V roce 2021 si společnost Trak Rail pronajala opuštěné železniční depo v Meziměstí s cílem navázat na kdysi utlumenou činnost oprav železničních kolejových vozidel a jejich konstrukčních celků. „Před necelými třemi lety se nám podařilo do těchto prostor vrátit to, o čem si myslíme, že umíme nejlépe - a to opravárenskou železniční činnost. Našimi zákazníky jsou jak soukromé subjekty, tak i České dráhy nebo Správa železnic," říká jednatel společnosti Arnošt Kohl s tím, že většina lidí, kteří zde na opravě lokomotiv pracují se v podstatě vrátila zpátky. „Jedná se o bývalé pracovníky, kteří museli odejít pryč, když se meziměstské depo před 19 lety zavřelo. Snažíme se naši činnost postupně rozšiřovat, pronajímáme si další prostory, takže dnes působíme ve staré a v nové topírně, máme správní budovu a teď od června i bývalé sklady," prozrazuje Arnošt Kohl, že se snaží postupně činnost rozšiřovat.

Jak sám říká, tak začátky nebyly snadné. „Začali jsme zde fungovat v prosinci 2021 a postupnými kroky kráčíme kupředu. Jsme rádi, že se nám železniční činnost podařilo vrátit tam, kde byla."

VIDEO: Železniční depo v Meziměstí opět žije, šampaňské teklo i na drezínu | Video: Jiří Řezník

Aby se dozvěděla i veřejnost, že se zdmi někdejšího provozního střediska oprav něco děje, tak se vrata depa otevřela návštěvníkům. „Už vloni jsme uspořádali narychlo Den otevřených dveří, ale jelikož v depu nejsou dveře, ale vrata, tak jsme letos připravili Den otevřených vrat," říká Kohl, že cílem bylo příchozím ukázat, jak to v depu aktuálně vypadá a představit výsledky své práce.

Součástí programu byly i jízdy motorovým „Hurvínkem" mezi Broumovem, Meziměstím a Teplicemi nad Metují. Velké pozornosti se těšila replika historické drezíny z roku 1851 na ruční pohon. „Příští rok nás čeká výročí 150 let trati Choceň - Meziměstí, a centrum těchto oslav by mělo být právě Meziměstí," naznačuje Kohl, že za rok by se mohlo Meziměstí dočkat ještě větší oslavy na kolejích.

Potěšena ze vzkříšení železničářské tradice je pochopitelně i meziměstská starostka Pavlína Jarešová. „Doufám, že to tady bude vzkvétat a budeme opět železničářská velmoc… Tak to můžeme spustit," odšpuntovali společně s Arnoštem Kohlem láhve sektu a důkladně pokřtili jak novotou zářící lokomotivu „Bertovec" tak i zmiňovanou repliku historické ruční drezíny.