VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Záhadné vykácení stovek stromů ve Zdoňově

Zdoňov /FOTO/ – Počátkem února kdosi bez povolení vykácel 384 stromů u Zdoňovského rybníka, z toho 117 stromů mělo obvod kmene větší než 80 centimetrů. „Co do rozsahu je to nejhorší případ nelegálního kácení za 20 let existence CHKO Broumovsko,“ informoval včera Deník o divokém kácení Petr Kuna, lesník ze Správy Chráněné krajinné oblasti Broumovsko.

1.3.2011
SDÍLEJ:

Bez povolení kdosi vykácel 384 stromů u Zdoňovského rybníka, z toho 117 stromů mělo obvod kmene větší než 80 cm.Foto: Luboš Němeček

Podle jeho slov se jednalo vesměs o zdravé stromy do 40 let stáří, které tvořily pěkný břehový porost na hrázi. „Část jich také rostla v bažinaté nivě potoka u nátoku do rybníka. Pokáceny byly břízy, vrby, osiky, několik mladších olší a boroviček,“ vyjmenoval Petr Kuna.

Je s podivem, že nikdo ze Zdoňova tajemného drvoštěpa neviděl.

Zdoňovský rybník je jinak klidnou romantickou lokalitou nedaleko Adršpašských skal. Nachází se na okraji vsi, je obklopený pastvinami s koňmi, polem a lesnatou strání. Z hlediska ochrany přírody se jedná o významné biocentrum s výskytem mnoha chráněných druhů, které jsou vázané jak na vlastní rybník, tak na podmáčené plochy v okolí.

Bral to pilou z jedné vody na čisto

„Pachatel však nešetřil nic, pokáceny byly mladé slabé stromky i vzrostlé stromy silné až půl metru na pařezu. Z veškerých porostů u rybníka zůstala sotva polovina, zbytek byl smýcen naholo,“ popisuje způsobenou spoušť Petr Kuna. „Styl kácení naznačuje, že ten, kdo stromy porážel, hodně spěchal. Jen tak mohla zbýt na místě taková spoušť – přes sebe popadané neodvětvené stromy, pařezy vysoké přes jeden metr, ležící stromy na ledě na hladině rybníka …,“ přibližuje smutný obraz.

Dřevorubce nikdo nespatřil

Je až s podivem, že nikdo ze Zdoňova tajemného drvoštěpa neviděl. Překvapen byl jak náchodský vlastník rybníka, tak i předseda místní organizace českého rybářského svazu, která na pronajatém rybníku hospodaří.

Podobná „věc“ se zde stala údajně už v minulém roce, ale to se jednalo o několik málo stromů, které nakonec uklidili rybáři.

Případ na první pohled připomíná dříve časté praktiky některých soukromých vlastníků lesa - spekulantů, kteří pro dosažení rychlého zisku s pomocí nastrčených osob, tzv. bílých koní, nechávali rychle porazit stromy v lese, které by jinak nebylo možné podle zákona okamžitě vytěžit.

„Tentokrát však tomu bylo jinak. Majitel pozemku zdarma přenechal pokácené stromy solidní lesnické firmě z Adršpachu za pečlivý úklid lokality a provedení náhradní výsadby nových stromků. Díky mrazům a rychlému pozitivnímu přístupu vlastníka se podařilo pokácené dříví zpracovat bez poškození jinak těžko přístupné podmáčené lokality,“ vysvětlil Kuna.

Pokud si někdo od nezákonného kácení sliboval laciné získání palivového dříví, měl tentokrát smůlu. Obyčejný zloděj však běžně na místě nenechá několik týdnů ležet přes 80 kubíků dřeva.

Co tedy bylo skutečným motivem jednání, zůstává zatím záhadou, stejně jako osoba pachatele…

Za kácení hrozí pokuta 200 tisíc

Pokácení skupiny dřevin rostoucích mimo les bez povolení je podle zákona přestupkem a v daném případě za něj lze udělit pokutu až do výše 200 tisíc korun.

Na případě spolupracuje také kriminální policie pro podezření z trestného činu poškození a ohrožení životního prostředí. „Správa CHKO Broumovsko uvítá případná náhodná svědectví vedoucí k odhalení pachatele tohoto činu,“ vyzývá případné svědky Petr Kuna za Správu CHKO Broumovsko.

Autor: Jiří Špreňar

1.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jiří Štefek.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Hradec Králové /ROZHOVOR/ - Lídr Pirátů v královéhradeckém kraji Martin Jiránek (39) není v politice nováčkem. Působí jako trutnovský zastupitel i jako zastupitel Královéhradeckého kraje. Nově však zasedne také ve sněmovně, kam se s Piráty probojoval v právě skončených volbách.

Před volbami dali přednost rodině a vstoupili do svazku manželského

Janovičky u Broumova - Vhodit volební lístek do volební urny je úkon, který se neděje každý den.

AKTUALIZUJEME

Volební místnosti se zavřely. ANO jasně drtí své soupeře

Královéhradecký kraj - V pátek a v sobotu mají lidé možnost jasně se vyjádřit k budoucnosti Česka. Od 14 hodin, kdy začaly volby do Poslanecké sněmovny PČR, jsou otevřené volební místnosti a voliči až do sobotního odpoledne mohou rozhodovat, kdo zemi v následujících čtyřech letech povede.

Manželé Doležalovi z Náchoda volili v hlavním městě Švédska

Stockholm, Náchod - Eva a Michal Doležalovi z Náchoda měli cestu do Stockholmu naplánovanou už dlouho před volbami. "Nebyla nám však lhostejná naše budoucnost a pokud chci věřit v demokracii, je nutné, aby byla volební účast co nejvyšší," říká maminka třech dětí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení