Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zachránil z potoka podchlazenou ženu, Tomášovi přišel poděkovat syn i starostka

Radešov – Zdánlivě všední pondělní ráno se poslední týden školního roku nesmazatelně zapsalo do životů dvou lidí, které od sebe dělí věkový rozdíl 60 let a jemu odpovídající životní prožitky a zkušenosti. Nad skutkem, který cestou do školy vykonal 18letý student Obchodní akademie Náchod v chladném toku Ledhuje, nelze než uctivě smeknout. 

6.8.2017
SDÍLEJ:

NA SKUTEK MLADÉHO zachránce Tomáše Jirmana je pyšný celý Radešov i starostka Police nad Metují Ida Jenková, která mu přijela společně se synem zachráněné ženy poděkovat za záchranu lidského života. Foto: Deník/Jiří ŘezníkFoto: Deník / Špreňar Jiří

Autobus nestihl, ale zachránil život
„Šel jsem ráno na autobus, a vždycky, když jdu přes most, tak se na chvíli zastavím a koukám na pstruhy. A to ráno jsem v potoce uviděl starší ženu. Nejprve jsem si myslel, že tam něco chytá síťkou, protože měla modrou hůl. Přišlo mi to ale divné, tak jsem se šel rychle podívat. Zavolal jsem, jestli je v pořádku, ale nereagovala. Bylo na ní vidět, že na tom není dobře, tak jsem shodil batoh, vytáhl mobil, vytočil 155 a skočil za ní do potoka,“ popsal Tomáš Jirman z Radešova neočekávaný spád událostí, k nimž se bez váhání postavil čelem. 

Znalost první pomoci přišla vhod
Operátorka na druhém konci spojení vyzvěděla potřebné informace, vyslala sanitku, a na dálku radila, jak má při záchraně ženina život pokračovat. To ale ani nemusela, protože mladík - coby člen sboru dobrovolných hasičů - přepnul mozek do pohotovostního režimu, a začal čerpat ze svých znalostí. „Hned jak jsem byl ve vodě, tak jsem přemílal, co z těch školení bych měl udělat,“ vzpomíná mladý zachránce na okamžiky, při nichž s největší pravděpodobností zachránil ženě život.

Voda ženu zchladila na 26 stupňů Celsia
Pomoc přijela po deseti minutách. Hasiči ženu, která byla ve studené vodě několik hodin a její tělesná teplota klesla na 26 stupňů Celsia, vytáhli na břeh. Zasahující zdravotníci pacientku uvedli do celkové anestézie, zajistili jí dýchací cesty a zahájili ohřev pomocí chemických vyvíječů tepla. Pak byla žena v termozábalu transportována do FN Hradec Králové s možností léčby pomocí mimotělního oběhu. Momentálně je pacientka, které 8. srpna bude 79 let leží s poraněnou nohou v jaroměřské léčebně dlouhodobě nemocných.

Rozklepal se až když splnil záchranou misi
Teprve když už bylo po všem, dolehla na Tomáše tíha předchozích okamžiků. „V ten moment, kdy jsem tam z ní skočil, tak to bylo v pohodě, byl jsem klidný. Když si ji pak převzali hasiči a vylezl jsem z toho potoka, došlo mi, co se vlastně stalo, tak jsem se rozklepal. Musím ale vyzdvihnout činnost dobrovolných hasičů, protože ta školení, která absolvujeme, mně hodně v té situaci pomohla,“ neopomněl dodat Tomáš, který sám ve svém životě čelí nelehkým zkouškám osudu.

Zachránci přijel poděkovat syn
O tom, co se stalo mamince, se Jiří Straka dozvěděl až druhý den z médií. „Jakmile jsem to slyšel z radia, tak jsem volal na policii a tam mi to potvrdili, že se jedná o maminku,“ vzpomíná na úzkostnou situaci, o níž ho nikdo dřív nevyrozuměl.

„To co předvedl ten mladý muž je podle mě něco mimořádného. Nemám slov… Zachoval se statečně, nezpanikařil a zachránil mamince život,“ přišel ve středu večer se svou ženou poděkovat zachránci přímo do Radešova. 

Na zachránce je pyšný celý Radešov
Setkání v radešovské „klubovně“, kde se nad truhlárnou každou středu scházejí místní, aby si po sousedsku poklábosili, zahráli kulečník, šipky a pobavili se, zpunktovala polická starostka Ida Jenková. „Tomáš Jirman byl pro mě neznámý mladík z Radešova. Věděla jsem, že zachránil Aničku, která je naopak pro mě hodně známou postavou a za 19 let na radnici jsem s ní často přicházela do kontaktu z různých důvodů. Na tomto konkrétním příkladu jsem si uvědomila, jak je to úžasný, když mládí nejenže ví, že má pomoct, ale také ví v konkrétní situaci, jak se zachovat,“ potěšilo polickou starostku Idu Jenkovou.

Obrovskou radost měli ze syna i jeho rodiče. „Každý rodič je hrdý na své dítě, a když si uvědomí, že jejich syn je na prahu dospělosti schopen udělat takový doslova a do písmene hrdinský čin, tak to je svátek pro celou rodinu i pro všechny Radešovské,“ těší starostku, která by si přála, aby se babička – až se zlepší její zdravotní stav - vrátila do Police nad Metují a získal místo ve zdejším domově důchodců.

Autor: Jiří Špreňar

6.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková
11

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková

Adolf Klepš

Hlasovat lze i pro zesnulého náčelníka krkonošské horské služby

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Z Hronova do Náchod se poběží po šedesáté

Náchod, Hronov - Už 60. ročník silničního běhu Hronov – Náchod se uskuteční v sobotu 21. října.

Kuriozity volebních místností: Autoservis, dům hasičů i sauna

Královéhradecko - Poslance lidé do sněmovny pošlou z různých míst. V Petříkovicích na Trutnovsku volební komise sídlí na koupališti, V Polici na Náchodsku zase v prostorách sauny.

Češi v cizině se k volebním urnám nehrnou

Náchodsko - Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky začínají dnes úderem 14. hodiny.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení