Pokud byli Oušťáci zvyklí na relativně přijatelnou cenu, kterou dosud platili za vodu, čeká je od prvního srpna šok. Společnost Tepvos, která se o hospodaření s vodou v bývalém okresním městě stará, totiž ohlásila zvýšení cen vodného a stočného. A nejde rozhodně o žádnou „kosmetickou úpravu“. Nové ceny totiž v součtu znamenají zvýšení dosavadní ceny o 27 procent.

Konec velkého zákazníka zaplatí jiní

Informace o nových cenách byly zveřejněny na webu společnosti Tepvos, letáky s tímto sdělením byly mj. vyvěšeny v bytových domech na sídlištích. Obyvatelé Ústí se z nich dozvídají také důvod, proč k razantnímu nárůstu ceny dojde: kvůli problémům, do kterých se dostala ústecká firma Perla. Skutečnost, že je v konkurzu a zásadně omezila výrobu, se odrazila i v produkci odpadních vod, která se výrazně snížila. Tepvos tak přišel o nemalý zdroj příjmů. Tuto ztrátu už nedokázal podle vyjádření jednatele a ředitele společnosti Martina Langa pokrýt úsporami vlastních nákladů a musel přistoupit k nepopulárnímu zdražení. A tak Oušťáci zaplatí po 1. srpnu za každý odebraný a vypuštěný kubík vody 57,77 koruny (vodné 22,67, stočné 35,10 koruny!), zatímco dosud platili 45,24 koruny (vodné 21,04, stočné 24,20 koruny).

„To se snad nebudeme mýt a nebudeme splachovat záchod?! Vodu budeme mít asi nejdražší v okrese, pocítí to každá domácnost. A proč máme platit to, že Tepvos přišel o velkého zákazníka?“ povzdechl si s hořkým úsměvem jeden z Ústeckých, které Deník ve svém průzkumu oslovil. Co k tomu dodat? Cena vody bude v Ústí opravdu zřejmě nejvyšší v regionu. Jen pro srovnání: VaK Jablonné nad Orlicí, nejvýznamnější vodohospodářský podnik na Orlickoústecku, uvádí na svém webu aktuální cenu 54,50 koruny za kubík vody, českotřebovská Orlická vodohospodářská společnost má pak cenu ještě výrazně nižší, a to 42 koruny.