S televizními kamerami už má Alena Smolíková zkušenost. Před třemi lety v pořadu Talentmania s psíkem Keysi, která předváděla, jak umí tancovat, skončila na stříbrném místě. Zatímco s Keysi se tehdy věnovala dogdancingu, s Jerry se pustila do dogfrisbee. V říjnu dokonce obě reprezentovaly Českou republiku na mistrovství světa v USA.

Při sportu dogfrisbee člověk hází létající talíře, které pes musí chytat. Soutěží se buď v distančních disciplínách, nebo freestylu. V distančních disciplínách se používá jen jeden disk a soutěží se na dálku, rychlost nebo přesnost. Ve freestylu člověk hází až deset disků a se psem předvádí na hudbu sestavu, skládající se z různých akrobatických kousků a efektních skoků. Právě takovou sestavu uvidí televizní diváci.

Aby něco takového psík zvládl, trénovalo se tři roky. Nejprve se pes musí naučit jednotlivé cviky. „Než se naučí odrážet nohama, chvíli to trvá. Pak se musí naučit odrážet od zadku, to zase chvíli trvá. Pak následují další cviky. Až z jednotlivých cviků se pak nacvičí sestava. Trvá to tak dva roky. Jerry začala závodit až letos, když jí byly tři roky. Trénovala jsem s ní odmalička," vysvětluje Alena Smolíková.

V brněnském divadle, kde se nedělní díl pořadu Česko-Slovensko má talent už v létě předtáčel, čekaly na obě aktérky komplikace. Bylo tam málo místa, a tak se sestava musela upravit. „Dogfrisbee se většinou předvádí na fotbalovém hřišti, kde jsou diváci daleko, je na to hodně prostoru, hlavně je to venku. Tady jsme byly uvnitř v divadle, kde bylo málo místa. Byla jsem hodně nervózní. Nebyla jsem si jistá, jestli se Jerry něčeho nelekne, přeci jen je mladá a bylo to její první takové vystoupení," říká dívka.

Sestavu musela upravit na zhruba pětkrát menší prostor, než na jakém trénují. „Až na místě jsme také zjistili, že tam je koberec, který se pejskovi moc smekal. To byl problém. Pes, když má pro talíř vyskočit, tak se potřebuje odrazit. Když se mu to smeká, tak to moc dobře nejde," podotýká Alena Smolíková.

To vše dívce a psovi na klidu nepřidalo. Nakonec se ale vše zvládlo. „V porotě byl Leoš Mareš, který před třemi lety soutěž, kde jsem byla, moderoval. Trochu mě podusil. Nejdřív to tedy vypadalo, že se jim naše vystoupení moc nelíbilo, protože říkal, že to umíme mnohem lépe. Byla jsem trochu nervózní a něco se nám nepovedlo, ale pak to zhodnotili hezky," uvádí Smolíková.

Zda s fenkou Jerry postoupí do semifinálových kol, o tom rozhodnou diváci, a to při nedělním vysílání pořadu soutěže Česko Slovensko má talent, kde se rozhoduje pomocí diváckého sms hlasování.

ALENA SMOLÍKOVÁ s fenkou Jerry.    ALENA SMOLÍKOVÁ s fenkou Jerry.