Záchranné týmy čekal jeden z nejtěžších úkolů: zvládnout pomoci raněným včas a bez paniky.

Nehoda byla naštěstí jen simulovaná. Odehrála se však téměř jako v reálu včetně všeho zmatků a křiku. To vše právě proto, aby se záchranáři naučili takové krizové situace zvládnout a spolupracovat při nich. Aby prakticky věděli, co mají dělat, kdyby k něčemu takovému došlo opravdu.

Pro některé záchranáře to bylo vůbec první setkání s takovou situací. „U takovéhoto zásahu jsem poprvé a je to taková první životní zkušenost. Snad jsme to zvládli dobře," svěřila se Lucia Chlebovská z Prešova, studentka zdravotní školy.

Páteční zásah u hromadného neštěstí zahájil jubilejní desátý ročník záchranářského cvičení Rozkoš Rescue 2013, který pořádala Vodní záchranná služba Náchod a MS vodní záchranná služba ČČK Náchod za podpory Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje. Od pátku do neděle se akce účastnilo 34 záchranářských týmů z celé republiky a čtyři ze Slovenska. Sjely se do kempu u přehrady Rozkoš.

Záchranáře nečekalo žádné poklidné odpočinkové setkání, ale dva dny tvrdé práce při zásazích u modelových situací nešťastných událostí. Nikdo dopředu nevěděl, do čeho jde. Záchranáři měli na mysli jen to, že musí co nejodborněji pomoci zraněným osobám a zachránit jejich životy.

Více informací a fotografie najdete v dnešním (pondělním) tištěném vydání Náchodského deníku.