Obáváme se o bezpečnost našich dětí, které si chodí hrát do objektu Ruchadla Zájezd, našich dívek a žen, ničení a poškozování herních prvků v areálu, zvýšené kriminality, hluku, rušení nočního klidu a snížení cen nemovitostí.

To byly klíčové argumenty, které stály v doprovodném dopise k petici občanů česko-skalické příměstské části Zájezd proti výstavbě ubytovny pro zahraniční dělníky v tamním objektu Zemědělského družstva (ZD) Dolany.

Petice byla předána radě města, ta ji projednala, ale stavbu povolila. Peticí se na minulém zasedání zabývalo také zastupitelstvo, které verdikt rady posvětilo a záměr stavby schválilo. A to přesto, že petici podepsalo více než 200 občanů Zájezda.

„Žádáme tímto vedení města, radu a zastupitele, aby svůj postoj k realizaci této stavby ještě přehodnotili,“ vznesla požadavek za místní občany Hana Krejčovská.

Stará budova Tepna v Náchodě a prostor vzniklý po demolici komplexu budov bývalé fabriky.
FOTO: Náchod se dozví, jak bude vypadat bývalá Tepna

Obavy místních se snaží mírnit ředitel ZD Karel Vlček. Ten mimo jiné řekl, že v Dolanech je podobná ubytovna pro 46 osob a funguje bez stížností tamních obyvatel.

„Dnes potřebujeme na sklizeň 100 až 140 lidí. Nejvíce se nám osvědčili zahraniční dělníci z Ukrajiny, kteří jsou nám podobní mentalitou, jsou pracovití a nemáme s nimi sebemenší problémy,“ tvrdí.

A proč by měla ubytovna vzniknout právě v Zájezdě? Podle Vlčka proto, aby dělníci byli co nejblíže podnikání dolanského družstva.

„Sklidit včas je pro nás naprosto zásadní. Proto jsme se tam rozhodli vybudovat ubytovnu hotelového typu s 15 dvoulůžkovými pokoji se sociálním zařízením. Investice je to poměrně velká a je naším zájmem, abychom tam neubytovávali někoho, kdo bude dělat problémy,“ uvedl Karel Vlček.   (kr)

Ženy v běhu
Zlatý Prim na novoměstském Festivalu české filmové komedie získaly Ženy v běhu