Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zájem o urnová místa roste

Náchodsko - Oproti hřbitovu v Náchodě, který je nutné rozšířit, ostatní pohřebiště v regionu tyto problémy řešit nemusejí.

31.10.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

Třeba kapacita hřbitova v České Skalici je dostačující, lze využívat jak nová hrobová místa, tak i místa po zrušených hrobech. Už několik let je možné využít novou rozptylovou loučku a nový urnový háj.

„Zájem pohřbívání je takový jaký je. Co se týká četnosti, tak například v tomto roce bylo dosud provedeno deset uložení do hrobu, sedmnáct uložení uren v urnovém háji a pět rozptylů," informoval tajemník městského úřadu Jaroslav Hitschfel. Dle statistiky mírně narůstá podíl uložení uren oproti uložení ostatků do země.

Svou roli v tom hrají zkrátka i peníze. Jak pohřeb v rakvi do země, tak i údržba hrobu je totiž nákladnější.

Do země se pohřbívá méně než dřív

Ani v Polici nad Metují není situace s hrobovými místy nijak kritická. Na hřbitově se nachází tisíc hrobů pro uložení jednoho nebožtíka a 250 dvojhrobů, 28 hrobek a 400 urnových míst. „Z tohoto počtu je volných k pronájmu dvě stě čtyřicet hrobů, jedna hrobka a dvě místa ve starém urnovém háji. Za kaplí je zřízena nová plocha pro další urnová místa," uvedla matrikářka Městského úřadu Police nad Matují Dagmar Hambálková. Jak dodala, o klasické hroby moc zájem není, letos byla uzavřena nová smlouva pouze na jeden hrob. „Spíš je zájem o urnová místa, kterých máme zatím v nabídce dost," upřesnila.

Občas se prý stane, že po úmrtí původního nájemce už jeho nástupci o další nájem hrobového místa nestojí, smlouvu ukončí a požádají o vsyp nebo rozptyl ostatků svých předků.

Také hřbitov v Teplicích nad Metují svou kapacitou zcela dostačuje. „V současné době se moc do země nepohřbívá," potvrdila tendenci v pohřbívání referentka hospodářsko správního odboru teplického městského úřadu Jindřiška Nováková.

V Hronově zatím problém také nemají. „V případě zájmu nabízíme pronájem místa, o které se předchozí nájemce z nějakého důvodu nemůže dále starat," uvedla referentka odboru majetku městského úřadu Hana Lišková. Upozornila, že v příštím roce uplyne desetiletá doba, kdy byly uzavřeny smlouvy na pronájem hrobových míst a tím se také zjistí, zda zájem občanů o pronájem hrobových míst trvá či nikoliv.

Hřbitov v Broumově, o rozloze přibližně 2,26 hektarů, má rovněž dostatečnou pohřbívací kapacitu. „Volná místa jsou nejen pro všechny druhy hrobů, ale i pro zájemce o výstavbu hrobky. Zájem o pohřbívání zde neklesá, oblíbenější jsou sice urnové hroby, ale pohřbívá se i do klasických hrobů bez předchozího zpopelnění," sdělila Helena Burešová, památkářka města a referentka pro pohřebnictví.

Čtěte také: Místo posledního odpočinku se rozšíří. Na urny už nestačí

Autor: Regina Hellová

31.10.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Žáci z Montessori základní školy v Náchodě

NAŠI PRVŇÁCI z Montessori základní školy Náchod a ZŠ Zbečník

Ilustrační foto

TIP LIGA: Vítězem devátého kola je Josef Jirásek

První loupež se povedla, druhá skončila fiaskem. Dostal sedm let

Náchod, Hradec Králové - Sedm let vězení udělil soud 30letému Lukáši Tichému za dvě loupeže u náchodského Kauflandu.

Bílé pláště dnes lékaři neobléknou

Královéhradecko - Praktičtí lékaři dnes budou stávkovat. Chtějí upozornit na málo peněz, které jdou do ambulancí, zavedení elektronických receptů a nadbytečné papírování.

V Broumově u nádraží evakuovali desítky lidí a psa. Unikal plyn

Broumov - Poblíž autobusového a vlakového nádraží v Broumově došlo v pondělí krátce před polednem k evakuačním manévrům.

Zaměstnavatel neposílal srážky ze mzdy insolvenčnímu správci

Náchodsko - Neobvyklý případ zpronevěry řeší policisté na oddělení hospodářské kriminality v Náchodě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení