VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zeleným se nelíbí, že radnici obklíčí automobily

Náchod - Těsnou většinou 15 hlasů náchodské zastupitelstvo v září schválilo záměr, podle kterého má budovu neorenesanční nové radnice obklíčit parkoviště. To by mělo vzniknout nejen namísto stávající tržnice, ale i místo historického domu č.p. 4, který se nachází za radnicí a má být určen k demolici.

4.1.2012 1
SDÍLEJ:

Tržnice za radnicí.Foto: DENÍK/ Regina Hellová

Nezávislí a zelení považují tento způsob využití jedné z nejcennějších rozvojových ploch v centru města za mimořádně nešťastný. Náchodské náměstí slouží prakticky celé jako parkoviště. A s množstvím parkovacích míst je jedním z klíčových zdrojů dopravní zátěže v centru. Ta pak přispívá například i ke zhoršování statiky kostela sv. Vavřince.

Záměr radnice považuje architekt Viktor Vlach, který je delegátem Nezávislých a zelených v Komisi pro záměry města z urbanistického a estetického hlediska za neblahý.

„Kolik dalších rozvojových ploch centrum města nabízí? V tomto rozsahu a významu už žádnou. Tomu by měl odpovídat koncept řešení, které ovlivní podobu a fungování města po řadu dalších let. Nelze nahrazovat provizorium dalším provizoriem, které je očividným vyhozením peněz,“ upozorňuje architekt Viktor Vlach.

„V moderních dějinách našeho města se naskytly snad jen dvě příležitosti, při kterých bylo možné ukázat přemýšlení o takto velkých uvolněných parcelách v nejstarším historickém jádru města. Tou první byla stavba secesního divadla Beránek od arch. Aloise Čenského v roce 1911, druhou pak budova dnešní Komerční banky od arch. Pavla Janáka v roce 1930. V obou případech se jedná o brilantní řešení nejlepších tvůrců své doby, dnešní chloubu města,“ doplnil Vlach.

„Tím, že parkoviště přibude i z druhé strany budovy, zůstane radnice v celém bloku osamocena, s bezradně odhalenými zády původně dvorních traktů,“ říká předseda Základní organizace Strany zelených v Náchodě Michal Kudrnáč, který se obává, že ze vznešené a prostorově vyvážené budovy se tak nechtěně může stát pouhá kulisa opticky oddělující jedno parkoviště (náměstí) od druhého.

„Jsme si vědomi toho, že vedení města považuje navrhované parkoviště za dočasné řešení. Bojíme se ale, že je to řešení na dalších 20 či více let. Dle našeho názoru není důvod, proč nenavrhnout kvalitní a zodpovědné řešení již nyní. Parkoviště totiž diskvalifikuje a znehodnocuje centrum města jak funkčně, tak esteticky,“ zhodnotila situaci po zářijovém usnesení zastupitelka Hana Kalibánová. „Záměr navíc nekoresponduje s rozvojovými dokumenty města ani se snahou současného vedení dopravní problémy řešit,“ uzavřela.

Autor: Jiří Špreňar

4.1.2012 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Jiří Štefek.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Hradec Králové /ROZHOVOR/ - Lídr Pirátů v královéhradeckém kraji Martin Jiránek (39) není v politice nováčkem. Působí jako trutnovský zastupitel i jako zastupitel Královéhradeckého kraje. Nově však zasedne také ve sněmovně, kam se s Piráty probojoval v právě skončených volbách.

Před volbami dali přednost rodině a vstoupili do svazku manželského

Janovičky u Broumova - Vhodit volební lístek do volební urny je úkon, který se neděje každý den.

AKTUALIZUJEME

Volební místnosti se zavřely. ANO jasně drtí své soupeře

Královéhradecký kraj - V pátek a v sobotu mají lidé možnost jasně se vyjádřit k budoucnosti Česka. Od 14 hodin, kdy začaly volby do Poslanecké sněmovny PČR, jsou otevřené volební místnosti a voliči až do sobotního odpoledne mohou rozhodovat, kdo zemi v následujících čtyřech letech povede.

Manželé Doležalovi z Náchoda volili v hlavním městě Švédska

Stockholm, Náchod - Eva a Michal Doležalovi z Náchoda měli cestu do Stockholmu naplánovanou už dlouho před volbami. "Nebyla nám však lhostejná naše budoucnost a pokud chci věřit v demokracii, je nutné, aby byla volební účast co nejvyšší," říká maminka třech dětí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení