Mladý záchranář v praxi neváhal

Děti se seznamují s činností Integrovaného záchranného systému ( IZS ) a se základy chování v krizových situacích ohrožujících život. Tábor je také učí, jak může být důležité nebýt lhostejný ke svému okolí. I malé dítě totiž může poskytnout pomoc dospělému člověku už jen tím, že zavolá na správné číslo a ví, co má říci.

„Vše je bráno dobrodružnou formou a děti se z tábora vracejí dobře vyškolené pro reálný život. Zatím se nestalo, že to některé z dětí pozitivně nezpracovalo. Po prvním ročníku se stalo, že se jedno z dětí ocitlo u nehody. Nezpanikařilo a snažilo se postupovat, jak se na táboře naučilo, i když ostatní přihlížející dospělí lidé jen koukali a kritizovali," řekl Jaroslav Čmelík, vedoucí Rescue Campu a člen SDH Náchod-Běloves, který tábor pořádá. Důležité podle něj je, aby každý věděl, jak se má ve vypjaté situaci zachovat a co je potřeba na místě zajistit a učinit, aby nezavládl chaos a panika.

„S nápadem uspořádat tento kemp přišel profesionální záchranář Jakub Šimek, který se zároveň v táboře stará o odbornou část. Poprvé jsme kemp uspořádali vloni a jelikož byl a je o něj velký zájem, tak v jeho pořádání pokračujeme. V první části se děti učí především teoreticky zvládnout první pomoc, která je doplněná praktickými ukázkami v co nejzajímavější formě. V další fázi přicházejí na řadu modelové situace připravené v autentické formě tak, aby odpovídaly reálné situaci. Děti se tak ocitnou u různých nehod a požárů a na vlastní kůži si okusí, co zažívají profesionální záchranáři každý den," uvedl Jaroslav Čmelík. Dodal, že je rád, že děti mají o tábor velký zájem. Pokud to bude možné, bude pokračovat i v dalších letech.

Na akcích spolupracuje Zdravotnická záchranná služba Královéhradeckého kraje, Hasičský záchranný sbor Královéhradeckého kraje a k dispozici je i psycholog, který s dětmi simulované situace rozebírá. (jim)

Jak to vidí mladí záchranáři?

„Na kempu jsem letos poprvé a celý pobyt se mi velice líbí. Nelituji toho, že jsem se přihlásil a když to půjde, tak příští rok pojedu zase."

Roman Kosař, Náchod Běloves

„Líbí se mi jak teoretické vyučování, tak i praktická cvičení. Domů si odvezu perfektní zážitky a určitě i řadu výborných zkušeností. Co jsem se naučila se mi třeba bude v budoucnu i hodit."

Veronika Kosová, Police nad Metují