Knihy byly živé, a to doslova. Místo popsaných listů papíru seděli u jednotlivých stolků skuteční zástupci daných témat. Čtenáři k nim mohli postupně přicházet, dozvědět se nové věci, zamyslet se nad různými tématy a zároveň tak potkat svůj předsudek.

„Jsem ráda, že jsem dostala příležitost sdělit ostatním svou zkušenost po autonehodě. Chtěla jsem jim popsat jak taková událost posune člověka dál, jak si začne vážit rodiny či zdraví," uznala fotografka Veronika Michlová z Náchoda.

K „zapůjčení" se nabízely například kniha skeptická, vegetariánská, lesbická, kniha o světě barevných reflektorů a tajemství či kniha o fanynce groupie. Čtyři z knih byly cizojazyčné a čtenáři s nimi museli komunikovat v anglickém jazyce.

„Živá knihovna se konala zcela poprvé. Myslím si, že cokoliv, co odbourá naše předsudky, je dobré. Musím uznat, že vybrat jednotlivé knihy je velmi složité, protože ne každý je o své „jinakosti" ochotný mluvit. Zvlášť v malém městě," uvedla ředitelka knihovny Ivana Votavová.

Podívat se přišla i místostarostka Náchoda Drahomíra Benešová. „Vtáhnout tolik dětí do takového vzdělávacího procesu, jakým je Živá knihovna, není jednoduché, ale všimla jsem si, že studenti jsou zaujatí tím, co tu slyší. Rozhodně to není ztracený čas," pochválila akci Benešová.

S nápadem přišlo náchodské Středisko volného času Déčko, a to konkrétně jedna z evropských dobrovolnic Danielle Dafforn z Velké Británie. Sama se akce zúčastnila jako jedna z knih.  Živá knihovna se konala v rámci Evropského týdne mládeže a za podpory Mládeže v akci.