulisa úterního podvečera, která byla vzpomínkou na dvacáté výročí sametové revoluce. Jubilejní vzpomínková událost se však částečně proměnila v kritiku vedení a rady města v přístupu k tomuto výročí.

19.11.2009 11
SDÍLEJ:

Vzpomínka na listopad 1989 v České Skalici.Foto: Hynek Šnajdar

Její organizátor Petr Fejfar označil pondělní akci k výročí uspořádanou městem v Penzionu Olga jako nepatřičnou a zavádějící. „Byla i neslušná vůči těm, kteří první vystoupili na kašnu a kteří v dobách předlistopadových neseděli jen doma za kamny, ale snažili se o změnu tehdejšího režimu. Je nepatřičné, neuctivé a arogantní, že na jedinou oficiální městskou listopadovou akci tito lidé nebyli ani pozváni,“ nechal se slyšet Fejfar, který v této souvislosti ještě poznamenal, že o minulém víkendu celý národ slyšel uznání současného prezidenta Václava Klause Václavu Havlovi, kterému poděkoval a označil ho za muže listopadu 1989. „Naše radnice něčeho podobného schopná nebyla a není,“ domnívá se Fejfar.

S tím však naprosto nesouhlasí českoskalický starosta Tomáš Hubka. „Doposud jsem nechával různá vystoupení pana Fejfara bez komentáře. To, co se však odehrálo okolo 20. výročí listopadu 1989 již však bez povšimnutí nechat nemohu,“ prohlásil starosta.

V den výročí padaly také výtky

Petr Fejfar rovněž na adresu radnice uvedl, že je zarážející, jakým způsobem se rada města i vedení města postavilo k výstavě, kterou Fejfar s přáteli uspořádal ve Staré radnici. „Město tuto výstavu v navrhovaném širším pojetí na základě jednání rady města na začátku léta odmítlo jako příliš nákladnou a neproveditelnou,“ tvrdí.

Podle slov českoskalického starosty Tomáše Hubky město Česká Skalice počítalo s uspořádáním výstavy k 17. listopadu buď v prostorách nového informačního centra, nebo v penzionu Olga.

„S obdobným námětem nás navštívil pan Fejfar, který ale předpokládal větší rozsah zamýšlené výstavy. Po projednání této situace jsme ho informovali, že trváme na původním záměru a vyzvali ho k případné spolupráci. Po zahájení příprav výstavy pořádané městem bylo zjištěno, že pan Fejfar pokračuje ve svém záměru samostatně a vzhledem k tomu, že dle našeho názoru uspořádat dvě obdobné výstavy je zbytečné, rozhodlo se město uspořádat na téma 17. listopadu besedu nad kronikou města,“ vysvětluje Tomáš Hubka, který označuje Fejfarovo vystoupení za lživé a smyšlené.

„Jako jeden z účastníků tehdejších událostí bych rád připomenul, že je naší povinností ctít ideu sametové revoluce, smysl demokracie a svobody slova. Ale mějme na paměti, že do těchto hodnot nepatří lež a nenávist,“ dodal starosta.

Autor: Hynek Šnajdar

19.11.2009 VSTUP DO DISKUSE 11
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sobotka - Náchod B

Ve šlágru kola slavila úspěch kostelecká taktika

Počítání volebních hlasů.

V hradeckém kraji vystavili voliči účet i architektům krajské koalice

Těším se na to, co mi život přinese nového, říká Soňa Marková

Náchod - “Výsledky voleb jsou pro mě osobně a hlavně pro KSČM velkým zklamáním. Nečekali jsme, že se hlasy přesunou tak významně ke stranám, které jsou spíše populistické. Ale voliči rozhodli,” říká poslankyně za KSČM Soňa Marková.

Triumf ANO, debakl levice, Bělobrádek uhájil křeslo o 173 hlasů

Královéhradecký kraj - Volby do Poslanecké sněmovny na území Královéhradeckého kraje de facto kopírovaly výsledek v celé České republice. Drtivým způsobem vyhrálo hnutí ANO, těžkou porážku utržily levicové strany.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr královéhradecké krajské kandidátky ČSSD Jan Birke svůj post poslance obhájil, ale po skončení voleb a sečtení hlasů bylo vidět, že k radosti má daleko.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení