Základní organizace tamního Českého zahrádkářského svazu (ČZS) pořádá ve spolupráci s Územním sdružením ČZS okresu Náchod a Městem Teplice nad Metují okresní už osmou regionální zahrádkářskou výstavu.

Nechybí kaktusáři či bonsajisté

K vidění jsou expozice zahrádkářských organizací z celého regionu, ať už z Červeného Kostelce, Police nad Metují, Hronova či Bohuslavic nad Metují. Nechybí ani specializované organizace citrusářů, kaktusářů, bonsajistů, květinářů a dalších spolků.

Pořadatelé lákají i na další neméně zajímavé expozice řezbářů, okrasných ptáků ve voliérách či shlédnutí ukázek prací historických řemesel.

Po celou dobu výstavy je k dispozici zahrádkářská poradna. „Nechat si poradit může každý, kdo přijde," říká ředitel výstavy Luděk Groh.

Raritou bude expozice hub mykologického kroužku z Broumova, která je denně doplňována novými exponáty. Přítomní odborníci také lidem rádi zodpoví jejich dotazy k houbám. „Budou tady mít asi stovku hub různých druhů. Bude zde i mykolog pan Jiří Baier, který vystupuje také v televizi, a tady bude dávat rady," uvádí Luděk Groh.
Výstavní expozice jsou v prostorách školy. V přilehlém parku je pak rozsáhlý stánkový prodej zahrádkářských potřeb, rostlin, semen, ochranných prostředků a mnoho dalšího.

Návštěvníky lákají třeba projížďky na jezdeckých koních, ukázky dobrovolných hasičů z Teplic nad Metují, dětský koutek a další bohatý doprovodný program včetně hudebních koncertů, řezbáře motorovou pilou či uměleckého kováře. Postaráno je též o občerstvení včetně dobrého burčáku. Návštěvníci uvidí při práci i řezbáře ovoce a zeleniny z hotelové školy v Hronově.

Než se taková výstava připraví, dá to hodně práce. „To víte, že je to náročné. Starostí je kolem toho hromada," dodává Luděk Groh. Na jejím pořádání se podílí hned několik desítek zahrádkářů.

Podle ředitele výstavy se v poslední době zájem o zahradničení mění. „Táhne to Evropou a dostává se to také k nám. Lidé zase pomalu začínají upouštět od okrasných zahrádek a i v nich začínají pěstovat ovoce a zeleninu," říká Luděk Groh.

Raději domácí než ze supermarketu

Zájem projevují dokonce mladí lidé. Ředitel výstavy si to vysvětluje několika důvody. První spatřuje v krizi, kdy ceny stoupají a lidé pěstováním na svých zahrádkách šetří. Druhým faktorem je kvalita potravin v supermarketech. „Lidé už ztrácí důvěru a raději si je pěstují sami,"říká Luděk Groh. Jen se nechtějí organizovat, takže zahrádkářským organizacím členové nepřibývají.

Zahrádkářské organizace přitom pořádají nejen výstavy, ale třeba odborné přednášky pro pěstitele. Vyráží také na zájezdy. Avšak těch podle Luďka Groha kvůli zdražování ubylo.

„Jako společenská organizace zahrádkáři fungují. Dobří lidé se trochu dávají dohromady i v tomto světě," dodává Luděk Groh.

(bed)