„Pochopil bych, že tam nesmí pes a kola… Ale lidé? Fakt tomu nerozumím,“ podivuje se správce facebookové skupiny Občané České Skalice nad zákazovou značkou, která přibyla u vodního prvku na českoskalickém náměstí.

A není sám, kdo považuje zákazovou značku za úzkoprse byrokratickou. „Takový vodní prvek v letním horku sám volá po tom, aby se tam vstupovalo - zvlášť, když je to vlastně pokračování chodníku,“ je přesvědčený bývalý senátor Petr Fejfar. „Ať to radši vypnou. V okolních městech tam děti mohou, ale u nás?“ nelíbí se zákazová značka další diskutující.

Radnice se chce vyhnout nepříjemnostem

Českoskalická místostarostka Gabriela Jiránková za rozhodnutím radnice stojí. „Zákazové značky jsou standardní a běžné u všech vodních prvků,“ nevidí na zákazu vstupu do vodního prvku nic mimořádného.

Město se k tomuto kroku uchýlilo proto, aby preventivně zabránilo nepříjemnostem. „Důvody jsou takové, aby se třeba dítě, které by do prostoru mezi tryskající vodu vlezlo, malinko nenapilo. Ta voda je upravovaná, může do ní napršet nebo se tam někdo vymočí a město nemůže ručit za to, že se třeba někomu udělá špatně a bude mít zažívací problémy. Když se tam někdo osvěží a strčí nad trysku ruku, tak ho nikdo vyhánět nebude. Ale měli jsme i den, kdy tam maminky rozložily deky a začaly to využívat pomalu jako koupaliště,“ říká Jiránková, že to byl jeden z důvodů, proč město místo opatřilo cedulkou.

Cedule se zákazem koupání je i na druhé straně silnice u kašny.

„Je to proto, že jsou mezi námi lidé, kteří třeba pod vlivem alkoholu kašnu využívají ke koupeli. Proto je tam upozornění zakazující koupání, aby v případě potřeby měli zasahující strážníci argument, o který se mohou opřít,“ vysvětluje českoskalická místostarostka.

Vodu pouští později, děti chodily do školy zmáchané

V nedalekém Červeném Kostelci při úpravě prostranství mezi školami a městským úřadem také vznikl vodní prvek. Žádná zákazová značka tu ale není, a tak u něj v teplých dnech bývá živo. Že děti (ale i dospělí) v proudech vody tryskajících ze země dovádí, nikdo neřeší.

Přesto i zde muselo dojít ke změně. „Když jsme to otevřeli, tak jsme měli stížnost od učitelů, protože vodní prvek začal tryskat v sedm hodin ráno a děti jim chodily do hodiny mokré. Tak jsme to posunuli na osmou hodinu,“ usmívá se červenokostelecký starosta Tomáš Prouza.

„Z toho je patrné, že nikomu přístup k vodě nezakazujeme a že se tam v podstatě mohou děcka koupat,“ dodává starosta, byť připouští, že nějaké problémy občas musí řešit. „Ucpalo se nám dávkování chloru na úpravu vody, takže se tam objevily řasy a hrozilo nebezpečí uklouznutí.“

Benevolentní přístup mají i v Hronově, kde před divadlem Aloise Jiráska tryská z náměstí pětice vodních sloupců. Na jinak kompletně vydlážděném náměstí to je vítané zpestření, a jakmile je jen trochu teplo, tak se vodní prvek stává místem se zvýšenou koncentrací dobré nálady. „Nikomu to nevadí, že ve stříkající vodě děti pobíhají. Kdo se v tom chce cachtat, tak ať se cachtá. Zatím jsme s tím neměli v podstatě žádný problém,“ připomíná hronovský starosta Petr Koleta