„Ctili jsme odkaz našich předků v tom ohledu, že do makovice se vrátí zpátky písemnosti a předměty, které měly věž chránit. Myslíme si, že tam patří a že tam patří i originály. I když to jsou cenné věci, přesto jsem se rozhodli, že svaté obrázky, modlitby, magické symboly, talisman, které měly věž chránit, zůstanou i pro další pokolení," řekl Jan Čížek ze Státního okresního archivu v Náchodě.
Do archivní schránky byly opět vloženy i věrné kopie původních pamětních listů z let 1721 a 1799, kdy probíhaly opravy věže. Originály těchto archiválií byly ze schránky vyjmuty v roce 1950, kdy se vyměňovalo oplechování věže, a jsou nyní uloženy ve Státním okresním archivu v Náchodě, kde také zůstanou.
Jde totiž o originály dokumentů nenahraditelné hodnoty a archiv je pro ně nejvhodnějším prostředím. Ve schránce je také opis pamětního listu o výměně oplechování hlavní věže v roce 1950, dále fotografie z doby oprav v roce 1950, fotografie města z té doby a běžné kovové mince.
Z nových dokumentů správa zámku do schránky vložila třeba pojednání o současném stavu zámku seznam zaměstnanců, informace o provozu, o návštěvnosti, Národní památkový ústav připravil také dokument informující o generální opravě celé věže. Přiložen je též seznam všech pracovníků, kteří se zásadním způsobem na generální opravě podíleli.
Bankovky, fotografie i Náchodský deník
Další část dokumentů vložilo do schránky město. Je mezi nimi například popis aktuálního stavu města na ručním papíru a pod ním jsou podpisy některých zastupitelů. Proč jen některých? „Měl jsem tendenci vyjmenovat všech aktuálních sedmadvacet zastupitelů, požádali jsme je o podpisy, ale těch podpisů je tam 19. Někteří se nepodepsali, ne snad proto, že by nechtěli, ale že jim to časové důvody neumožnily," uvedl náchodský starosta Jan Birke.
Mezi věcmi a dokumenty z dnešní doby jsou třeba pamětní mince k výročí 760 let od první písemné zmínky o městě, soubor dnešních mincí a bankovek, mezi nimiž však chybí dvoutisícová a pětitisícová. „Ty jsme tam nedávali, protože jsem s panem místostarostou usoudili, že je ještě budeme potřebovat na další investice," žertoval starosta Birke.
Součástí schránky je také městský zpravodaj, včerejší Náchodský deník, dále mimořádná příloha Deníku k výročí 760 let od první písemné zmínky o městě a fotografie ze současnosti. Ty zachycují náchodský zámek, vyndávání původně v makovici uložených předmětů, novou lavičku Josefa Škvoreckého, náchodské náměstí po rekonstrukci, prameník Idy, bourání bývalé textilky Tepna.
„Nechci být ani cynik, ani pokrytec, ale pevně věřím, že ještě mnoho starostů, kteří přijdou po mně, nebudou mít tu čest schránku vytáhnout. Předpokládám, že jde o dílo českých šikovných mistrů a ručiček, které bude trvat dlouho, a že to bude hodně let, než bude potřeba nová oprava náchodské věže," uvedl starosta Birke.
Opravy pokračují zdárně
Jiří Svoboda z Národního památkového ústavu informoval o tom, že současné opravy věže náchodského zámku jsou na dobré cestě a vše postupuje podle plánu. „Dochází k pokrývání nové věže krytinou z mědi, pak dojde k nátěru, což je trochu netradiční, ale z pohledu památkové péče střechy zámku byly vždy červené," sdělil Jiří Svoboda. Dodal také, že se dokončují statické úpravy.
Náchodský zámek spadá pod správu Národního památkového ústavu, územní památkové správy na Sychrově. Její ředitel Miloš Kadlec uvedl, že je rád, že obnova pokračuje, jak má. Sdělil, že náročná příprava stavby sice všechny mrzela, ale díky tomu nyní oprava probíhá hladce. Řekl také, že nezbývá, než si přát, aby i další generace pečovali o památku a starali se o ni minimálně tak, jak je tomu dnes.
Starosta Jan Birke při té příležitosti zmínil, že město neřeší, jaká památka patří městu a jaká ne, ale spolupracuje se všemi. „Nerozlišujeme, jestli je památka státu, církve, ale řešíme, co je dominantou Náchoda a snažíme se tomu pomáhat," řekl Birke. V této souvislosti zmínil společný projekt, který se připravuje s Národním památkovým ústavem. Bude jím revitalizace zámeckého kopce. Mají se zde obnovit původní pěšiny, sochy, provést úpravy zeleně, obnovit lipová alej, vysázet šeříkové keře, jako tomu bylo před zhruba dvěma staletími. Dokonce se navrhuje, aby zde byl výtah z centra města až k zámku. „Byla by to významná turistická atrakce, která by zase Náchod trochu pozvedla," soudí starosta.
Projekt se nyní připravuje a město by na něj chtělo získat peníze z Evropské unie v novém období let 2014 2020 pro čerpání dotací, a to v rámci spolupráce evropského města Náchod Kudowa Zdrój. Problémem je zatím to, že dvě třetiny pozemků zámeckého kopce patří státu a třetina městu. Pro získání dotace by město muselo vlastnit celý park. „Jsem domluven s ředitelem památkového ústavu a předběžně s panem ministrem, zatím se bavíme v teoretické rovině, že na dobu udržitelnosti projektu jsou připraveni nemovitost převést do majetku města Náchoda, což je nutnost, abychom mohli žádat o dotaci," uvedl starosta Birke.