VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cena mléka se nezvedá, zemědělci sečetli ztráty

Hradec Králové – /DOPLNĚNO O DALŠÍ INFORMACE/ Přestože se začalo na jihu Čech mluvit o zvýšení výkupní ceny „bílé tekutiny“, východočeští farmáři se změny nedočkali

4.2.2010
SDÍLEJ:

Zemědělci z celé České republiky se připojili k protestům proti nízkým výkupním cenám mléka u Památníku selských bouří roku 1775 v Chlumci nad Cidlinou.Foto: DENÍK/David Taneček

Stále jako v kleštích si připadají zemědělci na Královéhradecku. Přestože se začalo mluvit o mírném zvyšování výkupních cen mléka, oni to zatím nepocítili.

„Slyšel jsem o tom, že na jihu Čech se o zvyšování cen začalo uvažovat. K nám se to však zatím nedostalo. Je to možná i tím, že jsme na tom s cenou nebyli až na úplném dně jako jinde,“ říká soukromý zemědělec Roman Kejklíček.

Přesto však na každém litru mléka tratil vloni 1,5 koruny. „Ročně produkuji kolem 230 tisíc litrů. Abych pokryl náklady na výrobu, musela by být výkupní cena kolem osmi korun. Nyní prodávám zhruba za 6,5 koruny. Ztráta se tak v loňském roce vyšplhala na 345 tisíc korun. To je však jen u jedné z komodit,“ upřesnil Roman Kejklíček.

Podobně jako on jsou na tom i ostatní soukromí rolníci nebo zemědělské společnosti v regionu. „Průlomová situace nastala v jižních Čechách. Tady na východě republiky jsme nezaznamenali zatím žádný výrazný růst. Je to dáno i tím, že většina podniků v oblasti je závislá na mlékárně v německých Drážďanech. A tam se prozatím výkupní cena mléka nezměnila,“ vysvětlil ředitel Agrodružstva Lhota pod Libčany Pavel Veselý.

Nyní se průměrná cena „bílé tekutiny“ vyhoupla lehce nad šest korun. „My máme poměrně štěstí. Dodáváme mléko do mlékárny v Dolním Přímu a ta nám platí sedm korun za litr. Samozřejmě by to mohlo být lepší, ale v tuto chvíli jsme velmi spokojeni,“ uvedl soukromý zemědělec Josef Pour.

Ztráty farmářů v regionu se v loňském roce dostaly do desítek milionů.

V galerii najdete video, foto a audio z jedné z největších protestních akcí 2009.
Více o ní čtěte zde.

Farmáři na Hradecku utrpěli loni ztráty v desítkách milionů

Česko ztrácí v zemědělské produkci soběstačnost a je stále závislejší na dotacích z Unie.

Zemědělské podniky v Královéhradeckém kraji loni vykázaly kvůli pádu cen zemědělských komodit provozní ztráty v desítkách milionů korun. Účetně ztráty vyrovnaly jen díky dotacím a rozpuštěním rezerv vytvořených v minulých letech. Farmáři museli propouštět a omezovat investice.

Zisk přinesla pouze řepka


„Jen kvůli třetinovému propadu cen mléka jsme loni přišli o téměř 11 milionů korun. To je hodnota všech dotací. S výjimkou řepky jsme loni neměli jedinou komoditu se ziskem,“ řekl předseda Zemědělského družstva Ostaš ve Žďáru nad Metují Jaroslav Lád. Celkovou provozní ztrátu za loňský rok odhadl na 10 až 12 milionů korun při celkových tržbách přes 100 milionů korun. Družstvo hospodaří na 1800 hektarech a chová 1200 kusů skotu.

Ztráty družstvo Ostaš loni donutily ke snížení stavu kmenových zaměstnanců o čtvrtinu na 30 lidí. „Pokud stát nezasáhne a nesrovnají se tržní ceny komodit, nemůžeme přežít. Dva roky po sobě se takové ztráty nedají ničím kompenzovat,“ řekl Lád.

Družstvo přitom patří na špičku chovu skotu v zemi. V roce 2006 za 48 milionů korun pořídilo moderní robotickou stáj.
„Zejména kvůli investici do stáje na úvěrech splácíme měsíčně půl milionu korun. Banka nám přitom se splátkami kvůli pádu cen mléka nepočká,“ řekl Jaroslav Lád.

Agrodružstvo chce snižovat mzdy


Přední zemědělský podnik na Hradecku, Agrodružstvo ze Lhoty pod Libčany, loni utrpěl provozní ztrátu v řádu desítek milionů korun. „Výkony se nám loni propadly z předloňských asi 190 milionů korun o 30 až 40 milionů,“ řekl předseda družstva Pavel Veselý. V účetní kladné nule podle něj podnik skončí jen díky rozpuštění dříve vytvořených rezerv na opravy a příjmu jednorázové kompenzace za ukončení pěstování cukrovky. Hospodaření družstva, které obdělává asi 2800 hektarů polí a má přes 1300 kusů skotu, se podle Veselého loni ještě víc stalo závislé na dotacích.

„Stali jsme se nevolníky závislými na dotačním systému Evropské unie,“ řekl. Družstvo podle něj letošní rok přežije jen za cenu snižování nákladů, včetně snižování mezd. Stav zaměstnanců by podnik i díky snížení platů chtěl udržet na současných 80 lidech.

Podle předběžných odhadů Agrární komory se loni zisk českého zemědělství propadl na jednu až dvě miliardy korun z předloňských téměř deseti miliard.

Propad cen je připravil o miliardy

Za poklesem stojí hlavně meziroční propad tržeb ze zemědělských komodit o 20 miliard korun. Bez dotací by podle Agrární komory bylo zemědělství ztrátové. Podle údajů statistiků Česko v zemědělské produkci ztrácí soběstačnost. Tuzemská výroba masa se loni snížila o více než sedm procent. O více než tři procenta se snížil nákup mléka. Odvětví provázel propad cen zemědělských komodit. (čtk)

Autor: Silvie Špryňarová

4.2.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Martin Jiránek

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Před volbami dali přednost rodině a vstoupili do svazku manželského

Janovičky u Broumova - Vhodit volební lístek do volební urny je úkon, který se neděje každý den.

AKTUALIZUJEME

Volební místnosti se zavřely. ANO jasně drtí své soupeře

Královéhradecký kraj - V pátek a v sobotu mají lidé možnost jasně se vyjádřit k budoucnosti Česka. Od 14 hodin, kdy začaly volby do Poslanecké sněmovny PČR, jsou otevřené volební místnosti a voliči až do sobotního odpoledne mohou rozhodovat, kdo zemi v následujících čtyřech letech povede.

Manželé Doležalovi z Náchoda volili v hlavním městě Švédska

Stockholm, Náchod - Eva a Michal Doležalovi z Náchoda měli cestu do Stockholmu naplánovanou už dlouho před volbami. "Nebyla nám však lhostejná naše budoucnost a pokud chci věřit v demokracii, je nutné, aby byla volební účast co nejvyšší," říká maminka třech dětí.

Svůj hlas hodil do volební urny jen pár vteřin před uzavřením volební místnosti

Božanov - Je krátce před čtrnáctou hodinou a do uzavření volebního okrsku zbývají tři minuty.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení