Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Žernov - vesnice roku 2009 Královéhradeckého kraje

Žernov /FOTOGALERIE/ - V úterý 9. června 2009 krátce před desátou hodinou dorazila k obecnímu úřadu očekávaná desetičlenná hodnotitelská komise, která měla posoudit obec Žernov v soutěži Vesnice roku 2009.

30.6.2009
SDÍLEJ:

V úterý 9. června 2009 krátce před desátou hodinou dorazila k obecnímu úřadu očekávaná desetičlenná hodnotitelská komise, která měla posoudit obec Žernov v soutěži Vesnice roku 2009.Foto: Archiv obce

Cílem soutěže je povzbudit obyvatele venkova k aktivní účasti na rozvoji svého domova, zveřejnit rozmanitost a pestrost uskutečňování programu obnovy vesnic a upozornit širokou veřejnost na význam venkova. Vyhlašovateli soutěže jsou: Ministerstvo pro místní rozvoj, Spolek pro obnovu venkova, Svaz měst a obcí a Ministerstvo zemědělství. Spolupracující úřady a organizace jsou: Ministerstvo životního prostředí, Ministerstvo kultury, Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu, Svaz knihovníků a informačních pracovníků a Folklórní sdružení ČR.

Komise za Královéhradecký kraj měla nelehkou úlohu, neboť oproti minulým ročníkům se letos do soutěže přihlásilo rekordních 50 obcí. Je to poprvé v historii, kdy se zúčastnil takovýto počet obcí. Soutěže se mohou zúčastnit obce vesnického charakteru, které mají maximálně 5 250 obyvatel a mají zpracovány potřebné dokumenty pro rozvoj a obnovu vesnice.

Zástupci obce Žernova měli během 90 minut krajské hodnotitelské komisi představit svou obec a během prezentace a prohlídky obce ukázat to nejlepší. Jak se ukázalo, byla zvolena dobrá strategie.

Po přivítání byla komise pozvána k prohlídce obecní knihovny, jejíž rozmanitou činnost přiblížila knihovnice Marie Jirková. Poté následovala prohlídka obecní techniky, kde komisi zaujala moderní sekačka na trávu, se kterou obec pod heslem „Uklízet a sekat“ pravidelně udržuje obecní zeleň. Starosta obce Mgr. Libor Mojžíš pozval komisi do zasedací místnosti, kde byla provedena prezentace obce doložená spoustou fotografií z činnosti obce. V průběhu prezentace na všetečné dotazy komise odpovídal starosta obce a zastupitel Josef Vlček, kteří následně komisi provedli po celé obci.

Členové komise následně navštívili dominantu Žernova – Kapli Panny Marie Sněžné, v níž její historii i plánovanou opravu střechy přiblížil Luboš Jirka. Zástupci kraje si na obecní návsi se zaujetím prohlédli sportovní hřiště, hasičskou zbrojnici a největší pozornost věnovali originálnímu dětskému hřišti, které je vytvořeno na motivy pohádek Boženy Němcové. Nemalý zájem byl zaměřen na péči o veřejné prostranství a obecní zeleň. Po shlédnutí Obecní sokolovny a fotbalového hřiště následovala prohlídka nově vybudované lávky přes řeku Úpu na Pohodlí a žernovského hřbitova.

Po desetidenní prohlídce všech přihlášených obcí udělila hodnotitelská komise v čele s předsedou Pavlem Dvořáčkem titul Vesnice roku 2009 v Královéhradeckém kraji obci Žernov.

Obec uspěla především díky péči o svůj celkový vzhled či vybudování sportovního a společenského zázemí pro své obyvatele. Žernov zvítězil v rekordní konkurenci 49 obcí, získal Zlatou stuhu a postupuje nyní do celostátního kola.

(Josef Vlček, Žernov)

30.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Noční jezdec se posilnil alkoholem. Hlídka ho zastavila poblíž domu

Ilustrační foto

Obrat v zápase režíroval Klesl

NAŠI PRVŇÁCI z Montessori základní školy Náchod a ZŠ Zbečník

Náchodsko - Každou středu vám představíme čerstvé prvňáčky z našeho regionu.

TIP LIGA: Vítězem devátého kola je Josef Jirásek

Náchodsko - Suverénním vítězem 9. kola se stal JOSEF JIRÁSEK z Horní Radechové, který zariskoval a to mu vyneslo výborných 16 plusových bodů.

První loupež se povedla, druhá skončila fiaskem. Dostal sedm let

Náchod, Hradec Králové - Sedm let vězení udělil soud 30letému Lukáši Tichému za dvě loupeže u náchodského Kauflandu.

Bílé pláště dnes lékaři neobléknou

Královéhradecko - Praktičtí lékaři dnes budou stávkovat. Chtějí upozornit na málo peněz, které jdou do ambulancí, zavedení elektronických receptů a nadbytečné papírování.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení