VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vzpomínka na úžasné prázdniny v Polici

Police nad Metují - Před více jak 30 lety jsem s bratrem, sestřenicí a bratrancem jezdívala na prázdniny k prarodičům do Police nad Metují.

18.9.2011
SDÍLEJ:

Klášter v Polici nad Metují.Foto: Archiv Deníku


Moje babička zde pracovala v textilní továrně a děda byl pánský krejčí , který později pracoval jako hlídač v jedné továrně v Bukovicích.
Moji prarodiče, dokud mohli, pracovali i v důchodu, ale od 1.7. do 31. 8. si vždycky udělali volno, aby svým milovaným vnoučatům připravili fantastické prázdniny.

A tak jsme se my, vnoučata, jako malé děti sjížděly pravidelně každé léto z Ústí nad Labem a Velvarska k babičce a dědovi, a těšily se, jaký prázdninový program nás čeká. A že se bylo vždy na co těšit! Celodenní výlety po okolí: Ostaš a Kočičí hrad , Hvězda s úžasnými prolézačkami ve skalách, dobrodružná výprava na horu Bor, kde jsme se všichni ztratili a bloudili v polských lesích. Houbaření na Honech, procházky spojené s koupáním a lovením raků ve studeném potoce ve Žděřině, výlety do Teplických skal, do Broumova, Hronova a Náchoda.

Děda s babičkou dříve bydleli v Husově ulici v domě hned naproti autobusové zastávce. Pamatuji se ještě, jak jsem z okna každý večer sledovala poslední spoj směrem na Broumov. Nástupiště bývalo plné lidí, převážně dělnic, vracejících se z práce a samozřejmě malých i velkých turistů s obrovskými batohy na zádech.

Děda se každé ráno pěkně oblékl a šel se podívat naproti do parku na teploměr, umístěný na lesklém žulovém podstavci. Pak přešel silnici vedoucí na náměstí a koupil si v trafice noviny. Posadil se na jednu z laviček parku hned u kašny, aby si je v klidu přečetl. Nikdy je nedočetl celé, protože vždycky někdo z nás byl na blízku a zahrnoval ho všetečnými otázkami. Děda uměl krásně vyprávět o přírodě a každý večer četl bratrovi před spaním jeho oblíbenou knížku O kocouru Mikešovi.

Na byt v Husově ulici mám ještě jednu vzpomínku. Jednoho večera přijel za mými prarodiči jejich synovec Ivan Dejmal - pozdější ministr životního prostředí ČR. Mluvilo se hlavně o přírodě, ostatním věcem jsem v té době příliš nerozuměla. Strýc Ivan byl velmi inteligentní a zábavný člověk, a tak se návštěva protáhla do pozdního večera, kdy nakonec u nás zazvonili dva pánové v civilních šatech a odvedli diskrétně naši navštěvu neznámo kam. To byl snad jediný večer , kdy jsme usínali bez naší obvyklé pohádky o Mikešovi.

Ráda jsem chodila se svoji sestřenicí na Havlatku a pozorovala chod továrny na dětské stavebnice, kterou jsme samozřejmě měli doma také. Na stráni rostly velké modré zvonky a žampiony.

Později se naši prarodiče přestěhovali do většího bytu , jenž pro nás děti představoval tajemný ráj vysokých chodeb, sklepů a velké půdy, plné záhad. Jejich byt se totiž nacházel v místním klášteře. Na půdu vedly široké dřevěné schody a já ji společně s velkou bílou kočkou paní Herzogové tajně celou prozkoumala. Samozřejmě, že jsem kromě starého harampádí nic nenašla. Odnesla jsem si tenkrát pouze starý porcelánový hrnek, který mám dodneška, a je to jeden z mých největších pokladů. Za nic na světě bych jej nikomu nedala!

V té době si děda pořídil i malou chatku se zahrádkou za městem. Chodívali jsme tam pěšky po staré asfaltové cestě vedoucí do obce Bělý. Mlsali jsme tu jahody, maliny, angrešt a rybíz. Babička vařila z malin výbornou štávu a děda zase připravoval výborný salát z okurek a kefíru. Večer jsme si opékali špekáčky. S chlebem a čerstvým křenem ze zahrádky si nikde jinde na takové lahůdce nepochutnáte.

V srpnu jsme chodívali do broumovských lesů sbírat borůvky. Babička z nich připravovala koláč zdobený drobenkou. Ani se nemusel skladovat v lednici, nikdy dlouho nevydržel. Tak rychle totiž zmizel v našem bříšku. Dnes se sice borůvkový koláč dá koupit v obchodě, ale je v něm méně borůvek než těsta a po jednom kousíčku se bříško nezdravě nafoukne. To babiččin koláč byl úplně jiný. Více jak 30 let jsem si už na podobném nepochutnala.
Každému z nás jistě utkvěly v paměti různé další vzpomínky: Bratr si možná s úsměvem vzpomene, jak nás každý den babička rozmazlovala tabulkou mléčné čokolády, kterou jsme měly jako děcka doma přísně zakázanou, aby se nám nezkazily zuby.

Sestřenice si možná vzpomene na letní šatičky, jež nám pravidelně každé léto naši prarodiče zhotovili na zakázku. Vždyt děda byl známý polický krejčí!
Já teď možná napíšu něco, co mé romantické vyprávění trochu pokazí. Já si totiž hlavně vzpomínám na to, že s příjezdem do Police nad Metují mě přestaly průduškové potíže. Dva měsíce jsem měla naprostý klid od těžkých astmatických záchvatů, které mi ničily můj krásný dětský svět a já na chvíli zapomněla na probdělé noci. Díky mé babičce a dědovi a díky té nádherné polické přírodě.

Prázdniny skončily a dětem začal nový školní rok . Ať je tak krásný jako Váš Polický kraj ! (Daniela Urbani, Valdagno, Itálie)

18.9.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Před volbami dali přednost rodině a vstoupili do svazku manželského

Před volbami dali přednost rodině a vstoupili do svazku manželského

Počítání volebních hlasů.
AKTUALIZUJEME
70

Volební místnosti se zavřely. ANO jasně drtí své soupeře

Manželé Doležalovi z Náchoda volili v hlavním městě Švédska

Stockholm, Náchod - Eva a Michal Doležalovi z Náchoda měli cestu do Stockholmu naplánovanou už dlouho před volbami. "Nebyla nám však lhostejná naše budoucnost a pokud chci věřit v demokracii, je nutné, aby byla volební účast co nejvyšší," říká maminka třech dětí.

Svůj hlas hodil do volební urny jen pár vteřin před uzavřením volební místnosti

Božanov - Je krátce před čtrnáctou hodinou a do uzavření volebního okrsku zbývají tři minuty.

Manželé Žočkovi volili doma, komise za nimi přijela s přenosnou volební urnou

Rožmitál u Broumova - Celkem 50 voličů z evidovaných 129 přišlo během pátku odevzdat svůj hlas v nejmenším volebním okrsku na Broumovsku.

OBRAZEM: V Jaroměři volí mezi historickými vlaky

Jaroměř /FOTO/ - Železniční muzeum Výtopna v Jaroměři se v pátek 20. října proměnilo ve volební okrsek číslo 18.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení