Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Konvoj projel Hradeckem i Náchodem, Česko opustil po 15. hodině

Náchod - V sedm hodin ráno vyrazil ze Staré Boleslavi vojenský konvoj. Kolona 125 vozidel s téměř 550 americkými a britskými vojáky pokračuje přes Hradec Králové a Náchod do Polska, kde budou působit v rámci snahy o posílení východoevropské části NATO. Cestu obrněných transportérů a další armádní techniky sledovali naši zpravodajové.

26.3.2017
SDÍLEJ:

Konvoj na cestě do Náchoda.Foto: DENÍK/Michal Fanta

Transport rozdělený do sedmi částí mířil nejprve po dálnici D11 k Hradci Králové. Krajské město objel a pak zamířil přes Jaroměř na Náchod. Poslední část konvoje opustila republiku po 15. hodině. K žádným střetům nebo provokacím mezi příznivci a odpůrci nedošlo, neboť žádní odpůrci, kteří by svůj postoj dávali najevo na chodníku nestáli. Jen několik nevraživých pohledů sledovalo projíždějícího zeleného žigulíka, z jehož oken vlály pro změnu vlajky Ruska. "Během přesunu jsme nezaznamenali žádné nestandardní situace," potvrdil agentuře ČTK mluvčí generálního štábu Jan Šulc.

KLIDNÝ PRŮJEZD NAŠÍM KRAJEM

Na průjezd se ve východních Čechách přišly podívat asi dvě stovky lidí.  Prvním šancí bylo tankování armádní techniky v Pravech. Kolem 9:40 ho dokončila první část konvoje, pak začala najíždět druhá - logistická část. Rychlost konvoje se při příjezdu do Prav přizpůsobila tak, aby se na dálnici netvořila kolona. "Na vojáky čekala asi dvacítka lidí, ale pravděpodobnost, že by s nimi mohli promluvit, byla malá, protože areál správy a údržby dálnic byl pro veřejnost uzavřen," oznámili přímo z místa reportéři Deníku.

Členové pardubického Klubu vojenské historie na místo dorazili v historických vozidlech – ve dvou džípech a cadillacu – veteránu. Průjezd konvoje sledovali i před dvěma lety. "My jsme tentokrát přijeli hlavně kvůli britským vojákům, ty jsme ještě neviděli. Jede s nimi i rumunský doprovod," řekl deníku člen klubu Milan Vinš.

Jedna ze skupinek vítala vojáky kolem desáté u královéhradeckého ČKD. "Vojáci mávají, lidé jimi oplácejí stejně. Průjezd je klidný, není tak sledovaný, jako v předchozích případech," hlásili z terénu naši reportéři po průjezdu prvních vojáků.

Jen za malého zájmu lidí projížděl konvoj americké armády Hradcem Králové. "Po cestě jsem viděl nejvýš čtyřicítku lidí," uvedl reportér Deníku. Mezi přihlížejícími se neobjevily žádné transparenty ani náznaky protestů, odpůrci tedy zřejmě nedorazili. Ve skupinkách, které konvoj sledovali, byli tatínkové s dětmi a příznivci, kteří vojákům mávali a fotografovali si je. Do dvanácti hodin Hradcem Králové projely tři kolony z avizovaných sedmi. Konvoj směřoval dál na Jaroměř.

Konvoj v Trotině.¨
Snímek čtenářky, který pořídila dnes v Trotině.  Foto: Hedu Panáková, Facebook

Nejpočetnější, asi dvaceti až třicetičlenná skupinka zvědavců mávala vojákům z nadjezdu u Náchoda, kam první část konvoje dorazila před jedenáctou. "Nejprve jako předvoj projela bílá dodávka s vlajícími zástavami Česka a USA. Poté zelená lada s ruskými vlajkami, zřejmě odpůrci konvoje. A pak už Američané," upřesnili naši zpravodajové.

Někteří zvědavci ale mířili spíš na státní hranice, kde česká policie předávala kolonu polským kolegům, a kde lidé předpokládali, že se obrněná technika vždy aspoň na chvíli zastaví. První vozy přejely hranice do Polska už v pravé poledne. V jednu odpoledne překročily hranice i druhá a třetí část konvoje. "Na místě je asi padesát lidí, ve větru se třepotá asi padesát vlajek s hvězdami a pruhy. Jsou tu i členové vojenské historie se dvěma americkými džípy," uvedli redaktoři Deníku. Nakonec podle odhadů k hranicích dorazlo zhruba sto padesát civilistů.

Občas místem projela už zmiňovaná zelená lada. "Na některé příznivce konvoje působí ruské vlajky jako rudá barva na býka," popsali situaci na hraničním přechodu.

Konvoj přijíždí do Náchoda.
Konvoj u hraničního přechodu v Náchodě.           Foto: Deník/Jiří Špreňar

Američané a Britové přesouvají přes Česko 125 ks vojenské techniky a 549 osob - příslušníků 2nd Cavalry regiment U. S. ARMY ze základny v německém Vilsecku. Složení vozidel je obdobné jako v konvoji, který krajem projížděl v roce 2015 - jde opět o obrněné transportéry Stryker, a to v různých modifikacích, a další logistickou podpůrnou techniku.

Autor: Redakce, Ivana Vitovská, Jiří Špreňar

26.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

V Broumově u nádraží evakuovali desítky lidí a psa. Unikal plyn

Ilustrační foto.

Zaměstnavatel neposílal srážky ze mzdy insolvenčnímu správci

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Machovu zatím chybí forma i štěstí

Náchodsko - O slunečném víkendu se hrálo o další mistrovské body ve fotbalovém Jopeco Okresním přeboru mužů.

Nevěděli, co se šaty, tak je vrátili

Jaroměř, Josefov - Nečekaného překvapení se po pár týdnech dočkali jak vystavovatelé, tak i majitelka odcizených šatů. Před vchodem do objektu Starého špitálu v Josefově, kde se v době 9. do 11. září konala výstava a z něhož zmizely některé vystavované artefakty (tj. zářivky a plesové šaty), se z ničeho nic jednou ráno objevila igelitka. A uvnitř se skrývaly oboje šaty, které kdosi předtím z výstavy odnesl.

Derby rozhodly jaroměřské vstupy do třetin

Náchodsko - Mizerný start do sezony zažívá nejúspěšnější celek posledních pěti let. Hokejisté Náchoda se v úvodu nového ročníku trápí jak v ofenzivě, tak i v defenzivě, což potvrdili i v nedělním domácím zápase s Třebechovicemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení