Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Z kohoutku proteče 
víc peněz

Náchod - Náchodské vodárny zdraží od ledna 77 tisícům lidí vodné a stočné o 4,1 procenta.

18.12.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Miroslav Fuchs

Při průměrné spotřebě 90 litrů na osobu a den zaplatí příští rok čtyřčlenná rodina na Náchodsku za vodu zhruba o 350 korun více. Společnost Vodovody a kanalizace Náchod (VAK) totiž od 1. ledna nového roku zdraží vodné a stočné v průměru o 4,1 procenta na celkových 68,07 koruny za metr krychlový dodané a odkanalizované vody. Uvedená cena platí pro daň z přidané hodnoty 15 procent.

Za hlavní důvody zdražení označil ředitel vodáren Dušan Tér vedle růstu snížené sazby daně z přidané hodnoty (DPH) ze 14 na 15 procent růst cen vstupů, zejména energií a pohonných hmot, a zdražování poplatků. Společnost podle něj také musí tvořit zdroje na plnění desetiletého plánu obnovy vodárenské infrastruktury,  který spustila v roce 2009. Do ceny se prý negativně promítá i klesající spotřeba vody.

VAK Náchod zásobuje 
vodou přes 77 tisíc obyvatel okresu. Některým obyvatelům se zdražování nelíbí.

„Zdražuje se všechno. Šetříme a stejně platíme čím dál tím víc a z našich důchodů už na to za chvíli nebudeme mít. Už teď obracíme každou korunu," zlobí se Jaroslav Bezvoda z Náchoda.

Cena vodného a stočného na Náchodsku přitom patří v Královéhradeckém kraji k nižším. Pod cenami Náchoda je pravidelně VAK Trutnov. Naopak vodárny v Hradci Králové, Jičíně a Rychnově nad Kněžnou už mají letos ceny vyšší než náchodský VAK pro příští rok.

Náchodský VAK letos investuje 174 milionů korun, což bude nejvíce v jeho dosavadní historii. Většina peněz jde do projektu generální opravy náchodské čistírny odpadních vod a zbývající část do oprav a rekonstrukcí kanalizací, vodovodů a ostatních provozních objektů.

VAK totiž už vloni zahájil rozsáhlou investici Čistá Metuje za více než 200 milionů korun. Hlavní části projektu, generální oprava náchodské čističky a stavby nových kanalizací, jsou již hotové. Vše by mělo být udělané do konce června 2013.

Do úprav náchodské čistírny se musel VAK pustit proto, aby splnil požadované normy účinnosti čištění odpadních vod, ke kterým se zavázala Česká republika před vstupem do Evropské unie (EU).

Podle ředitele VAKu Dušana Téra musí být aglomerace nad dva tisíce obyvatel připojeny k veřejné kanalizaci s čistírnou odpadních vod, která bude splňovat evropské normy a koncentrační limity ve vypouštěných vodách. Jde o zbytkové organické látky dusík a fosfor.

Projekt opravy náchodské čističky a nových kanalizací má být dokončený do poloviny příštího roku, avšak většina staveb bude hotova letos. Celkové náklady jsou zhruba 214 milionů korun. Stavbu částkou 144 milionů korun dotuje EU. Součástí projektu je i dostavba kanalizací v těch částech Náchoda, Hronova a Velkého Poříčí, které dosud nebyly napojené na centrální kanalizační sběrač končící v čističce v Náchodě-Bražci.

VAK letos od ledna zdražil vodné a stočné v průměru o devět procent na celkových 65,36 koruny za metr krychlový dodané a odkanalizované vody.

Loni VAK Náchod investoval 106 milionů korun. Podnik, který zásobuje vodou přes 77 tisíc obyvatel okresu, používá na investice i své zisky. Ty se od roku 2009 pohybují na úrovni necelých 30 milionů korun. Loni čistý zisk vodáren činil 26,7 milionu, letos podnik plánuje hrubý zisk na úrovni 30 milionů.

Asi 90 procent akcií VAK vlastní obce, hlavními akcionáři jsou Náchod a Nové Město nad Metují. Zisky podniku se od roku 2009 pohybují na úrovni necelých 30 milionů korun a jdou na investice.

Autor: Pavel Bednář, ČTK

18.12.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Noční jezdec se posilnil alkoholem. Hlídka ho zastavila poblíž domu

Ilustrační foto

Obrat v zápase režíroval Klesl

NAŠI PRVŇÁCI z Montessori základní školy Náchod a ZŠ Zbečník

Náchodsko - Každou středu vám představíme čerstvé prvňáčky z našeho regionu.

TIP LIGA: Vítězem devátého kola je Josef Jirásek

Náchodsko - Suverénním vítězem 9. kola se stal JOSEF JIRÁSEK z Horní Radechové, který zariskoval a to mu vyneslo výborných 16 plusových bodů.

První loupež se povedla, druhá skončila fiaskem. Dostal sedm let

Náchod, Hradec Králové - Sedm let vězení udělil soud 30letému Lukáši Tichému za dvě loupeže u náchodského Kauflandu.

Bílé pláště dnes lékaři neobléknou

Královéhradecko - Praktičtí lékaři dnes budou stávkovat. Chtějí upozornit na málo peněz, které jdou do ambulancí, zavedení elektronických receptů a nadbytečné papírování.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení