Původní průmyslový a výstavní palác hirošimské prefektury s charakteristickou kupolí jen díky své bytelnosti ustál 6. srpna 1945 explozi atomové bomby, k níž došlo v 8:15 hodin ve výšce 570 metrů nad budovou. Trosky zůstaly zcela osamocené stát uprostřed totálně zničeného města a nejen pro Japonce, ale pro celý kulturní svět staly symbolem atomové zkázy a varovným mementem.
Atomový dóm se tak stal nejznámější připomínkou smutné události světové historie z roku 1945. Pečlivě zakonzervované zbytky železobetonového skeletu jsou památníkem, kde si Japonci každoročně připomínají oběti nejničivější zbraně v dějinách lidstva. Budova postavená v roce 1915 byla v roce 1996 zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO.
V roce 2017 do Hirošimy zavítal i náchodský starosta Jan Birke, který tehdy uctil památky obětí druhé světové války položením věnce u památníku míru v doprovodu starosty Hirošimy.
Více o svržení atomové bomby na Hirošimu a o tom, že českých stop tam bylo víc, čtěte zde:
"Hovořili jsme především o náchodském rodákovi a musím říci, že jsem navzdory utrpení, které se zde odehrálo, cítil nesmírnou hrdost. Hrdost na člověka, rodáka z Náchoda, autora stavby, jenž bude navždy připomínat hrůzy války, kdy po shození atomové bomby zahynulo během deseti vteřin 140 tisíc lidí,“ uvedl starosta Náchoda Jan Birke, a dodal, že díky Janu Letzelovi se Náchod dostal do velké rodiny světových Měst míru. „Je úžasné jaké obrovské úctě se u Japonců náchodský rodák a jeho dílo těší.“
Jan Letzel se narodil 9. dubna 1880 v Náchodě v rodině hoteliéra Jana Letzela a jeho ženy Valburgy. Studoval architekturu a do historie se zapsal svou stavbou „Atomového dómu“ v japonské Hirošimě, která jako jedna z mála budov odolala atomovému výbuchu v roce 1945. Architekt Jan Letzel odpočívá na hřbitově ve Starém Městě v Náchodě, je po něm pojmenovaná střední stavební škola.