Do projektu se zapojilo sedm týmů žáků a studentů Gymnázia Broumov, ZŠ Teplice n. M., ZŠ Hradební Broumov, ZUŠ Police n. M. a ZŠ Masarykova Broumov. "Děti šest měsíců natáčely vyprávění pamětníků, navštěvovaly archivy a dohledávaly materiály k příběhům. Z materiálů vytvořily krátká dokumentární díla, která budou představena a část z nich i odvysílána před odbornou porotou. Ta pak vybere tři vítězné projekty," říká k projektu Kateřina Ostradecká ze Vzdělávacího a kulturního centra Klášter Broumov, a dodává, že prezentace je zdarma přístupná veřejnosti.

„Žáci se díky Příběhům našich sousedů setkali s pamětníky Janou Fiedlerovou nebo manželi Kosovými, kterým minulý režim a historické události vzaly svobodu i přátele. Miroslava Moravcová přiblížila dětem krutý osud sudetských Němců v Teplicích nad Metují. O životě Němců žijících v pohraničí vyprávěl pamětník Arnošt Obst. Alexandr Stejskal přiblížil dětem příběh své rodiny a tragédii sousední vesnice Českého Malína. Karel Pfeiffer vzpomínal na rozmach svého nejoblíbenějšího sportu - skoků na lyžích v poválečném Broumovsku a po celé republice. Zdeněk Streubel vzpomínal na své dětství a pedagogické působení, na situaci na škole po vstupu vojsk Varšavské smlouvy v 68. roce,“ uvedla Pavla Semeráková, koordinátorka projektu z Maiwaldovy akademie Vzdělávacího a kulturního centra Klášter Broumov.

Celorepublikový projekt vznikl pod taktovkou neziskové organizace Post Bellum, která buduje Paměť národa - nejrozsáhlejší veřejnou pamětnickou sbírku v Evropě. Výsledné dokumenty bude možné zhlédnout na webu www.pribehynasichsousedu.cz. Za celou dobu trvání projektu, tedy od roku 2012, se zapojilo téměř tři tisíce žáků a studentů z 350 českých škol, kteří zdokumentovali celkem 570 pamětnických příběhů. Cílem nebylo zapojit jen elitní školy a nejnadanější žáky, ale naopak zpřístupnit touto formou moderní dějiny co nejširšímu okruhu čtrnáctiletých a patnáctiletých žáků a studentů.