Výstava je pořádána rovněž na počest 50. výročí založení Základní organizace Českého zahrádkářského svazu v Teplicích nad Metují.

Výstava byla otevřena včera ráno a potrvá do neděle do 16.00 hodin. Zahrádkáři ze svých organizací okresu Náchod zde nabízejí vše, co se jim během letošní sezony podařilo vypěstovat, ale i řadu potřeb pro zahrádkaření. Přijela i řada vystavovatelů a prodejců z celé republiky.

Svou pěstitelskou chloubu představují také členové specializovaných organizací citrusářů, kaktusářů, bonsajistů, květinářů a dalších partnerských organizací zahrádkářů. Hlavní výstavní expozice je nainstalována v základní škole. Zbytek prodejců je rozmístěn po celém náměstí.

„Pokud nám budou stačit síly, budeme s výstavami pokračovat, ale ty už pomalu docházejí. V organizaci máme okolo stovky zahrádkářů. Je mezi nimi i řada mladých lidí, kteří mají zájem dělat, a tak po nás snad časem vedení převezmou a budou dále pokračovat v tradicích," řekl ředitel výstavy Luděk Groh. Ještě doplnil: „Bylo období, kdy zahrádkaření pomalu zaniklo a lidé si vše kupovali v marketech. Pomalu se to ale zase vrací zpátky, protože zjistili, že to není tak kvalitní, jako když si to sami vypěstují. Dnes už se zase pěstuje ovoce i zelenina pomalu na každé zahrádce, ale i na balkonech. Jen se ti lidé už nesdružují v organizacích, protože se nechtějí už více zatěžovat."

Žádnou speciální akci sice na jubileum organizátoři nepřipravovali, výstava sama o sobě je však náročná na přípravu a stojí za vidění.

„Je to amatérská výstava, připravovali ji i amatérští aranžéři, ale nějaké raritky se v expozici také najdou. Za přípravou stojí spousta práce ochotných lidí, ale zatím se nám daří. A podle odezvy se to líbí i lidem. Návštěvnost je každoročně velká, a tak jsme spokojeni. Stojí za to práci tomu věnovat. Letos nás čeká ještě oslava půl století od založení organizace. Tomu je věnována nejen výstava, ale ještě budou další oslavy, kde pozveme i okolní organizace," prozradil Luděk Groh.

Vystavují i drobné soukromé firmy

Na výstavu se přijela prezentovat také řada drobných soukromých firem. „My jsme kamenná prodejna zahradí techniky. Přijeli jsme se zahrádkářskou techniku a elektro nářadím. Jezdíme sem už třetí sezónu. Po výstavách ale moc nejezdíme, protože jsme spíš prodejna, ale tady to je výjimka, jelikož zde máme rodinné kořeny," prozradili Volejníkovi z Hořic v Podkrkonoší.

„My jsme menší zahradnictví z Trutnova a děláme si kytičky. Celý sortiment, který tady prezentujeme, ale není jen náš. Část výrobků si necháváme dělat. Do Teplic už jezdíme několik roků a vždy se nám tady líbí a rádi se vracíme. Jedině je škoda, že se to nemůže konat v parku. Tam je to už zaběhnuté a také je tam lepší prostředí. Je to vhodnější i pro děti. Bohužel po deštích v minulých dnech to nešlo," uvedl Jan Záruba.

Návštěvníci obdivují i hojně nakupují

Výstava se líbí i návštěvníkům, kteří nejen obdivují vystavené exponáty, ale i hojně nakupují. „Na výstavy chodím každý rok a vždy to je výborné. Zahrádku už nemám, ale vždy si tady něco koupím. Většinou ale už hotové výpěstky a také tady mají výborné koření. Je dobré, že se tady ty výstavy pořádají a vždy je velký výběr. Je to i zpestření pro návštěvníky a hlavně vyšlo i počasí. Škoda jen toho parku, tam je víc prostoru a tady jezdí auta, ale i tak je to úžasné," pochvalovala si Eva Kanálková z Teplic.

Výstava byla slavnostně zahájena včera dopoledne v zahrádkářském klubu Astra za přítomnosti zástupců zahrádkářských svazů z regionu. Na slavnostní zahájení přijeli i zástupci zahrádkářů z Police nad Metují a Hronova.

„Na výstavu jsme přijeli na pozvání, ale také se účastníme i aktivně a prezentujeme zde své výpěstky. Jezdíme sem každý rok a vždy má výstava úspěch," řekli svorně Horst Širlog z Police nad Metují a Lumír Kymr z Hronova. Jen se nemohli shodnout, která organizace má širší expozici.

Výstavu doprovází bohatý program

Neméně zajímavé jsou na výstavě expozice řezbářů a chovatelů okrasných ptáků, kteří jsou vystaveni ve voliérách. K vidění jsou také ukázky prací historických řemesel.

Po celou dobu trvání výstavy je všem zájemcům k dispozici odborná zahrádkářská poradna. Na náměstí je i rozsáhlý bohatý stánkový prodej zahrádkářských potřeb, rostlin a dalšího zboží.

Pro zájemce jsou k dispozici projížďky na jezdeckých koních, ukázky z činnosti dobrovolných hasičů z Teplic nad Metují a nechybí ani dětský koutek. Bohatý doprovodný program nabízí každý den také hudební koncerty a postaráno je i o občerstvení návštěvníků, kteří mají možnost ochutnat třeba takový dobrý burčák.

Pestrý program pamatuje opravdu na všechny generace, a tak má každý možnost vybrat si tady a přijít si na to své. Vyhlášená zahrádkářská výstava v Teplicích nad Metují je zkrátka každoročním vrcholem zahrádkářské sezóny, která se pomalu už chýlí ke svému konci.

DOPROVODNÝ PROGRAM

SOBOTA

9.00 hodin

průvod městem s mažoretkami

9.00 12.00 hodin

dechovka Opočenka a mažoretky

13.00 18.00 hodin

Slavěňáci a mužoreti ARTrosa

NEDĚLE

10.00 14.00 hodin

koncetr kapely Relax Band

od 13.00 hodin

ukázka dálkově řízených modelů