VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sníh na střeše může být nebezpečný

Běloves – Dobrovolní hasiči města Náchoda, Bělovse a Dobrošova v sobotu 30. a v neděli 31. ledna pomáhali odklízet sníh ze střechy náchodského zimního stadionu, aby tak odlehčili střešní konstrukci budovy.

2.2.2010
SDÍLEJ:

Odklízení sněhu.Foto: SDH Běloves

Dobrovolní hasiči zde odpracovali společně celkem cca 140 hodin pro město. Hasiči odklízeli 50 cm vysokou sněhovou pokrývku z plochy o rozloze velikosti přibližně 50 x 70 m. Lopatami na připravené igelitové plachty tak naložili zhruba 1750 m³ sněhu. Svůj úkol splnili a pomohli tak, kde to bylo opět zapotřebí…

Byla obava z množství sněhu na střeše stadionu na místě? Jak ukazuje případ z minulého týdne, kdy se v Převýšově u Chlumce nad Cidlinou pod tíhou neodklizeného sněhu zřítila část stavení, nelze tuto možnost zejména na rovných velkých střechách podceňovat. Leden tohoto roku proběhl ve znamení poměrně nízkých teplot a zima se prakticky v celé střední a severní Evropě vyznačovala také neobvykle velkým množstvím sněhu. Extrémní sněhová pokrývka způsobila problémy nejen na komunikacích. „Sněhová nadílka“ na střechách halových budov vyvolávala obavy z možné destrukce jejich nosné konstrukce, tedy vnik případných velkých materiálních škod či ztráty na lidských životech, jako tomu bylo v letech 2005-2006.

Podle údajů HZS se právě v těchto letech zřítilo v důsledku zatížení sněhem 258 střešních konstrukcí s tím, že údaj nemusí být úplný, protože v některých případech HZS nezasahovalo.

V období mezi sněhovými srážkami sníh může (ale také nemusí) částečně odtát. Sněhová vrstva se při vyšších teplotách slehne a zvětší objemovou hmotnost a další sněhové vrstvy postupně zvyšují zatížení na konstrukci. Pokud se částečně oteplí a srážky se změní na dešťové, sněhová vrstva zadrží vodu, čímž se výrazně zvýší objemová tíha sněhu. Sníh však těžkne i stářím. Podle výšky sněhové vrstvy na střeše proto nelze jednoznačně usuzovat na výši zatížení střechy. Objemová tíha čerstvého prachového sněhu je asi 80 kg na jeden kubický metr. Čerstvý vlhký sníh má objemovou hmotnost od 120 kilogramu na kubík, starý krystalický sníh může mít hmotnost až 400 kilo v m³, vodou nasycený sníh až 550 kilogranů v kubíku a led má dokonce objemovou hmotnost 900 kilogramů v metru krychlovém.

Je sníh jediným faktorem případné destrukce střechy?

Poruchy střešních konstrukcí mohou být způsobeny i jinými faktory, než je prosté přetížení střechy sněhem. Nejzávažnější jsou obecně chyby v prostorovém ztužení konstrukcí, vznikající především při projektování nebo při vlastním provádění stavby. Konkrétně se může jednat o nedostatečně nadimenzované kotvení konstrukcí, zanedbanou údržbu během jejich životnosti nebo neodborné zásahy do konstrukcí již stávajících.

Co dělat, aby se střechy nebortily?

Stavbu je třeba užívat v souladu s vydanými povoleními a ověřenou projektovou dokumentací. Dále je nezbytné provádět i její pravidelnou a řádnou údržbu. Napadaný sníh je nutno odklízet pravidelně, přičemž osoba musí být na střeše řádně jištěna. Zajištěna musí být rovněž ochrana zdraví případných kolemjdoucích osob. V případě pochybností o stabilitě konstrukce je na místě přivolat statika, který danou situaci odborně posoudí a případně navrhne další opatření, která případné destrukci zabrání.

2.2.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Před volbami dali přednost rodině a vstoupili do svazku manželského

Před volbami dali přednost rodině a vstoupili do svazku manželského

Počítání volebních hlasů.
AKTUALIZUJEME
70

Volební místnosti se zavřely. ANO jasně drtí své soupeře

Manželé Doležalovi z Náchoda volili v hlavním městě Švédska

Stockholm, Náchod - Eva a Michal Doležalovi z Náchoda měli cestu do Stockholmu naplánovanou už dlouho před volbami. "Nebyla nám však lhostejná naše budoucnost a pokud chci věřit v demokracii, je nutné, aby byla volební účast co nejvyšší," říká maminka třech dětí.

Svůj hlas hodil do volební urny jen pár vteřin před uzavřením volební místnosti

Božanov - Je krátce před čtrnáctou hodinou a do uzavření volebního okrsku zbývají tři minuty.

Manželé Žočkovi volili doma, komise za nimi přijela s přenosnou volební urnou

Rožmitál u Broumova - Celkem 50 voličů z evidovaných 129 přišlo během pátku odevzdat svůj hlas v nejmenším volebním okrsku na Broumovsku.

OBRAZEM: V Jaroměři volí mezi historickými vlaky

Jaroměř /FOTO/ - Železniční muzeum Výtopna v Jaroměři se v pátek 20. října proměnilo ve volební okrsek číslo 18.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení