Respirační onemocnění

Respirační onemocnění jsou onemocnění dýchacích cest bakteriologického nebo nejčastějí virového původu. Projevují se rýmou, bolestí v krku, kašlem. „Mohou ale nastat i vážnější komplikace jako například bakteriální infekce nebo záněty průdušek,“ říká lékař Jiří Tříska, „respirační nemoce mohou být velice nebezpečné. Mezi ně patří třeba i zápal plic, ale v dnešní době je smrtelný naštěstí už jenom vyjímečně.“
Z hlediska běžných respiračních onemocnění se jedná o sezónní záležitost, v létě s chřipkou nikoho nepotkáte. „Jedním ze spouštěcích faktorů může být i prostydnutí, protože při něm se sníží sebeobrana organismu. Chřipkový virus obecně na sluníčku nevydrží a zaniká.“

Prevence proti chřipkové viróze

„Viróze jako takové se dá dost těžko úplně předejít. Můžeme použít očkování. To ovšem působí pouze na určité kmeny, nepomáhá tedy na všechna respirační onemocnění,“ tvrdí lékař. Podle něho je dobré se otužovat, dostat do těla podpůrné látky jako jsou vitamíny. Jídelníček by tedy měl obsahovat hodně zeleniny. „Pokud vypukne chřipková epidemie, osobně bych nenavštěvoval místa, kde se shromažďuje větší počet lidí, protože tam se riziko a pravděpodobnost nákazy zvyšuje. Ale nějaký určitý postup, jak se proti ní stoprocentně chránit, neexistuje,“ myslí si Tříska.

Nemoci se také stále vyvíjí

Civillizace jse stále kupředu a viry se lékům přizpůsobují. „Dnes je již medicína vpodstatě individuální záležitostí. Nemoce se chovají jinak, než se chovaly dříve. Je hodně silnějších respiračních infekcí odolných vůči běžným antibiotikům. Podíváme–li se na klasickou chřipu, tak zjistíme, že již řadu let u nás nebyla opravdu těžká epidemie. Každý rok čekají hygienikové nějaký dramatický dopad, doufejme, že se nám to vyhne. Otázkou ovšem zůstávají rizika ptačí chřipky. V případě, že virus získá schopnost napadat přímo člověka, tak se asi máme na co těšit. To jsou ale věci, které běžný člověk těžko může ovlivnit,“ tvrdí lékař.


V současné době podle slov lékaře Třísky přibývá dlouhodobě nemocných. „V České republice je to veliký problém kuřáků. Chronické záněty průdušek jsou běžným jevem i když se životní prostředí a ovzduší poslední době trošku čistí,“ říká doktor.

Léčba nemusí být vůbec jednoduchá

Léčení například zápalu plic ani dneska nemusí být jednoduché. „Nebývá to tak, že by člověk dostal hned zápal plic, ale většinou se třeba týden trápí s nějakou virózou, potom má pocit, že je to dobré, začne se věnovat normálním aktivitám, poté ho zase skolí nějaká viróza, a u těch následných nemocí je už větší riziko, že dostanete zápal plic, protože organismus je oslabený,“ dodává Jiří Tříska.