VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Z videa ze cvičení strážníků je kauza

Jaroměř - Jaroměřští mají opět o čem debatovat a opět se to týká zdejší městské policie. Vše rozvířilo video, které se objevilo na internetu. Je na něm zachycen simulovaný zásah městské police při záchraně rukojmího na zdejším vlakovém nádraží.

4.3.2014 4
SDÍLEJ:

SIMULOVANÝ ZÁKROK STRÁŽNÍKŮ Městské policie Jaroměř v nádražní hale. Vtrhávají dovnitř a zadržují jednoho útočníka, pomáhají zraněnému a nakonec míří na dalšího na toaletách. Foto: ze záznamu zveřejněného na Youtube

Podle některých při něm došlo k protiprávnímu jednání, to však vedení města i městské policie odmítá. Náměstek okresního státního zástupce v Náchodě Vladimír Štěpánek včera Deníku potvrdil, že už nechal celou věc prošetřit státní policií.

Scény jako z akčního filmu

Ne devět minut trvajícím sestříhaném záznamu, zveřejněném na portálu Youtube, je nejprve vidět přijíždějící blikající auta městské policie, osobního a dodávkového vozidla, k nádraží. První zpočátku rozostřené záběry vypadají skoro jako scéna z akčního filmu. Následující scény zrovna tak. Je zachyceno, jak tři strážníci běží k hlavnímu vchodu a vstupují do haly, kde leží jeden zraněný a dva lidé se perou. Další vstupují do haly ze strany od peronu. Strážníci poskytují raněnému pomoc a zpacifikují jednoho z útočníků. Míří na něj i zbraněmi. Další ze strážníků uklidňuje osobu v hale.

Modelová situace pod názvem Tron se měla odehrát 10. dubna 2010. Právnička Iva Rudolecká, která na video upozornila na diskusním fóru města, uvedla, že to „podle zjištění bylo jindy. Domnívá se, že přitom došlo k nezákonnému jednání neznámých osob a strážníků městské policie a jejího velitele. „Okamžitě mířili střelnými zbraněmi na herce a jakoby prováděli zákrok. Přitom mohl kdokoliv vstoupit dovnitř vlakového nádraží, kde je místo veřejnosti přístupné," podivuje se Iva Rudolecká.

Zásahová jednotka se samopaly

Na záznamu se strážníci dále dozvídají, že další ze dvou útočníků je někde v objektu, proto ho začnou hledat. Mezitím zůstává první útočník ležet spoutaný na podlaze. Je zachyceno, jak členové městské policie otevírají dveře na toalety, před sebe míří zbraněmi.

Zjišťují, že druhý útočník si vzal jako rukojmí dívku a vyhrožuje jejím zabitím. Volají proto zásahovou jednotku státní policie.

Opět se objeví scéna jako z kriminálky, kdy přijíždí vozy zásahové jednotky. Strážníci ustupují a zásahová jednotka se samopaly se ujímá akce. Nejdříve se vyjednává, pak se však situace vyhrocuje a je dán povel k zákroku. Muži v černém oblečení a v kuklách vhazují dovnitř třaskavý granát, který vyvolá dým, a zásahová jednotka vtrhává dovnitř. Dívku vyvádí a pachatele zadržuje, spoutaného muže vyvádí. Tím video končí.

Iva Rudolecká tvrdí, že jako právnička celou akci vyhodnotila tak, že došlo k porušení zákona. „… protože jsem zjistila, že nešlo o příslušníky Policie ČR. Došlo k neoprávněnému nošení samopalů po nádraží a míření s nimi, příslušníci nebyli označeni identifikačními čísly, nezákonné bylo použití modrých majáků s předností jízdy, došlo k porušení toho, že využili místo veřejné a veřejnosti příslušné bez záboru prostranství nebo řádného písemného povolení vlastníka, tedy ČD," uvedla. Podle ní dále došlo k tomu, že strážníci hodili s domnělým pachatelem o umyvadlo, čímž rozbili umyvadlo na veřejném WC a způsobili škodu na cizím majetku. Kdyby kdokoliv přišel po zákroku na WC či prošel pokladnami, mohl se podle ní také nadýchat slzotvorného plynu, což by mu mohlo poškodit zdraví.

Ve svém textu na webu dále dodává: „Nevím o tom, že by měli zábor místa nebo jiné řádné povolení, aby mohli manipulovat se střelnými zbraněmi a mířit s nimi. Vše za účasti velitele městské policie Ondřeje Mundla, celé si to nahrávali „zřejmě pro příjemné chvíle u kávy se stupidní muzikou, která celou modelovou situaci podbarvuje, zejména vypovídá něco o tvůrci klipu"." U údajné zásahové jednotky s nápisy policie poukazuje právnička na to, že jeden z nich měl státní symbol Police ČR, ale muži neměli identifikační čísla na uniformách a byli ozbrojeni samopaly.

Velitel: Zákon jsme neporušili

Podle velitele městské policie Ondřeje Mundla však k žádnému porušení zákona nedošlo. „To v žádném případě ne. Jak to bylo popsáno, to jsou zkreslené a lživé informace. Nepopírám, že cvičení proběhlo a video existuje, ale neproběhlo to tak, jak popsala paní doktorka," brání se Mundl nařčení vůči městské policii. Dodává, že nedošlo ani k žádnému poškození umyvadla a majetku drah a nebyl použit ani slzný plyn, jen takový předmět, který vyvolal hluk a dým. Při akci se používaly pistole, samopaly a také rozbušky. Zbraně strážníků byly skutečné, podle velitele ale bez nábojů. Údajná zásahová jednotka měla mít zbraně buď znehodnocené nebo airsoftové.

Zatímco právnička uvádí, že o akci místní oddělení státní policie nevědělo, podle Mundla zde byli telefonicky informováni. Také akce na nádraží byla podle něj domluvena se zástupcem drah a odehrála se po zavírací době haly, proto při akci nemohl být nikdo ohrožen. „Je to snadno zjistitelné, je tam zobrazen i čas, kdy to proběhlo. Jako podpora tohoto tvrzení by mohlo být, že veřejné toalety jsou běžně zamknuté a klíč se vyzvedává v pokladně, takže kdybychom to neměli povolené, tak bychom se na WC ani neměli šanci dostat," argumentuje Ondřej Mundl. Akci měl povolit někdejší přednosta železniční stanice.

Velitel městské policie také trvá na tom, že cvičení se spolu se strážníky účastnili příslušníci ozbrojených složek. „Mimo jiné příslušníci Policie ČR tam byli, ale ne z Královéhradeckého kraje. Nejsem si vědom jakéhokoliv porušení zákona. Bylo to cvičení, modelová situace, která měla prověřit připravenost strážníků reagovat na takovouto situaci, která by případně mohla nastat ve skutečnosti. Šlo také o prověření součinnosti strážníků s ostatními složkami, ať už je to záchranná služba, ošetření a předání zraněných, nebo právě přivolání police na místo a zajištění místa činu " uvádí Ondřej Mundl.

Záznam měl zůstat jen interní

Video ze simulovaného zásahu bylo podle něj natočeno, ale záznam měl sloužit pouze pro interní potřeby městské policie. „Nebylo určeno k tomu, aby bylo kdykoliv a kdekoliv zveřejněno. Mělo sloužit k tomu, abychom mohli zásah vyhodnotit, poučit se z chyb, které se tam udělaly a také třeba jako ukázka dalším nově příchozím strážníkům. Měla to být situace v reálném prostředí," říká velitel.

Co se zveřejnění videa týče, může podle něj jít o pomstu bývalých strážníků, kteří byli po problémech od městské policie před několika lety propuštěni nebo od ní odešli. Dále je podle něj věc podávána tak, aby uškodila současnému vedení města. „Nevraživost je zřejmá i proti mojí osobě. Jsem ale rozhodnutý podniknout takové kroky, aby Policie ČR zjistila, kdo video z počítače městské policie neprávem zcizil a poskytl tomu člověku, který ho bez našeho vědomí a souhlasu uveřejnil na internetu," dodává Ondřej Mundl.

Právnička Iva Rudolecká se domnívá, že dle přestupkového zákona je sice věc promlčena, ale i tak s akcí nesouhlasí a požaduje nápravu od zastupitelstva města a kontrolní komise. „Věc jsem pouze ústně konzultovala s jedním příslušníkem Policie ČR, který uvedl, že takovéto výcviky se provádějí na střelnicích a místech k tomu určených, nelze používat střelné zbraně na veřejnosti při jakémkoliv výcviku, pokud ano, tak jedině se souhlasem příslušných úřadů, což bývá velice složitá věc," sdělila na diskusním fóru právnička. Také napsala, že ji zajímá, jaké důsledky zastupitelstvo města a starosta vyvodí z toho, že celé modelové situace se účastnil velitel městské policie. „…viděl, že dochází k úmyslnému porušování zákona. Místo toho, aby celou věc nahlásil a vyvodil z toho důsledky, tak celou věc v podstatě kryl v postavení veřejného činitele při výkonu své funkce v uniformě městské policie…," vyjádřila se Iva Rudolecká.

Starosta Jiří Klepsa však za strážníky stojí. „Před čtyřmi lety probíhala speciální akce městské policie po dohodě s ČD v době, kdy je nádraží uzavřené. Ten záznam si městská policie natáčela pro svoji potřebu, aby se strážníci poučili z chyb. Někdo však ten záznam ukradl. Zřejmě někdo ze strážníků, se kterým byl ukončen pracovní poměr u naší městské policie. Vím, kam pisatelka patří a je nad slunce jasné, o co jí jde. Je to jeden z dalších pokusů, jak poškodit zmíněnou městskou policii, která navíc poslední dva roky funguje nesrovnatelně lépe než v období předchozím. A to je něco naprosto nestravitelného pro některé, naštěstí dnes již bývalé strážníky Městské policie Jaroměř," uvedl starosta Klepsa.

Na mínění, že je snaha městskou polici poškodit, reagovala Iva Rudolecká následovně: „…v případě jaroměřských kauz jde o jistotu tvrdé oponentury na kritiku. Mohu na to reagovat jen tím, že jestliže není tvrzeno, že by kdokoli z opozice sám video natočil či k účinkování pana Mundla a spol. přinutil, poškozuje městskou policii v Jaroměři nejvíce zásadní vybočení z kompetenčních pravidel, daných příslušným zákonem."

Autor: Pavel Bednář

4.3.2014 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Martin Jiránek

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Před volbami dali přednost rodině a vstoupili do svazku manželského

Janovičky u Broumova - Vhodit volební lístek do volební urny je úkon, který se neděje každý den.

AKTUALIZUJEME

Volební místnosti se zavřely. ANO jasně drtí své soupeře

Královéhradecký kraj - V pátek a v sobotu mají lidé možnost jasně se vyjádřit k budoucnosti Česka. Od 14 hodin, kdy začaly volby do Poslanecké sněmovny PČR, jsou otevřené volební místnosti a voliči až do sobotního odpoledne mohou rozhodovat, kdo zemi v následujících čtyřech letech povede.

Manželé Doležalovi z Náchoda volili v hlavním městě Švédska

Stockholm, Náchod - Eva a Michal Doležalovi z Náchoda měli cestu do Stockholmu naplánovanou už dlouho před volbami. "Nebyla nám však lhostejná naše budoucnost a pokud chci věřit v demokracii, je nutné, aby byla volební účast co nejvyšší," říká maminka třech dětí.

Svůj hlas hodil do volební urny jen pár vteřin před uzavřením volební místnosti

Božanov - Je krátce před čtrnáctou hodinou a do uzavření volebního okrsku zbývají tři minuty.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení