Zájemcům o pozorování hnízdících dravců je na vyhlídce u skály Herynek k dispozici i silný stativový dalekohled.

Mezi těmi, koho u něj můžete zastihnout a kdo vám s usměvavou tváří poskytne i odborný výklad, je Kateřina Hejzlarová ze Správy CHKO Broumovsko: „Až budou vidět mláďata, tak to bude pro lidi mnohem atraktivnější. Ta se za čtyři až pět týdnů budou učit létat."

Dočasné uzavírání části zdejší turistické stezky, které se v tomto období již několik let opakuje, se příliš nezamlouvá kupříkladu Milanu Brandejsovi, starostovi Teplic nad Metují: „Domnívám se, že uzavírání části okruhu není úplně nejlepší řešení. Určitě by se to dalo řešit i jinak. Jde přece i o to, aby se co nejlépe rozjela letní turistická sezona."

Obdobného názoru jako starosta Teplic nad Metují je i Martina Tauchmanová, jednatelka společnosti Teplické skály, tedy firmy, která zajišťuje provoz skalního města: „Už několik let se potýkáme s tím, že sem někteří lidé v tuto dobu kvůli uzavírce stezky nechtějí jezdit. Přijedou, až skončí. My se přitom snažíme návštěvnost rozprostřít do celého roku, jenže nakonec sem díky tomuto opatření všichni jezdí hlavně o prázdninách."

Její slova vyvrací Kateřina Hejzlarová: „Já se pohybuji na okruhu a bavím se s lidmi, které potkám. Zatím jsem se nesetkala s vyloženě negativní reakcí. Osobně si myslím, že by se měli mnozí začít na věc dívat tak, že sem lidi naopak v tento čas míří hlavně kvůli sokolům."

Martina Tauchmanová si o tom však myslí své: „Ti, co sem do skal teď dorazí, tak to už neřeší. Ale ti, co se teprve připravují na výlet, se dopředu podívají na internet, a když zjistí, že je na okruhu nějaké omezení, tak sem nejedou. Píšou nám to mailem nebo přes facebook. Já jim přesto tvrdím, že sem i tak mohou zajet, udělat si i školní výlet. A co se týče uzavírání stezky, nevím, jestli by to byl takový problém udělat tady klidovou zónu. Jsem i ochotná do těchto míst vysílat naše zaměstnance, aby návštěvníky usměrňovali. V tomto duchu jsem se vždycky snažila vést diskusi, jsem tady několik let, ale zatím je to zcela bez úspěchu."

OMEZENÍ VŽDY NEBYLO

Existovaly sezony, kdy v Teplických skalách žádné omezení na trase nebylo. Přitom zde draví ptáci bez problémů vyvedli své potomky. V roce 2014 sice všechna mláďata z hnízda beze stopy zmizela, ale tehdy k tomu sdělil zoolog Správy CHKO Broumovsko Petr Kafka následující: „S největší pravděpodobností lze vyloučit zavinění způsobené člověkem. Na místě se nenašly žádné stopy a přítomná hlídka také žádný pohyb nezaznamenala. Mláďata zřejmě odnesl jiný chráněný druh. Mohla to být pravděpodobně naše největší sova výr velký. Podle opakovaných pozorování zřejmě hnízdí nedaleko. Během jedné noci mohl zahubit všechna mláďata, aniž by je jejich rodiče mohli ve tmě jakkoli bránit. Nejednalo by se o nijak výjimečnou událost, dravci a sovy si v přírodě mnohdy konkurují."

I letos tedy budeme doufat, že se sokolímu páru podaří vyvést z hnízda všechna svá mláďata.

Sokol stěhovavý (Falco peregrinus)Tento dravec má dlouhá špičatá křídla s rozpětím kolem jednoho metru a krátký ocas, jenž se na konci zužuje. Na zbarvení je nejnápadnější charakteristický tmavý „vous" na bílé tváři. Samice tohoto dravce je výrazně větší než samec. Sokol se nejčastěji živí drobnými ptáky, které chytá za letu. Spíše jen výjimečně hledá kořist na zemi. Tehdy se na ni vrhá z velké výšky střemhlav, útočí svými pařáty. Sokol pohlavně dospívá ve dvou až třech letech. Před hnízděním předvádí akrobatické zásnubní lety. V přírodě hnízdí převážně na skalních stěnách. často na holém podkladu. Sám hnízdo nestaví, ani neupravuje. Někdy se zahnízdí i ve starém hnízdě jiného druhu. Do místa svého hnízdiště se i vrací, nebo se usadí poblíž něho. Samice snáší tři až čtyři vejce na konci března či začátku dubna. Sedí na nich přibližně měsíc, občas ji střídá samec. Po vylíhnutí se o mláďata na hnízdě stará nejprve jen samice, samec přináší kořist, následně se střídají. Mláďata opouští hnízdo kolem čtyřicátého dne po vylíhnutí, rodiče je pak ale ještě nějaký čas krmí. V Teplických skalách hnízdí sokoli od roku 2004.