Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Za odpady lidé dluží miliony

Náchodsko - Kdyby všichni dlužníci uhradili městu Náchod poplatek za odpad, mohlo by za to nechat opravit třeba kus silnice. Nebo by mohlo investovat do nějaké školy. Sečteno od roku 2004 dosud totiž obyvatelé Náchoda dluží městu na poplatcích za odpad více než dva miliony a tři sta tisíc korun. Počet dlužníků tady navíc narůstá.

10.11.2012 3
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Miroslav Fuchs

Za rok 2008 eviduje náchodská radnice 447 dlužníků, o rok později to bylo zhruba o sto více. Z roku 2010 už je však dlužníků 757 a za loňský rok dluží poplatek 923 lidí. Celková dlužná částka za letošní rok činí přes jeden a půl milionu korun a těch, které ještě neuhradily poplatek za odpad, bylo na začátku listopadu 2083.

„Počet dlužníků v letošním roce stoupl z běžných zhruba 1600 osob, kteří vždy neuhradili v zákonné lhůtě do 30. září příslušného roku, o zhruba 600 osob," dodává mluvčí náchodské radnice Nina Adlof.

Během října ještě přišlo zaplatit nějakých 105 lidí, avšak těm se pozdní platba prodraží. Zatímco do konce září mohli zaplatit poplatek 500 korun, poté už musí uhradit včetně penále 750 korun.

Jsou i tací, kteří zapomínají, avšak za zvyšujícím se nárůstem neplatičů je i jejich ekonomická situace. Další jsou tací, kteří neplatí chronicky. „Neplatiči jsou převážně sociálně slabší, kteří na to ale v některých létech dostávali sociální dávku. O tu nežádali, neboť ji nedostali do vlastních rukou, a tak ji nemohli spotřebovat pro vlastní potřebu. Pak tato sociální dávka pro ně přestala mít smysl. Že mají nějaký dluh nadále, je vcelku nezajímá," dodává Nina Adlof.

S neplatiči se potýká nejen Náchod. Třeba v Jaroměři dosahuje současný celkový nedoplatek obyvatel od zavedení jednotného poplatku za odpad v roce 2002 jeden milion a 978 tisíc korun.

Městu Jaroměři dlužilo do začátku listopadu za odpad 1 387 lidí. Z let minulých jich je 856. Mezi dlužníky jsou zastoupeny všechny sociální vrstvy obyvatel. „Počet poplatníků, kteří dluží, se výrazně nemění," dodává starosta Jiří Klepsa.

V Meziměstí v letošním roce do začátku listopadu zatím nezaplatilo přes 450 občanů. Dluh obyvatel Meziměstí z minulých let dosahuje téměř 750 tisíc korun, dluží 500 lidí. „Někdy je dlužník náhodný, který reaguje na upomínky. Jindy se jedná o tradiční neplatiče, kteří se každoročně opakují," říká místostarosta Pavel Hečko. Dodává, že mezi neplatiči jsou převážně lidé ze sociálně slabší vrstvy.

Dlužníky mají také v Polici nad Metují. Do začátku listopadu tam nezaplatilo 347 občanů z celkového počtu asi 4 300 lidí. „Většina dluží pouze druhou splátku, ještě jsme je neupomínali, v rámci úspor jsme nejdříve obeslali ty, kteří dluží celou částku a doufali, že se rozkřikne po městě, že chodí upomínky a přijdou bez upozornění. Moc to nezafungovalo, budeme je muset obeslat. Nejedná se o dlužníky v pravém slova smyslu, spíš o lajdáky," vysvětluje Dana Adamová z finančně správního odboru městského úřadu.

Chronických neplatičů je asi 30. Jde převážně o sociálně slabší občany.

Čekají, že dlužníků bude víc

„Dosud se počet dlužníků nijak nezvyšoval, každoročně vyměřujeme okolo osmdesáti až devadesáti platebních výměrů. Letos se obáváme nárůstu. Do konce loňského roku jsme praktikovali u problematických občanů vyplácení sociálních dávek na pokladně úřadu, kde jsme se rovnou domlouvali na postupné úhradě poplatků. Od roku 2012 jsou sociální dávky vypláceny úřady práce, tím jsme přišli o možnost přímé komunikace s problematickými občany. Tato změna bude citelně znát na počtu dlužníků," míní Dana Adamová.

Dlužné částky města vymáhají a lidé pak zaplatí víc.

Autor: Pavel Bednář

10.11.2012 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Noční jezdec se posilnil alkoholem. Hlídka ho zastavila poblíž domu

Ilustrační foto

Obrat v zápase režíroval Klesl

NAŠI PRVŇÁCI z Montessori základní školy Náchod a ZŠ Zbečník

Náchodsko - Každou středu vám představíme čerstvé prvňáčky z našeho regionu.

TIP LIGA: Vítězem devátého kola je Josef Jirásek

Náchodsko - Suverénním vítězem 9. kola se stal JOSEF JIRÁSEK z Horní Radechové, který zariskoval a to mu vyneslo výborných 16 plusových bodů.

První loupež se povedla, druhá skončila fiaskem. Dostal sedm let

Náchod, Hradec Králové - Sedm let vězení udělil soud 30letému Lukáši Tichému za dvě loupeže u náchodského Kauflandu.

Bílé pláště dnes lékaři neobléknou

Královéhradecko - Praktičtí lékaři dnes budou stávkovat. Chtějí upozornit na málo peněz, které jdou do ambulancí, zavedení elektronických receptů a nadbytečné papírování.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení