VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zkosená Boušínská lávka má vyhlídku na zmrtvýchvstání

Slatina nad Úpou - Boušínská lávka, která ještě nedávno tvořila významnou turistickou spojnici mezi obcí Slatina nad Úpou a Červeným Kostelcem a po větrné smršti ji srazil do řeky vzrostlý strom, se pravděpodobně dočká zmrtvýchvstání.

23.5.2008
SDÍLEJ:

Boušínská lávka má smůlu. Stejně jako v minulosti (na snímku) i letos ji postihla pohroma. Lesy České republiky se však nevzdávají a už vybraly modřín, který bude použit na opravu lávky. Foto: Oldřich Nermuť

Vladislav Koch, revírník společnosti Lesy ČR pro náš Deník totiž představil materiál, který bude použit na opravu Boušínské lávky. „Jde o modřín, který má ve výšce dvaceti metrů nad zemí průměr 40 centimetrů. Hmotnost tohoto stromu se pohybuje kolem 40 tun. Hlavní nosné trámy z modřínu budou zhotoveny přímo na místě,“ uvedl revírník. Na konstrukci lávky bude použit dub obsahující hmotu zhruba 12 metrů krychlových, který je momentálně uložen v pile v Havlovicích. V současné době se pracuje na uzavření smlouvy mezi Lesy ČR a firmou Maratonstav Úpice na rekonstrukci lávky.


Místní obyvatelé i turisté tvrdí, že je Boušínská lávka zřejmě zakletá. Podle dostupných materiálů nechal původní lávku postavit v roce 1876 majitel náchodského panství Vilém August Schaumburg – Lippe. Na řece Úpe byla 14. ledna 1948 povodeň s průtokem 187 metrů krychlových vody. Při ní byla lávka stržena a ještě v témže roce znovu postavena. Sloužila až do roku 1999, ale byla v tak špatném technickém stavu, že musela být odstraněna. Okolní obce se však dohodly, že bude postavena lávka nová. Za přítomnosti značného počtu diváků byla 29. dubna roku 2000 lávka slavnostně otevřena. Kvůli staleté vodě byla asi o padesát centimetrů zdvižena a rekonstrukce byla provedena podle původní dokumentace z roku 1948. „Bohužel již 24. září 2002 při nárazu větru spadl na konstrukci lávky ze strany od Boušína silný buk, který ji značně poškodil. Zničeny byly oba nosné trámy a část věšadlové konstrukce,“ vzpomíná na tuto události Karel Cejnar, místostarosta Červeného Kostelce. Z iniciativy Lesů ČR byla na jaře roku 2003 lávka opět opravena a sloužila až do letošního jara, kdy po vichřici Emma byla spadlým stromem stržena do řeky Úpy.

Autor: Hynek Šnajdar

23.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Ve šlágru kola slavila úspěch kostelecká taktika

Počítání volebních hlasů.

V hradeckém kraji vystavili voliči účet i architektům krajské koalice

Těším se na to, co mi život přinese nového, říká Soňa Marková

Náchod - “Výsledky voleb jsou pro mě osobně a hlavně pro KSČM velkým zklamáním. Nečekali jsme, že se hlasy přesunou tak významně ke stranám, které jsou spíše populistické. Ale voliči rozhodli,” říká poslankyně za KSČM Soňa Marková.

Triumf ANO, debakl levice, Bělobrádek uhájil křeslo o 173 hlasů

Královéhradecký kraj - Volby do Poslanecké sněmovny na území Královéhradeckého kraje de facto kopírovaly výsledek v celé České republice. Drtivým způsobem vyhrálo hnutí ANO, těžkou porážku utržily levicové strany.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr královéhradecké krajské kandidátky ČSSD Jan Birke svůj post poslance obhájil, ale po skončení voleb a sečtení hlasů bylo vidět, že k radosti má daleko.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení