Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zanechal nám útulnu, most, vilu či chatu

Nové Město nad Metují - Život a dílo slavného architekta Dušana Jurkoviče představují až do 28. listopadu ve výstavní síni Městské knihovny v Novém Městě nad Metují. Uspořádala ji knihovna a občanské sdružení Poznávání při příležitosti pětašedesáti let od Jurkovičova úmrtí. Významný architekt zanechal na Náchodsku nesmazatelné stopy.

12.11.2012
SDÍLEJ:

Jiráskova chata na Dobrošově.Foto: Archiv

„Část výstavních panelů je věnována Jurkovičem vyprojektované Bartelmusově vile na Rezku, jeho rekonstrukci mlýna s pilou v Pekle na turistickou útulnu s restaurací, rekonstrukci zámku a zámecké zahrady v Novém Městě nad Metují," říká Vladimír Klofáč ze sdružení Poznávání.

Na výstavě představují i projekt rekonstrukce turistické chaty s rozhlednou na Dobrošově či neuskutečněný projekt hájovny s loveckým přístřeším na Sendraži. Celkem je na výstavě třicet panelů, na nichž přibližují i architektovy aktivity spjaté s Hronovem a Jaroměří, další panely patří například vile pro Theodoru Němcovou v Jičíně, zbraslavskému zámku Cyrila Bartoně, architektově podílu na rekonstrukci hradu Kunětická hora, Jurkovičovým přátelům a spolupracovníkům.

Současně s tím vychází i publikace z pera ředitele českoskalického textilního muzea Vlastimila Havlíka nazvaná „Dušan Samuel Jurkovič. Projekty, rekonstrukce a stavby nejen na Náchodsku".

Na Náchodsko ho přivedl průmyslník

Jurkoviče na Náchodsko zatáhl brněnský průmyslník Robert Bartelmus. „V roce 1900 v Brně vznikl významný spolek literátů, hudebníků, architektů, výtvarníků, stavitelů a průmyslníků s názvem Klub přátel umění. Dušan Jurkovič, který v Brně od roku 1899 žil, byl od počátku jeho aktivním členem. Místopředseda klubu Robert Bartelmus požádal Jurkoviče, o jehož projekty začal být projevován po dokončení areálu radhošťských Pusteven (1897 1898) větší zájem, o návrh letoviska vily na Rezku u Nového Města nad Metují," vysvětluje Vlastimil Havlík.

Dodává, že architekt se později v roce 1903 oženil s šestou ze sedmi dcer manželů Bartelmusových, s Boženou a měl s ní tři syny. „Jurkovič trávil s rodinou ve vile dovolené, pobýval na ni s rodinou v letech rekonstrukce novoměstského zámku," dodává Havlík.

Jurkovič se u svých staveb hodně inspiroval lidovou architekturou. Patří k významným osobnostem středoevropské architektury konce 19. a první poloviny 20. století.

Slavné stavby Dušana Jurkoviče na Náchodsku

Bartelmusova vila

Nedaleko lázní Rezek patřila jedna z vil českému vlastenci, technikovi a významnému podnikateli Robertu Bartelmusovi. Jurkovič vilu navrhl, na její stavbu dohlížel a stavebních prací se v letech 1900 - 1901 zúčastnil.

Bartoňova útulna

Ke známým architektovým projektům vycházejícím z lidové architektury patří zejména přestavba mlýna a pily na turistickou útulnu s restaurací a vybudování nové strojní pily v osadě Peklo v letech 1908 - 1909.

Úpravy zámku

K rekonstrukci novoměstského zámku a jeho zahrady docházelo v letech 1908 1914. Známý je zdobný krytý most spojující zámecké zahrady. Jurkovič úpravy vytvářel pro majitele zámku Josefa Bartoně (1862 - 1951).

Jiráskova chata

V roce 1912 vyprojektoval Jurkovič Jiráskovu turistickou chatu s rozhlednou na Dobrošově nad Náchodem. Také při tomto projektu se inspiroval motivy lidové architektury. K realizaci došlo v letech 1921 - 1924.

Autor: Pavel Bednář

12.11.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Otevření nového useku D11 u Hradce Králové

Dálnice zadarmo? Ministerstvo může rozhodnout v příštím roce

Ilustrační foto.

Noční jezdec se posilnil alkoholem. Hlídka ho zastavila poblíž domu

Obrat v zápase režíroval Klesl

Náchod - Prvoligoví házenkáři Náchoda zvládli další klíčový podzimní zápas, když na domácí palubovce přehráli Zlín.

NAŠI PRVŇÁCI z Montessori základní školy Náchod a ZŠ Zbečník

Náchodsko - Každou středu vám představíme čerstvé prvňáčky z našeho regionu.

TIP LIGA: Vítězem devátého kola je Josef Jirásek

Náchodsko - Suverénním vítězem 9. kola se stal JOSEF JIRÁSEK z Horní Radechové, který zariskoval a to mu vyneslo výborných 16 plusových bodů.

První loupež se povedla, druhá skončila fiaskem. Dostal sedm let

Náchod, Hradec Králové - Sedm let vězení udělil soud 30letému Lukáši Tichému za dvě loupeže u náchodského Kauflandu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení