VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Z dějin biografů a kin v Jaroměři a v Josefově

Jaroměř - Už 17. část seriálu se věnuje založení a činnosti Kinoklubu v Jaroměři, který zde působí od 17. ledna 2012 až dosud.

29.7.2015
SDÍLEJ:

Jaroměřské divadlo, kde se nyní promítají filmy prostřednictvím Kinoklubu.Foto: Jindřich Polák

V lednu 2012 z podnětu Josefa Horáčka, ředitele Městského kulturního střediska (MěKS) v Jaroměři, který vyhověl volání filmových fandů města Jaroměře po filmovém zážitku a po založení KINOKLUBu při MěKS v Jaroměři  se začalo  od 17. ledna 2012 nepravidelně ve velkém sále Městského divadla v Jaroměři, v budově divadla na   náměstí Dukelských hrdinů čp. 240 promítat.

Jako první se promítali Bastardi

A to v jarní a v podzimní sezoně, zpravidla  později asi 24krát do roka, tedy asi  ve 14denní periodě se promítá nějaký pozoruhodný film. Vůbec prvním představením byla v úterý 17 . ledna 2012 projekce filmu Bastardi II za účasti představitele hlavní role Tomáše Magnuska, rodáka z Náchoda, původním povoláním  učitele, který se vypracoval na  filmového režiséra, scenáristu a herce. Film se částečně natáčel v Jaroměři. Další filmové představení Školní výlet s účastí Tomáše Magnuska sklidilo velké ovace v úterý 13. února 2012. „Tentokrát se jednalo o komedii, která se převážně odehrává v Lázních Bělohradě, ale nechybějí v něm ani záběry z Náchoda," jak uvádí kronikářka V. Sílová. „Obrovskou příležitostí k zahrání větší filmové role vedle hereckých hvězd byl tento film i pro pořadatele charitativních akcí v Jaroměři Davida Novotného. Film pobavil, hlediště se zmítalo smíchy. Donutil diváky také k zamyšlení a v neposlední řadě i dojal."

V jarní sezoně 2012 proběhly celkem tři projekce. Tehdy bylo promítání pojato jako zkušební provoz s technikou zapůjčenou Městským úřadem v Jaroměři na plátně o rozměrech 3x4 metry, s cílem zajistit poptávku po provozu kina (kinoklubu) v Jaroměři. Jak uvádí J. Horáček – v červnu 2012 bylo s podporou Královéhradeckého kraje zakoupeno nové plátno o rozměrech 609x457 cm s možností přední i zadní projekce. Prvním filmem, který mohli diváci zhlédnout na novém plátně, byl snímek pro „fajnšmekry" z české produkce Signál (11. září 2012). Dramaturgie uváděla i vážné a hodnotné filmy, například  film Lidice (7. června 2012), který podle scénáře Zdeňka Mahlera, oceněného cenou Sazky v r. 2007, nabídl pohled na tragický osud Lidic za druhé světové války z neobvyklé perspektivy.

Na promítání vtrhla přepadová jednotka

Jaroměřští diváci zhlédli též třetí díl filmu Bastardi III náchodského filmaře T. Magnuska, který si umí zajistit publicitu. V. Sílová  uvádí: „Přímo na  promítání jeho filmového dramatu Bastardi 3 vtrhla „přepadová jednotka policie" (nešlo o skutečné policisty, byli to herci převlečeni do uniforem Policie ČR) a před očima diváků autora filmu Magnuska zatkla pro údajné podněcování k rasové nesnášenlivosti. Celý zásah policie nebyl skutečný, ale dopředu připravený. Překvapení diváci byli zprvu zaskočeni. Snímek samotný, byť je jeho téma navýsost vážné, nepostrádal humor. Mnozí diváci se po promítnutí třetích Bastardů shodli na tom, že jde pravděpodobně o nejlepší díl celé série. Trilogie Bastardi je v současné české produkci výjimečná tím, že se otevřeně  vyslovuje k problémům dneška.V Náchodě po skončení promítání tleskali autorovi vestoje. V Jaroměři sice na podobné ovace nedošlo, ale diváci odcházeli spokojeni." (V. Sílová, Kronika  města Jaroměř 2012, s. 70.)

Postupně si  úspěšné  aktivity Kinoklubu v Jaroměři získávaly své příznivce v široké veřejnosti a také se modernizoval přístrojový park. Dne 30. listopadu 2012 byl zakoupen nový (současný) projektor s výrazně vyššími parametry, a to: Projektor NEC PA500x1080, LCD, 5000ANSI, 2000:1. Dále zakoupili BD přehravač Panasonic BDP-500 – BD/DVD/CD/USB/SD, až 7.1 zvuk,  2xHDMI a vícekanálová zvuková karta. Toto zařízení v kombinaci se stávajícím zvukovým řetězcem umožňuje realizovat zvuk až ve formátu 7.1. Prvním snímkem, který byl uveden s podporou kompletně nové techniky, byl animovaný film Madagaskar 3.

V podzimní sezoně 2012 se uskutečnilo   pět projekcí pro veřejnost a jedna pro školy. V roce 2013 zjara a na podzim se konalo už 24 veřejných projekcí, z toho 7 pro děti a v roce 2014 se konalo celkem 25 promítání pro veřejnost a z toho 8 pro děti a jedna projekce pro školy, v roce 2015 do 17.7. 2015 se uskutečnilo 12 projekcí pro dospělé a z toho 3 pro děti.

Zodpovědným pracovníkem za provoz Kinoklubu v Jaroměři je Zdeněk Blahovec, civilním povoláním servisní technik výpočetní techniky, živnostník, který od samého počátku Kinoklubu Jaroměř až dosud sám filmy vybírá a sám je též promítá.

Konkurovat je dnes velmi těžké

Do problematiky náročné projekce uvádí J. Horáček: „Naše současná technologie je tzv. E-Cinema, která nám umožňuje promítat film z BD nebo DVD nosičů (DVD = nosič pro digitální záznam a přehrávání počítačových, zvukových a hlavně obrazových dat (např. filmu) s velkým objemem paměti a vysokou kvalitou záznamu, (digitální) videodisk – pozn. J.U.). Tyto filmy jsou však pro veřejné produkce dostupné jen některé a téměř všechny až po uvedení nosičů na trh (do normálního prodeje), tzn. 4-8 měsíců po premiéře. V této době jsou již téměř vždy filmy dosažitelné na internetu k volnému stažení, či je lze běžně zakoupit na některém z uvedených nosičů. Samozřejmě v takovém případě je naše konkurenceschopnost výrazně omezena a odráží se to i v celkové návštěvnosti. Přes tyto negativní faktory se  návštěvnost pohybuje na průměru ČR, tedy cca 30 diváků na projekci." (J. Horáček, dokument „Historie  Kinoklubu Jaroměř" ze 17. 3. 2015, 1 strana textu A4, internet.).

Plánují lepší technologii

Dále J. Horáček nastiňuje svou vizi manažera: „V současné době plánujeme přechod na technologii D-Cinema, kterou jsou vybaveny multiplexy (= vícesálové kino, multikino – pozn. J.U.)  a digitalizovaná kina  (digitalizace = převádění, převedení dat a informací na číslicovité (digitální) vyjádření – pozn. J.U). V podstatě by se díky případnému nákupu  nové technologie mohla v našem Kinoklubu realizovat projekce filmů, stejně jako v klasických kinech, v den jejich premiéry. Bohužel náklady na nákup takové technologie vyžaduje investice v rozsahu cca  1,5 milionu Kč."

Asi je to ambiciózní představa ředitele MěKS, jehož Kinoklub je jeho „dítě", srdeční záležitost, jak mi sdělil. Závěrem si osobně myslím, že Jaroměřané se musí smířit s tím, že masivní rozvoj televize a videofilmů včetně půjčování videokazet v privátním životě obyvatelstva a individualizace je už na takové úrovni, že návrat ke klasickému veřejnému kinu je už neproveditelná a nerealizovatelná vize v současné době masivního rozvoje internetu, mobilů, digitalizace, atd.   (pokračování příště)

Jiří Uhlíř

Autor: Redakce

29.7.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Počítání volebních hlasů.

V hradeckém kraji vystavili voliči účet i architektům krajské koalice

Soňa Marková

Těším se na to, co mi život přinese nového, říká Soňa Marková

Triumf ANO, debakl levice, Bělobrádek uhájil křeslo o 173 hlasů

Královéhradecký kraj - Volby do Poslanecké sněmovny na území Královéhradeckého kraje de facto kopírovaly výsledek v celé České republice. Drtivým způsobem vyhrálo hnutí ANO, těžkou porážku utržily levicové strany.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr královéhradecké krajské kandidátky ČSSD Jan Birke svůj post poslance obhájil, ale po skončení voleb a sečtení hlasů bylo vidět, že k radosti má daleko.

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Hradec Králové /ROZHOVOR/ - Lídr Pirátů v královéhradeckém kraji Martin Jiránek (39) není v politice nováčkem. Působí jako trutnovský zastupitel i jako zastupitel Královéhradeckého kraje. Nově však zasedne také ve sněmovně, kam se s Piráty probojoval v právě skončených volbách.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení