VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Žili pod stálým dohledem StB

Červený Kostelec - Ke sklonku éry vládnoucí totalitní Komunistické strany Československa začala v Červeném Kostelci fungovat skupinka odvážlivců, napojených na pražský disent. Dávala hlasitě najevo, co si o zdejším zřízení myslí.

1.12.2014 1
SDÍLEJ:

Sametová revoluce v Praze.Foto: DENÍK/Dimír Šťastný

Hlavními představiteli tehdejšího místního disentu byli Milan Hruška, Tomáš Kulda, Zdeněk Kincl a Jiřina Hašková. Ti přišli v pátek v podvečer besedovat do zdejší místní knihovny o životě za totality a Sametové revoluce.

Jedním z hlavních iniciátorů byl Milan Hruška, který přiblížil začátky vzniku disentu v Červeném Kostelci, který byl zároveň nejsilnějším v celém náchodském regionu.

„Několik let jsem poslouchal Svobodnou Evropu a Hlas Ameriky, což byly v té době jediné zdroje, kde se dalo dozvědět, jak to tady opravdu funguje. To mě nabudilo natolik, že jsem se chtěl zapojit i aktivně. Největší problém byl, že nebylo s kým revoluci dělat. Na maloměstě, to je něco jiného než v Praze, kde se odpůrci scházeli po kavárnách. Tady jsem byl sám. Zlom přišel, když nás na státní svátek v roce 1988 v Praze pokropili studenou vodou. To nás tak naštvalo, že se nás dalo pár statečných dohromady a začali jsme proti režimu vystupovat i veřejně," svěřil se Milan Hruška.

K odpůrcům totality se připojila také nebojácná, tehdy devatenáctiletá dívka Jiřina Hašková.

„Ke kostelecké skupince jsem se připojila na přelomu roku 1988/89. Když jsem nastoupila do práce v České Skalici, tak jsem se seznámila s Tomášem Kuldou, který v té době už v kostelecké skupině pracoval. Jelikož jsem tehdejší režim neměla ráda, tak jsem se k nim přidala. Aktivně jsem se začala projevovat v červenci 1989, to mně bylo devatenáct, a tak jsem o nějakých následcích moc nepřemýšlela," řekla Jiřina Hašková.

Zažila také spoustu nepříjemných chvil, ale její přesvědčení jí pomáhalo vše zvládnout.

Mnohahodinové výslechy

„Nepříjemné bylo, když jsme se sešli v restauraci, kam se chodila tenkrát mládež bavit a někdo tam řekl, že mě slyšel mluvit na Svobodné Evropě. Tím jsem přišla téměř o všechny kamarády. Problémy byly i v rodině, kde mě napadala švagrová. To člověka opravdu mrzelo. Chápala jsem to a také jsem nechtěla nikoho zatahovat do nebezpečí, protože to už opravdu nebyla legrace. Byla jsem mladá, a tak jsem to zvládala. Mnohahodinové výslechy a neustálý dozor státní bezpečnosti moc příjemné také nebyly," uvedla stinné stránky disentu Hašková. A dodala: „Jsem ráda, že jsem se zapojila a stálo to za to. Ničeho nelituji. Bylo spousta odvážných lidí, kteří pomáhali, ale snažili se to dělat tajně, aby neohrozili rodiny."

Na besedě odpůrci totalitního režimu připomenuli některé z akcí, které se snažili ve městě uspořádat a dát jimi najevo své postoje. Všechny jejich aktivity ale byly v neustálém hledáčku Státní bezpečnosti (StB), a tak se řada lidí neodvážila na ně přijít. A kdo přišel, většinou skončil s pouty na rukou a u mnohahodinových výslechů.

Aktivity členů protikomunistického odporu se vládnoucí komunistické straně nelíbily, a tak žili pod neustálým dohledem StB.

Na páteční besedě účastníci vyslechly i několik autentických nahrávek ze Svobodné Evropy, kde se o kostelecké skupině mluvilo.

„Toho, že jsem se v odporu angažoval, jsem nikdy nelitoval, ale chvílemi jsem měl strach. Ne tak o sebe, ale o rodinu a děti. Nebo o to, že budu muset utéct za hranice a všechny tady nechat. Nejhorší to bylo v době, kdy mě obvinili kvůli „Několika větám". Počítal jsem s tím, že to bude obnášet asi jeden rok ve vězení, tak jsem se s tím i smířil a řekl si, že vydržím. Měl jsem štěstí, že to bylo na podzim v roce 1989 a k soudu už nedošlo. Po revoluci jsem se dozvěděl, že jsem dostal paragraf, kde bylo minimum patnáct let," líčil Milan Hruška.

17. listopadu 1989 byl doma a jako každý den poslouchal zprávy. Tam se teprve dozvěděl, že se v Praze něco děje. A tak přes své zdroje z disentu začal shánět aktuální zprávy.

„Hned 18. prosince jsem založil v Červeném Kostelci Československou demokratickou iniciativu. Hned se sešlo asi dvaadvacet lidí. To bylo na osmitisícové město velice dobré, protože nikdo nevěděl, kam bude vývoj směřovat a jak vše dopadne," vzpomínal Hruška.

Protikomunistické iniciativy připravovaly velké demonstrace na 10. prosince 1989. Studenti je ale předběhli a s odstupem času jsou i rádi, protože si nejsou jisti, zda by se jim podařilo zapojit takové davy lidí a dotáhnout to ke zdárnému konci.

Revolucí to však pro Milana Hruško nekončilo. Přidal se k pražské skupině a účastnil se politických vyjednávání. Následně se do politiky zapojil i aktivně.

Po revoluci zasedal v parlamentu

„Po revoluci jsem byl kooptovaný hned v první vlně 30. ledna 1990 za komunistickou poslankyni do parlamentu. Tam jsem byl do doby, než se rozpustilo Československo. To bylo hodně těžké období. Neustále se sváděly boje se slovenskými kolegy. Ve sněmovně se trávilo celý týden od rána do noci a domů jsem se dostal tak chvíli na víkend. To také poznamenalo rodinu. Dnes mají poslanci zlaté časy, tolik volného času jako oni nikdo nemá. Nelitoval jsem bojů s bolševikem a ani revoluce, ale toho, že jsem šel do parlamentu. To mě stálo rodinu. Svoboda mně tak zlomila vaz," uvedl Hruška.

Po odchodu z parlamentu s politikou definitivně skončil. „Jsem hrdý na to, že se podařilo demokracii vybojovat, ale nemám potřebu se dál veřejně angažovat. Teď se věnuji práci, životu a koníčkům, na to jsem neměl nikdy předtím čas," řekl Hruška. Současná situace v politice ho prý silně znepokojuje. „Je potřebné o demokracii stále pečovat a hlavně to vše připomínat dětem, které toho vědí hodně málo. Já se o to snažím a každý rok chodím o totalitě do školy vypravovat," dodal.

Autor: Jiří Mach

1.12.2014 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Strojírenští kovodělníci 14 900 Kč

Strojírenští kovodělníci STROJÍRENSKÝ/-Á DĚLNÍK/-ICE - KOVODĚLNÍK/-ICE. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč. Volných pracovních míst: 15. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou. Směnnost: dvousměnný provoz - pracovní doba od 05:30 hod. do 14:00 hod., od 15:00 hod. do 23:30 hod., Požadavky: spolehlivost, pracovitost., Kontakt - p. Vursta Mykola, tel.: +420 777 929 258 (v době od 09:00 hod. do 11:00 hod.), e-mail: mykolavursta@email.cz (zaslání životopisu).. Pracoviště: Elegant group s.r.o. - provozovna, 549 31 Hronov 1. Informace: Mykola Vursta, +420 777 929 258.

Výroba - Výroba Strojírenští kovodělníci 137 Kč

Strojírenští kovodělníci DĚLNÍK, DĚLNICE - OPERÁTOR, OPERÁTORKA ve strojírenství. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 137.3 kč, mzda max. 185.7 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou (1 rok) s možností prodloužení., Hrubá mzda od 137,30 Kč do 185,70 Kč/hod., , Náplň práce: práce v kovovýrobě, ve výrobě drátěného programu., , Požadavky: samostatnost, zodpovědnost, přesnost, manuální zručnost; odpovídající vzdělání., , Zaměstnavatel nabízí: výborné platové podmínky, práci ve stabilním a slušném kolektivu, zázemí stabilní mezinárodní společnosti s dlouholetou tradicí, možnost profesního růstu ve spojení s růstem mzdy. , , Gondella CZ s.r.o., významný výrobce kompletního regálového systému pro vybavení hypermarketů, supermarketů a obchodů, patřící do belgického sdružení výrobců regálového systému s dlouholetou tradicí - více na www.gondella.com/cs., Obdržené informace od zájemce o pracovní místo budou použity výhradně pro výběr uchazeče na tuto uvedenou pozici., , Kontakt - p. Kaňka Jaroslav; tel.: +420 491 401 211, 602 687 945; e-mail: info@gondella.cz (zaslání životopisu).. Pracoviště: Gondella cz s. r. o., 552 03 Česká Skalice. Informace: Jaroslav Kaňka, +420 491 401 211,602 687 945.

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři osobních automobilů 27 000 Kč

Mechanici a opraváři nákladních automobilů AUTOMECHANIK/-ČKA. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 27000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu neurčitou, jednosměnný provoz. Pozice je vhodná i pro osoby zdravotně znevýhodněné a osoby se zdravotním postižením s max. 2 stupněm invalidity., Nabízené výhody: 50% příplatek na obědy., Zaměstnavatel požaduje předem seznámení s provozem a ústní pohovor o nabízeném zaměstnání. , Kontakt - p. Rejchrt Václav, tel.: 603 806 291, e-mail: info@opravarenstvi.cz. Pracoviště: Opravárenství rasošky s.r.o., 552 21 Rasošky. Informace: Václav Rejchrt, +420 603 806 291.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Obsluha zemních a příbuzných 140 Kč

Obsluha zemních a příbuzných strojů STROJNÍK/-ICE STAVEBNÍCH STROJŮ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 140 kč, mzda max. 170 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu neurčitou, jednosměnný provoz, práce po celé ČR, místo vhodné i pro absolventy/absolventky., , Požadavky: flexibilita, soběstačnost. Praxe 2 roky výhodou., , V případě zájmu kontaktujte: p. Václav Vik, tel.: 777 022 730, e-mail vizep@seznam.cz. Pracoviště: Václav vik, 552 05 Hořičky. Informace: Václav Vik, +420 777 022 730.


TRADIČNÍ polská posila v novoměstských barvách Lukas Wrobel nenašel v dálkařském sektoru přemožitele. Výkonem 729 centimetrů zvítězil a novoměstskému mužskému družstvu zajistil porci 11 bodů.

Atletická družstva začala sezónu třetími místy

Ilustrační foto

Není zeleň jako zeleň... Statistiky někdy klamou

Vyzvánění zvonů zahájí Noc kostelů

Náchodsko - Páteční večer bude ve znamení Nocí kostelů. Svatostánky se otevřou veřejnosti a nechají nahlédnout i do jindy nepřístupných míst. Přinášíme vám program všech kostelů v regionu, které se k akci připojí.

Objev století pro Vrchlabí? Vykopali kostel, nejstarší stavbu města

Vrchlabí - Archeologové odhalili ve Vrchlabí pozůstatky dosud neznámého kostela ze středověku. Jde o nejstarší stavbu v dějinách města.

Komu se nelení... Náchod patří k nejzelenějším okresním městům

Náchodsko – Z okresních měst Královéhradeckého kraje si Náchod v případě zeleně stojí dobře. S 68 procentním podílem zelených ploch jeho keře a stromy vyčnívají nad celorepublikový průměr, který činí 49 procent. Přitom například v Hradci Králové zeleň tvoří jen 34 procent z celkové výměry města.

Bílý: Určitě jsme se mohli opřít o gólmany

Náchod - Mise záchrana – splněno. To by si mohl po sezóně ve svém diáři odškrtnout trenér prvoligových házenkářů Náchoda JAROMÍR BÍLÝ, jehož svěřenci skončili s patnácti body šestí, relativně daleko od sestupových příček. „Vím, že je i z mé stránky co zlepšovat,“ říká v rozhovoru trenér náchodských házenkářů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT