VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Za svoz odpadu si lidé leckde budou muset připlatit

Náchodsko - V některých obcích a městech od ledna zdraží poplatky za svoz komunálního odpadu. Příkladem je třeba Broumov či Meziměstí, kde využijí novely zákona o místních poplatcích, která radnicím umožňuje zvýšit místní poplatek za odpad až do částky tisíc korun za osobu.

1.11.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/ Petr Przeczek

Radnice však až k takovému limitu nesáhnou, přestože svoz odpadu musí města dotovat.

V Broumově podraží poplatek za odpad o sto korun. Dosud platili lidé 480 korun za rok, od příštího roku to bude 580 korun. Přitom ani tato částka městu nepokryje náklady. „Město dosud doplácelo z rozpočtu rozdíl mezi vybranou částkou a skutečnými náklady, které činily 728 korun na občana ročně," dodává broumovský starosta Milan Kotrnec.

Odpady jsou podle něj problémem, který stojí peníze, ale je to také byznys, na kterém se vydělává: „To, že konzumní společnost produkuje množství odpadu, je nastavením podmínek, potřeb či možnostmi likvidace. Města a obce se zpravidla snaží chovat v této oblasti sociálně a hospodárně zároveň. V tuto chvíli do toho může vstoupit občan a třídit, zpětnou vazbou totiž může náklady snížit. Oba subjekty už si ale neporadí s vizí sítě spaloven a s tím spojenými náklady."

Zdražení se chystá i v Meziměstí. Zatímco dosud se tam platilo 420 korun na osobu, od Nového roku to bude 500 korun. „Ti, kteří zaplatí jednorázově do konce ledna, budou mít slevu 40 korun," upozorňuje starostka Eva Mücková. Důchodci nad 70 let a držitelé invalidního průkazu budou mít úlevu 60 korun. Studenti, kteří prokážou, že jsou ubytovaní na kolejích a na internátech, mají slevu 180 korun.

„Kdybychom chtěli, aby všichni poplatili skutečné náklady, museli bychom zvýšit částku na nějakých 750 korun a to bychom ještě neměli plně kryté. De facto doplácíme pomalu 500 korun na každého z rozpočtu města," uvádí starostka.

O tom, zda poplatek zdraží nebo jakým způsobem se bude platit, tím se nyní zabývají v Náchodě. „Teprve se to bude projednávat," uvedla mluvčí radnice Nina Adlof.

Naopak třeba v Jaroměři o zvýšení poplatku neuvažují, a obyvatelé města tak budu dál platit 400 korun na osobu.

„Samozřejmě tato částka nekryje v plné výši celkové finanční náklady města na likvidaci převážně komunálního odpadu. Už několik let je ovšem na velmi dobré úrovni třídění odpadů občany našeho města. Rok od roku dosahujeme lepších výsledků a vyšších příjmů do městské pokladny," říká jaroměřský starosta Jiří Klepsa.

Starosta Klepsa tvrdí, že nenavyšováním poplatku za odpad chce radnice vyjádřit alespoň částečné poděkování těm občanům, kteří odpad třídí. „Rozhodující měrou se tedy podílejí na snižování nejdražšího odpadu v jejich vlastních kontejnerech a popelnicích," dodává jaroměřský starosta.

Chtějí zvýhodnit řádně platící

V Polici nad Metují chtějí v novém roce zvýhodnit řádně platící obyvatele. Definitivně o výši poplatku rozhodnou zastupitelé na jednání 11. prosince.

„Návrh radních je takový, že když by lidé zaplatili do konce března, platili by 500 korun jako dosud. Jinak by platili 550 korun," říká polická starostka Ida Jenková.

Některá města nemají zaveden jednorázový místní poplatek za odpad, ale vybírá se úhrada za svoz a odstraňování komunálních odpadů od fyzických a právnických osob na základě smlouvy. Takovými jsou třeba Nové Město nad Metují či Červený Kostelec.

„Výše úhrad za svoz a odstranění směsného komunálního odpadu pro příští rok bude stanovena na základě výsledku výběrového řízení na poskytovatele těchto služeb a očekávaných změn daně z přidané hodnoty tak, aby náklady na svoz a odstranění směsného komunálního odpadu pokryly očekávané příjmy z úhrad. Výši úhrad stanoví rada města do konce roku," uvádí novoměstský starosta Petr Hable.

Letos obyvatelé Nového Města platí za svoz popelnice v každém týdnu 1920 korun ročně, za svoz čtrnáctidenní 950 korun a za svoz měsíční 470 korun ročně.

V Hronově už vědí, že v příštím roce o něco zdraží částku, kterou vybírá město. Výše poplatku tady však není stanovena jednou částkou jako u místního poplatku, liší se podle zvolené četnosti svozu a podle počtu osob v domácnosti.

„Poplatek se skládá z ceny svozové známky a příplatku městu na další náklady odpadového hospodářství. Ceny svozových známek pro rok 2013 zdražila svozová firma o tři procenta s ohledem na předpokládanou inflaci. Příplatek chce město Hronov zvýšit pro příští rok z 90 korun na 115 korun z důvodu zvýšení nákladů města na odpadové hospodářství oproti loňskému roku," vysvětluje referent životního prostředí městského úřadu v Hronově Jiří Genrt.

V Červeném Kostelci podle starosty Petra Mědílka změny v poplatcích za odpady nechystají.

Kolik zaplatíte za odvoz odpadu:

Částka letos / částka v novém roce

Broumov:

480 Kč / 580 Kč

Meziměstí:

420 Kč / 500 Kč

Ti, kteří zaplatí jednorázově do konce ledna, budou mít slevu 40 Kč. Důchodci nad 70 let a držitelé invalidního průkazu budou mít úlevu 60 Kč. Studenti ubytovaní na kolejích a na internátech budou mít slevu 180 Kč

Náchod:

500 Kč / Teprve rozhodne

Letos ti, kteří zaplatili jednorázově do konce března, platili jen 450 Kč. Kdo platí až po 1. říjnu, poplatek se navyšuje o 50 %

Police nad Metují:

500 Kč / návrh 550 Kč

Zastupitelé teprve rozhodnou, avšak návrh je, že vzorní obyvatelé, kteří by poplatek uhradili jednorázově do konce března, by dále platili 500 Kč

Jaroměř:

400 Kč / 400 Kč

Autor: Pavel Bednář

1.11.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Počítání volebních hlasů.

V hradeckém kraji vystavili voliči účet i architektům krajské koalice

Soňa Marková

Těším se na to, co mi život přinese nového, říká Soňa Marková

Triumf ANO, debakl levice, Bělobrádek uhájil křeslo o 173 hlasů

Královéhradecký kraj - Volby do Poslanecké sněmovny na území Královéhradeckého kraje de facto kopírovaly výsledek v celé České republice. Drtivým způsobem vyhrálo hnutí ANO, těžkou porážku utržily levicové strany.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr královéhradecké krajské kandidátky ČSSD Jan Birke svůj post poslance obhájil, ale po skončení voleb a sečtení hlasů bylo vidět, že k radosti má daleko.

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Hradec Králové /ROZHOVOR/ - Lídr Pirátů v královéhradeckém kraji Martin Jiránek (39) není v politice nováčkem. Působí jako trutnovský zastupitel i jako zastupitel Královéhradeckého kraje. Nově však zasedne také ve sněmovně, kam se s Piráty probojoval v právě skončených volbách.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení