VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Žádné chmury. Nemocnice ze země poroste

Náchod - Soutěž na stavbu nových objektů náchodské nemocnice, v nichž pacienti najdou lepší péči a prostředí, může znovu pokračovat. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zrušil předběžné opatření, kterým tendr letos v srpnu pozastavil. Královéhradecký kraj, jemuž druhé největší zdravotnické zařízení v celém kraji patří, tak může vybrat dodavatele, který moderní objekty postaví.

27.11.2012 1
SDÍLEJ:

JAK MÁ VYPADAT nová výstavba v dolním areálu náchodské nemocnice, která bude splňovat moderní trendy a požadavky, zachycují vizualizace.Foto: Vizualizace

ÚOHS soutěž pozastavil kvůli námitkám, které měly dvě společnosti ke kvalifikačním předpokladům uchazečů. Soutěž totiž probíhá tak, že v prvním kole se mohli přihlásit zájemci, kteří už postavili stavby a operační sály za několik desítek milionů korun. Teprve když splní kritéria, kraj je vyzve, aby podali cenovou nabídku. To považovali i někteří opoziční politici za diskriminační. Kraj se však bránil, že jde o specifickou a náročnou stavbu, která vyžaduje zkušenosti.

O zrušení předběžného opatření informoval mluvčí královéhradeckého krajského úřadu Imrich Dioszegi. Soutěž tak podle něj znovu pokračuje.

„ Stavět by se mělo začít na jaře příštího roku. Do soutěže se přihlásily největší stavení firmy v České republice, což jen dokládá její otevřenost. Rekonstrukce už má stavební povolení. Dodavatele stavby bychom měli znát do konce ledna," řekla krajská radní pro oblast zdravotnictví Jana Třešňáková.

Žádosti o účast v tendru podalo celkem sedm zájemců. Jsou jimi firmy OHL ŽS, Průmstav, BAK, VCES a Skanska, zakázku chce získat i Sdružení Nemocnice Náchod, jehož členy jsou Metrostav a Hochtief, a také Sdružení Náchod, v němž figurují firmy Geosan a Strabag. Ve druhém kole budou uchazeči vyzváni k předložení konkrétních cenových nabídek.

Odhadovaná cena stavby je 875 milionů korun bez daně z přidané hodnoty. Ředitel náchodské nemocnice Miroslav Vávra předpokládá, že současná situace na trhu ve stavebnictví, kdy zakázky v důsledku dobré organizací soutěží a konkurence firem stavby zlevňují, uspoří oproti projektovým nákladům nemalé prostředky.

Náchodská nemocnice zásadní rekonstrukci nutně potřebuje, některá pracoviště jsou v havarijním stavu. Stavba by měla začít na jaře příštího roku. Bez ní už se kvalitní péče o pacienty neobejde.

„Hlavním cílem stavby je jít naproti pacientům a poskytovat jim odpovídající péči nejen po stránce medicínské, ale i po stránce prostředí, ve kterém je poskytována. To je hlavní efekt této investice," říká ředitel Oblastní nemocnice Náchod Miroslav Vávra.

Kromě lepších podmínek pro pacienty má nemocnice po modernizaci také šetřit. V současných podmínkách a zastaralých budovách by totiž vycházelo jen holé udržení provozu na 100 milionů korun ročně.

Kraj pod vedením ČSSD na stavbu získal evropskou dotaci ve výši 125 milionů korun a o dalších téměř 300 milionů korun usiluje. Na stavbu si také bere úvěr ve výši 600 milionů korun.

Velice komplikovaná stavba se uskuteční za plného provozu a je naplánována na 27 měsíců. Předmětem zakázky jsou stavební práce a vybavení operačních sálů. Počítá se s vybudováním čtyř nových budov, v nichž bude několik operačních sálů, téměř 20 specializovaných vyšetřoven a pracovišť. Kapacita nemocnice se rekonstrukcí nezvýší.

Staveniště už je téměř připraveno. Práce na přípravě začaly předloni, kdy nejprve stavbaři zbourali objekt bývalého sirotčince. Následně se pustili do likvidace bývalého ředitelství a infekčního oddělení, na jejichž místě by nová stavba měla vyrůst. Po jejím dokončení by se do ní měly přesunout i oddělení z horního areálu nemocnice, čím že by došlo k dalším úsporám na provoz a dopravu mezi oběma areály. Také pacienti by měli veškerou péči po kupě a nemuseli by přecházet.

Autor: Pavel Bednář

27.11.2012 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sobotka - Náchod B

Ve šlágru kola slavila úspěch kostelecká taktika

Počítání volebních hlasů.

V hradeckém kraji vystavili voliči účet i architektům krajské koalice

Těším se na to, co mi život přinese nového, říká Soňa Marková

Náchod - “Výsledky voleb jsou pro mě osobně a hlavně pro KSČM velkým zklamáním. Nečekali jsme, že se hlasy přesunou tak významně ke stranám, které jsou spíše populistické. Ale voliči rozhodli,” říká poslankyně za KSČM Soňa Marková.

Triumf ANO, debakl levice, Bělobrádek uhájil křeslo o 173 hlasů

Královéhradecký kraj - Volby do Poslanecké sněmovny na území Královéhradeckého kraje de facto kopírovaly výsledek v celé České republice. Drtivým způsobem vyhrálo hnutí ANO, těžkou porážku utržily levicové strany.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr královéhradecké krajské kandidátky ČSSD Jan Birke svůj post poslance obhájil, ale po skončení voleb a sečtení hlasů bylo vidět, že k radosti má daleko.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení