VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ze studní se ztrácí voda. Poté, co v obci postavili vodovod

Jaroměř/Semonice – V příměstské části Jaroměře Semonicích město vybudovalo nový vodovod a kanalizaci. Do té doby byli místní obyvatelé závislí pouze na zdroji pitné vody z vlastních studní. Po provedení zemních prací si však začali stěžovat, že se jim začíná hladina ve studních snižovat.

12.7.2013
SDÍLEJ:

V obecní studánce, která měla být původně zrušena i ve studních se obyvatelům Semonic ztrácí voda. Foto: DENÍK/Jiří Mach

Přisuzují to tomu, že při výkopových pracích byl porušen pramen. Jak uvádí místní obyvatel Pavel Andrejs, tak jemu, rodičům i sousedům klesla hladina ve studních minimálně o třicet centimetrů.

„Poznat to je i na obecní studánce. Ta i v nejhorších dobách poskytovala místním dostatečný zdroj dobré pitné vody. Proud tekoucí vody poklesl i tam, a to původním záměrem při budování vodovodu ji bylo zcela zrušit," postěžoval si Andrejs. Tvrdí, že záměr vybudovat v obci vodovod přišel z města jako hotová věc a případné připomínky nikoho nezajímaly.

Obyvatelé obce tvrdí, že před výstavbou vodovodu a kanalizace nebyl proveden hydrogeologický průzkum, na který byly peníze v projektu vyčleněny. Bylo jim též sděleno, že každý rok se má cena za vodu zvyšovat o pět procent, což se jim vůbec nelíbí.

„Za vodu z vodovodu budeme platit vyšší cenu, než jakou platí v Jaroměři. Dále po nás chtějí namontovat na studny vodoměry, aby nám spočítali i odpadní vodu. To už je vrchol. Voda se nepoužívá pouze pro provoz domácností, ale i na zalévání zahrádek a tato voda do kanalizace neteče," tvrdí Andrejs.

V obecní studánce, která měla být původně zrušena i ve studních se obyvatelům Semonic ztrácí voda. S celým humbukem však nesouhlasí starosta Jaroměře Jiří Klepsa. „S obyvateli se besedovalo několikrát. Dopředu jsme je s projektem seznámili a dopředu věděli, kde se co bude budovat," říká starosta.

Klepsa dále uvádí, že město se vždy snažilo na výtky občanů reagovat a věcné připomínky operativně řešit.

„S některými ovšem domluva nebyla, ale tak už to chodí. Poslední besedy jsem se účastnil osobně a všechny dotazy byly podrobně probrány a vysvětleny. Je pravdou, že se musí vybudovat přečerpávání do kanalizace. Jedná se o šest domků a občanům jsem slíbil, že se zasadím o to, aby se investice do tohoto zařízení uhradila z městského rozpočtu," dodává k situaci Jiří Klepsa.

Právě dalším problémem, který místní kritizují, je nová kanalizace. Ta je v některých úsecích zhotovena nad úrovní výpustí odpadů z obytných domků. Vybudovat se tak musí přečerpávací stanice, která odpadní vodu do nové kanalizace ze zachycovacích jímek přečerpá. „Náklady na výstavbu jímky jsou asi čtyřicet tisíc a přečerpávací čerpadlo stojí dvacet pět tisíc. Další náklady budou za spotřebovanou elektřinu. Nepochopím důvod, proč se nemohla kanalizace vybudovat pod úrovní domků v místech, kde vede stávající, která třicet let fungovala bez problémů. Na schůze už ani nechodím a jsem pořádně vytočený," uvedl Dezidér Lavu.

Část obyvatel Semonic je rozhodnuta, pokud nedojde k řešení a situace se nevrátí do jím vyhovujícího stavu, využít služeb právníka a nechat rozhodnout nezávislý soud. 

Autor: Jiří Mach

12.7.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Ve šlágru kola slavila úspěch kostelecká taktika

Počítání volebních hlasů.

V hradeckém kraji vystavili voliči účet i architektům krajské koalice

Těším se na to, co mi život přinese nového, říká Soňa Marková

Náchod - “Výsledky voleb jsou pro mě osobně a hlavně pro KSČM velkým zklamáním. Nečekali jsme, že se hlasy přesunou tak významně ke stranám, které jsou spíše populistické. Ale voliči rozhodli,” říká poslankyně za KSČM Soňa Marková.

Triumf ANO, debakl levice, Bělobrádek uhájil křeslo o 173 hlasů

Královéhradecký kraj - Volby do Poslanecké sněmovny na území Královéhradeckého kraje de facto kopírovaly výsledek v celé České republice. Drtivým způsobem vyhrálo hnutí ANO, těžkou porážku utržily levicové strany.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr královéhradecké krajské kandidátky ČSSD Jan Birke svůj post poslance obhájil, ale po skončení voleb a sečtení hlasů bylo vidět, že k radosti má daleko.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení