Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Záplavy? Jaroměř by je měla zkrotit

Jaroměř - V roce 2000 záplavy ve městě na soutoku tří řek způsobily škodu 300 milionů korun. Už za tři roky by mělo být jisté, že se tato situace nebude nikdy opakovat.

24.10.2008
SDÍLEJ:

Obyvatelé Jaroměře na rok 2000 jen tak nezapomenou. Tehdy město zasáhla ničivá povodeň. Foto: Archiv

Město totiž získalo příslib dotace na vytvoření protipovodňových zábran. Tato opatření vyjdou zhruba na 150 milionů korun, což je stále o polovinu méně, než napravování škod způsobených zdivočelou řekou. V současné době je jedna z klíčových akcí pro město ve fázi projektového rozhodnutí. „Ten nejtěžší krok máme za sebou – jednání s desítkami majitelů. Někteří z pochopitelných důvodů nesouhlasili, protože jim například protipovodňové zídky měly vést v místech, kde mají nyní bazén, a podobně. Druhým složitým krokem byla dohoda s Agenturou pro ochranu přírody a krajiny. Se všemi stranami jsme ale nakonec dospěli ke společnému kompromisu, za což jsem velice vděčný,“ řekl Deníku starosta Jiří Klepsa.

Městu se díky protipovodňovým opatřením otevře řada nových možností. Zruší se řada záplavových zón, dokonce i nejproblematičtější aktivní záplavové zóny, na kterých lze podle zákona stavět pouze vodní dílo jako přehrada nebo rybník. Využit bude například prostor pod náměstím, lokalita Na Valech, která je nyní ostudou města. V budoucnu bude právě tato zóna znamenat úlevu pro náměstí, na které se chodci dostanou průchodem domu číslo 49.

Jakmile bude dokončena první fáze protipovodňových opatření, bude také zlikvidována „hrůza“ na pozemku bývalých Závodů Antonína Zápotockého. Právě v těchto místech plánuje svou stavbu jeden z nejrozšířenějších hypermarketů.

Jak vlastně budou zábrany vypadat? Na louce za částí Jaroměře zvanou Růžovka vznikne povodňový val, díky kterému se voda nedostane na autobusové stanoviště a tedy ani kanály ke školní jídelně, kde voda při záplavách stříkala do výšky pět metrů. Pod náměstím budou po obou stranách Labe vybudovány zídky a koryto mírně rozšířeno. Masarykovy sady budou určeny k zatopení, ačkoliv město s tímto řešením nesouhlasí. Ochranné zídky budou vystavěny pouze podél chodníků a Základní školy Na Ostrově. Na tomto řešení trvají již zmínění ochránci přírody. „Myslím si, že vylitá voda stromům v parku spíše uškodí. Navíc by zde vznikl neuvěřitelný zápach a nepořádek. Nejsem ale specialista na problematiku životního prostředí, proto se nebudu s ochránci přít,“ vyjádřil se starosta. Majiteli protipovodňových opatření budou Povodí Labe a město. Nově vzniklé zábrany vydrží průtok 350 metrů krychlových za sekundu, což je třikrát více než na jaře roku 2006, kdy hrozilo, že přehrada Les Království nevydrží nápor vody.

Stoletá voda, která se prohnala Jaroměří roku 2000, zaplavila oblasti Na Kameni, Na Obci, knihovnu, koupaliště, park, divadlo, Husovu ulice, Lužiny, Kostelní ulici, lokalitu V Zahrádkách a Na Úpě. Průtok vody v přehradě Les Království dosáhl 300 metrů krychlových za sekundu, což je více než desetinásobek běžného průtoku. Na záchranných pracích, které probíhaly tři dny, se podílelo 300 hasičů ze 48 sborů. Rozsah škod byl způsoben i tím, že lidé povodeň podcenili. Čekala se velká voda, ale nikdo nepředpokládal, že výše hladiny překoná stoletou vodu z roku 1897.

(Markéta Volfová)

24.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volební komise v Rožmitále u Broumova měla na strosti nejmenší okrsek na Broumovsku. S přenosnou volební urnou navštívily členky volební komise i manžele Žočkovy, pro které by kvůli vysokému věku byla návštěva volební místnosti náročná.
3

Manželé Žočkovi volili doma, komise za nimi přijela s přenosnou volební urnou

Volby v železničním muzeu "výtopna" v Jaroměři.
13

OBRAZEM: V Jaroměři volí mezi historickými vlaky

Do volební místnosti v centru Broumova mířili turisté s volebními průkazy

Broumov – Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR se dnes v osm hodin přehouply do druhého dne i ve volebním okrsku číslo šest, který sídlí ve Staré radnici na Broumovském náměstí. Za včerejšek odvolilo zhruba 37% evidovaných voličů.

Nová sezona začala už také výběrům

Náchod - První ze dvou venkovních turnajů okresních fotbalových výběrů kategorií U11 a U12 se odehrál ve Rtyni v Podkrkonoší a v Úpici.

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková

Náchod - Do volebních místností dnes zavítali i političtí matadoři - předseda KDU-ČSL a místopředseda vlády pro vědu a výzkum Pavel Bělobrádek, místopředseda ČSSD, poslanec a starosta Náchoda Jan Birke i poslankyně za KSČM Soňa Marková.

Hlasovat lze i pro zesnulého náčelníka krkonošské horské služby

Královéhradecko - Adolfu Klepšovi mohou voliči posílat preferenční hlasy. Nepropadnou. Podle krajského úřadu připadnou straně, za kterou Klepš kandidoval. Přesto je to podle úředníků neobvyklá situace a poslané hlasy lze vnímat pietně či symbolicky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení