Ve svízelné situaci se ocitli v Teplicích nad Metují, kde je budoucnost současné ordinace praktického lékaře podle všeho nejistá. Služby dosavadního lékaře jsou mnohými kritizovány a není jisté, jak dlouho bude ještě ordinovat. Je to prý kontroverzní osoba, kterou má v hledáčku policie.

„Do Teplic potřebujeme sehnat nového doktora, který bude dělat svoji práci tak, jak se má. Jestli to dopadne tak, jak se situace v současné době vyvíjí, tak můžeme být do pár týdnů bez ordinace," varuje starosta Milan Brandejs.

Město jedná s lékařem, který v současné době ordinuje v Radvanicích, Chvalči a Jívce.

„Nabízí nám své služby a otevřenou ordinaci třikrát v týdnu v Teplicích nad Metují. Má ale podmínku, že o jeho služby projeví zájem minimálně čtyři sta lidí. Ti musejí dát písemný příslib, kterým bude vyjádřena ochota se zaregistrovat do jeho ordinace. Je to z důvodu, aby byl schopen pokrýt náklady na provoz ordinace. Nebude-li získán stanovený počet lidí, pobočka nebude vůbec zřízena," vysvětluje starosta.

Ještě horší situace je v dostupnosti zdravotní péče pro děti a dorost. V Teplicích nad Metují nedávno ukončil své působení dětský lékař a podle všeho hrozí kritický nedostatek této služby na celém Broumovsku. Mladým lékařům se do pohraničí nechce a raději prý zůstávají na klinikách ve vnitrozemí, nebo jdou do zahraničí.

„Zahájili jsme spolu se starosty Broumova a Meziměstí vyjednávání na krajském úřadě a Všeobecné zdravotní pojišťovně, aby se vážnou situací na Broumovsku zodpovědně zabývali. Ministerstvo zdravotnictví už zveřejnilo ochotu finančně podpořit lékaře v těchto krizových lokalitách. Apelujeme tedy na toto vyjádření a předpokládáme, že nábor na Broumovsko bude obsahovat i slibovaný třiceti procentní bonus," sdělil nadějnou informaci teplický starosta Milan Brandejs.

Na Broumovsku jsou prý jen tři dětští lékaři. Ten, který ordinoval v Teplicích od října skončil a ordinuje už jen v Meziměstí. Druhá lékařka bude končit příští rok a třetí doktor je už řadu let v důchodu a ordinovat na celém Broumovsku už nezvládne.

Akutně potřebují jednoho pediatra

„Nejbližší dětská ordinace je v Polici nad Metují, ale ta je přeplněná. V každém případě budeme potřebovat na Broumovský výběžek alespoň jednoho pediatra. Podnikáme všechny možné kroky, ale doktoři nejsou," posteskl si Milan Brandejs.

Kritická situace je i v Broumově

Kritickou situaci s dětskými lékaři potvrdili i v Broumově. „Usilovně do města dětského lékaře sháníme. Ne my, jako město, ale do jednání s kompetentní společností jsme vstoupili. Snažíme se poptávku dávat do inzerce, ale zatím žádná reakce nebyla. Z naší strany nabízíme pro nového lékaře i určité výhody a nebráníme se ani poskytnout bydlení," informoval místostarosta Kamil Slezák.

S praktickými lékaři je prý v Broumově zatím situace dobrá, ale u dětského to je akutní stav.

„Dětská lékařka chce v polovině příštího roku končit a druhý lékař už je řadu let v důchodu a už jen vypomáhá," dodal místostarosta.