Informace táborníkům předávalo lokální rádio. „Radio Navigamus mělo omezený dosah, a to v rámci našeho tábořiště,“ sdělil jeden z organizátorů akce Michal Fanta. Skautská rozhlasová stanice, kterou bylo možné naladit na běžném rádiu sloužila hlavně k tomu, aby skauti věděli, kdy jít na oběd, nebo večeři. „S pomocí rádia jsme však hlásili i program dne. Byl to rozvrh akcí a soutěží,“ upřesnil.

Od šesti do devadesáti let

V rámci akce Navigamus se potkali skauti mnoha věkových kategorií, a to od šesti do devadesáti let. Skauti-senioři většinou odpočívali. Děti a mládež však dováděly při hrách a soutěžích.

V programu byly outdoorové aktivity, jako lezení přes lanové lávky i žebříky z provazů. Nechyběl ani bohatý doprovodný program: rockový koncert skautské kapely Žito, či výlety do okolí, při kterých skauti poznávali krásy Náchodského regionu, jako třeba pevnost a podzemní chodby Josefov či zámek v Novém Městě nad Metují. Nescházel nácvik záchrany tonoucích. „Cílem bylo pobavit, ale i naučit věcem, které lze využít v běžném životě. A tím záchrana tonoucího určitě je,“ vysvětlil Michal Fanta.

Po stopách Sindibáda

Program Navigamu určovalo ústřední téma: Pohádková dobrodružství námořníka Sindibáda. Na hladině vodní nádrže Rozkoš se tak proháněly dvě stovky lodí. V akci byly pramice i plachetnice.

„Ráda vzpomínám na Benátskou noc,“ říká jednadvacetiletá Lucie Nováková z Opařan u Tábora. „Po vodě pluly lodě osvětlené ze všech stran. Byl na to nádherný pohled. Do vzduchu jsme pak pouštěli i čínské lampióny, které padaly do vody,“ dodala.

Pro nejmladší tu byl závod v plížení. „Dráha byla ve tvaru hada. Úkolem bylo plížit se tak rychle, aby děti nesežral drak. Jaký? Přece ten z příběhů námořníka Sindibáda,“ vysvětlila Anna Viktorová. „Bylo to skvělé, hlavně to lezení po lanech a závody lodí,“ zhodnotil průběh setkání vodních skatů dvanáctiletý Radim Kravák z Prostějova.

Slovo Navigamus pochází z latiny a v překladu znamená „Plujeme“, nebo „Proplouváme“,“ vysvětlil Michal Fanta. „A právě o to šlo. Vytvořit program, kterým účastníci lehce proplují a vychutnají ho,“ dodal.

JIŘÍ MÁSLO