„Za uplynulý rok byla nejčastěji zachraňovaným zvířetem kočka. Hasiči HZS Královéhradeckého kraje k nim vyjížděli asi dvacetkrát,“ probírala se archivem výjezdů za rok 2017 tisková mluvčí HZS Královéhradeckého kraje Martina Götzová, a přidala výběr případů, kdy byly kočky zachraňovány na několik způsobů: „Ne nadarmo se říká, že kočka má devět životů. Kočka na stromě (jedna rekordmanka zde strávila tři dny), na parapetu, uvízlá v okně, v elektro šachtě, kočka v řece, pod zasněženými traverzami, kočka v mezipůdním prostoru, na komíně, kotě ve studni nebo ve větrací šachtě kotelny…“ vyjmenovala místa, kde potřebovaly kočky pomoci

Ani psi se nenechali letos zahanbit. Asi patnáct čtyřnohých kamarádů zachraňovali hasiči například z hluboké rokle, ze dveří výtahu, z náhonu, ale i ze skály. „U Hlavňova na Hvězdě na Broumovsku absolvovali hasiči zásah, kde zachraňovali jezevčíka z patnáctimetrové hloubky. Pomocí ručního nářadí i lezecké techniky se podařilo hasičům pejska zachránit. Jezevčík patřil již mezi starší pány, zachoval tak zkušeně klid a vyvázl bez zranění,“ uvedla jeden ze psích případů.

Hasiči zachraňují i ta zvířata, na která občas ani nejvyšší výsuvný žebřík nestačí. Jedno z nich, zbloudilý ptáček se vydal obdivovat proslulou krásu barokních broumovských kostelů. „Už se ale nemohl dostat z kostela ven. Uvízl v půdních prostorách, kde zůstal po nárazu do skla otřesen. Broumovští hasiči mu vyjeli na pomoc, vynesli ho ven, ochladili vodou a vypustili do volné přírody,“ zmínila Martina Götzová další záchranou akci, při které nešlo o lidský život.