Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Země se rozvedly, ale oni žijí jako československá rodina

Broumov - Oba jsou lékaři, oba vystudovali první lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, oba pracují vedle sebe v broumovské nemocnici a oba už od studií stojí jeden druhému bok po boku také v životě.

30.12.2012 1
SDÍLEJ:

RODINA VESELÝCH z Broumova. Alica pochází ze Slovenska, Jiří z jižních Čech.Foto: archiv rodiny Veselých

Alica a Jiří Veselý přišli na internu do Broumova před osmnácti lety a už zůstali. On pochází z jižních Čech, ona ze Slovenska. Když se proto před dvaceti lety dělila republika, oplakali to.

„Po skončení medicíny jsme si pracovní místo hledali v Praze nebo okolí, ale nebylo úplně jednoduché najít v tu dobu dvě místa na stejném oddělení. Když se naskytla příležitost dvou míst na interně v Broumově, říkali jsme si, že to na kratší dobu zkusíme a od té doby už je to osmnáct let. Narodily se nám tady tři děti, dvě děti tady v Broumově a to poslední už v Náchodě," říká Alica Veselá, která vede oddělení následné péče broumovské nemocnice.

S Čechy si rozuměli vždycky

Pochází z města pod Tatrami Popradu. Svého manžela poznala na koleji, kde bydleli vedle sebe. Do Prahy nešla studovat náhodou. „Moji rodiče pracovali v podniku Vagónka Poprad. Výrobní závod byl v Popradě a ředitelství v Praze. Rodiče proto do Prahy často služebně jezdili. Měli jsme spoustu známých v Čechách, kteří zase jezdili k nám do Tater a velmi dobře jsme si s nimi rozuměli. Medicína v Praze byla považována za nejlepší v Československu, tak rodiče říkali, ať to zkusím, že i Praha by se mi líbila, protože je nádherná," vzpomíná Alica Veselá.

Jiří Veselý, dnes primář broumovské interny, si ji vzal hned poté, co dokončili univerzitu. „Bylo mi s ní příjemně, byla fajn, měli jsme spoustu podobných názorů na spoustu věcí, podobné představy o životě," vypráví, co ho na manželce zaujalo.

Když zamířili na Broumovsko, dýchl na ně už po cestě Genius loci. „Když jsme sem s manželem jeli první den, krajina okolo byla nádherná. Ještě jsme ani nebyli v nemocnici a manžel už říkal, že tady nějakou dobu zůstaneme, že tady budeme chodit do skal, že i kdyby to bylo na rok, tak to tady bude hezké," líčí lékařka.

V práci se jim líbí také proto, že měli štěstí a stále měli a mají okolo sebe lidi, se kterými se jim dobře spolupracovalo. Svého času tam přišlo pracovat i hodně lékařů ze Slovenska. „Měli jsme tady tehdy takovou partu lidí, se kterou jsme se snažili rozvíjet medicínu, jezdili jsme spolu i na výlety a trávili volný čas. Také proto, že pracovní příležitosti byly takové příjemné, jsme zakotvili," dodává Alica Veselá.

Její manžel Jiří se usmívá: „Byla to tady spíš taková slovenská interna. Doktor Ali Assbahi, který je původem Jemenec, mi tehdy říkal: Jirko, jestli to tak půjde dál, tak tady z nás Čechů nebude nikdo. Měli jsme tady osm nebo deset lidí ze Slovenska a doktoři Češi jsme tady byli dva a on původem Jemenec, který se ale považuje za Čecha."

Přestože rodina Veselých už jsou úplní Broumováci, když se řekne doma, Alica Veselá pomyslí i na rodný Poprad. Má tak stále dva domovy. Do toho na Slovensku ji táhnou dobré vztahy v její velké rodině, lidé a Tatry. Svěřuje se, že pobyt na Slovensku ji vždy posílí. „Stačí mi tam odjet třeba jen na tři dny a načerpám novou energii, uleví se mi. Asi to načerpám i z těch dobrých vztahů v rodině. A když se podívám na Tatry, je to pro mě psychická vzpruha," vysvětluje Alica Veselá.

Na Slovensko rády jezdí i tři děti Veselých. Nejraději by tam prý byly celé dva měsíce po dobu letních prázdnin.

„Jsme taková československá rodina. Navíc matčiny sestry mají za manžele Čechy, jedna má muže z Lovosic, druhá z Moravy. A dvě moje sestřenice žijí v Čechách, jedna v Praze a druhá v Liberci, takže když se sejdeme, smějeme se, že muži jsou naše malá česká menšina," vypráví Alica Veselá.

Když se země trhly, hodně plakala

Když se proto před dvaceti lety Československo dělilo na dvě republiky, hodně plakala. Prožívala to celá jejich rozvětvená rodina a všichni byli proti roztržení obou zemí.

„Dnes už to vnímám jinak. Myslím, že to oběma republikám možná trochu pomohlo. Pominuly vzájemné výčitky, kdo za co může, rozdělení bylo bez napětí a vztahy jsou lepší. Každá republika si našla svoje místo a oba národy spolu dokážou komunikovat. Myslím jen, že chybí ještě jen trochu víc té slovenštiny v Čechách. Ten jazyk už tady tolik neznají. Jinak se když tak třeba zase spojíme v té Evropské unii," míní lékařka.

Také Jiří Veselý se dnes na rozdělení Československa dívá s nadhledem. Kdyby se z jedné republiky nestaly dvě, stále by se podle něj politické reprezentace zaobíraly tím, zda zemi rozpůlit a neřešily by jiné podstatné věci.

„Kdyby se nedošlo po roce 1989 k určité nevraživosti, mohli jsme být ukázkou toho, že státy dovedou kooperovat a nemusí se rozdělit. Ale dnes to obdobné prožíváme v Evropské unii, když se nadává na společný celek a nekouká se na jeho pozitiva. Euroskeptismus se tváří, že Evropa nic nepřináší a takto se tehdy tvářily oba státy. Myslím si však, že v té době bylo rozdělení relativně rozumné řešení. Tehdy mě to však také mrzelo.Říkal jsem si, že máme na víc, než republiku rozdělit," vysvětluje Jiří Veselý.

Naštěstí vývoj byl pozitivní, a tak spolupráce a přátelství Čechů a Slováků je oproti jiným sousedním zemím a národům veliké.

Autor: Pavel Bednář

30.12.2012 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Noční jezdec se posilnil alkoholem. Hlídka ho zastavila poblíž domu

Ilustrační foto

Obrat v zápase režíroval Klesl

NAŠI PRVŇÁCI z Montessori základní školy Náchod a ZŠ Zbečník

Náchodsko - Každou středu vám představíme čerstvé prvňáčky z našeho regionu.

TIP LIGA: Vítězem devátého kola je Josef Jirásek

Náchodsko - Suverénním vítězem 9. kola se stal JOSEF JIRÁSEK z Horní Radechové, který zariskoval a to mu vyneslo výborných 16 plusových bodů.

První loupež se povedla, druhá skončila fiaskem. Dostal sedm let

Náchod, Hradec Králové - Sedm let vězení udělil soud 30letému Lukáši Tichému za dvě loupeže u náchodského Kauflandu.

Bílé pláště dnes lékaři neobléknou

Královéhradecko - Praktičtí lékaři dnes budou stávkovat. Chtějí upozornit na málo peněz, které jdou do ambulancí, zavedení elektronických receptů a nadbytečné papírování.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení