Ujal se toho sám kardinál a pražský arcibiskup Dominik Duka, který před dvěma lety ještě jako královéhradecký biskup slíbil, že pokud bude svatostánek opět stát, přijede se na něj podívat.

Přišly davy poutníků

Kapli obklopily zástupy desítek poutníků. Podívat se přišla i Marie Brahová z Petrovic, která na poutní místo chodí často. „Je to pro nás událost a jsme rádi, že kaple opět stojí. Jen ať se to takto daří všude," řekla Brahová.

O události se dozvěděla i Marie Retíková, která pobývá na chalupě v Teplicích nad Metují. „Byla jsem tady vícekrát a vždy je tady krásná atmosféra. Myslím, že tenhle kraj je nějak význačný tím, že tady jsou lidé poctiví a zbožní a mám z toho radost," uvedla Retíková.

Původní kapli místní oplakali a novou se rozhodli postavit na jejím místě. Má i stejnou podobu. Stavby by nebylo nebýt mnoha lidí, firem a organizací, kteří přispívali ve sbírce.

„Díky finančním příspěvkům ze sbírky bylo možné už na jaře 2011 zahájit přípravy na stavbu a 12. června 2011 byl vysvěcen a položen základní kámen nové Zelené kapličky," připomněl starosta Suchého Dolu Vítězslav Vítek.

Na stavbu vybrali statisíce

Stavba nové kaple přišla na dva miliony a 250 tisíc korun a ve sbírce se vybral jeden milion a 675 tisíc korun. Další peníze daroval kraj a obec. Přišla i dotace z ministerstva pro místní rozvoj. Stejně jako přítomní duchovní i starosta vyjádřil přání, aby kaple sloužila dlouhá léta dalším generacím.

Kardinál Duka popřál, aby kaplička byla místem, kde poutníci najdou schody do nebe. „Kéž by ty schody vás přivedly k této kapličce, když si lámete hlavu, proč to v naší rodině neklape. Nebo proč to v naší obci nebo, pan hejtman mi to odpustí, proč to v našem kraji neklape. Nebo proč to neklape v naší zemi, v Evropě, v Evropské unii, proč to neklape ve světě…," řekl Duka.