Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zlatník stvořil model Zlaté uličky. Měří 16 milimetrů a je celý z papíru

Police nad Metují - Excelentní stavitel modelů Michal Kavalier vystavuje své výtvory v současné době v Muzeu papírových modelů v Polici nad Metují. Jako jedna z rarit mezi vystavenými exponáty je určitě miniaturní mikromodýlek Zlaté uličky na pražském hradě.

14.2.2016
SDÍLEJ:

Stavitel modelů Michal Kavalier vystavuje své výtvory v současné době v Muzeu papírových modelů v Polici nad Metují. Jako jedna z rarit mezi vystavenými exponáty je určitě miniaturní mikromodýlek Zlaté uličky na pražském hradě.Foto: archiv muzea

„Myslíme si, že Michal Kavalier si zaslouží více pozornosti než jen pár řádků, proto vám ho představíme trochu více a nezapomeneme ani na jeho „majstrštych" Zlatou uličku. Bereme to jako připomenutí letošní první velké tématické výstavy věnované jednomu z mistrů papírového modelářství právě Michalovi Kavalierovi," uvedla ředitelka muzea Martina Váňová.

Specializaci nemá, hlavně že lepí

Michal Kavalier se modelařině věnuje už od 80. let. Pokud se ptáte, co lepí, odpověď je jednoduchá naprosto vše. V jeho sbírce najdete modely od budov přes veškerou techniku, papírová zvířata až třeba po figurku amerického prezidenta Baracka Obamy či papírovou záchodovou mísu. Lepí vystřihovánky aktuálně vydávané, volně stáhnutelné z internetu a nebojí se ani vystřihovánek vytištěných před 50 lety, kdy se dnes papír už pomalu mění zpět na dřevěné třísky. Nedělá ani rozdíly mezi autorem vystřihovánky, přesto jak sám Michal prozradil, jeho nejoblíbenějším autorem zůstává nestor českého papírového modelářství pan architekt Richard Vyškovský.

Za ty desítky let se díky své modelářské pečlivosti, kvalitě a zároveň rychlosti s jakou je schopen modely postavit, vyšvihl mezi absolutní špičku (nejen) českých modelářů. Tato slova potvrzuje několikanásobné vítězství v seriálu celorepublikové Papírové ligy, více než 70 medailí a ocenění ze soutěží u nás i v zahraničí, včetně vítězství na modelářské soutěži v německém Hoyerswerdě v roce 2003 s modelem parníku Mark Twain (autor vystřihovánky Ladislav Badalec).

Detailní pečlivost provází Michala celoživotně, a možná proto se profesně vyučil zlatníkem. Vzhledem k tomu, že i jeho maminka byla vyučená zlatnicí, je jasné po kom Michal své vlohy zdědil a dokázal, že jablko nepadlo daleko od stromu a „pomamil" se.

Využívají ho na testování modelů

„Michalových modelářských dovedností hojně využívají i autoři papírových vystřihovánek a oslovují ho jako kontrolního stavitele modelů před jejich oficiálním vydáním," upřesnila Martina Váňová.

Michal nejvíce vzpomíná na spolupráci při zrodu rozsáhlé Městské památkové rezervace s panem Vyškovským a na vznik modelu Pražského hradu od Roberta Navrátila. Ale jeho ruce otestovaly desítky dalších jednodušších i složitějších modelů, které jste určitě mnozí pak lepili již bez zásadních chyb.

Se slepenými modely Michala Kavaliera jste se mohli setkat jak na mnoha modelářských soutěžích, ale i na valné většině výstav papírových modelů pořádných u nás za posledních 20 let. Jen jste to, že model slepil právě Michal Kavalier třeba nepostřehli, jelikož jeho jméno bylo uvedeno pouze malým písmem na štítku u modelu. O to jednodušší to je nyní v polickém muzeu. Tam je několik vitrín jen a pouze Michalových modelů. Michala Kavaliera můžete navíc osobně potkat na všemožných veřejných prezentacích a ukázkách lepení papírových modelů, kde brilantně předvádí svojí dovednost a je ochoten kolemjdoucím prozradit některé modelářské fígle.

Zlatou uličku nakreslil architekt Richard Vyškovský na sérii pohlednic s jednoduchými modely pražských památek. Když si představíte rozměr klasické pohlednice, už tak musíte uznat, že to rozhodně není velká plocha. A pan Vyškovský na pohlednici vměstnal hradební zeď a k ní přilepených pět baráčků.

Nebyl by to Michal Kavalier lepící jakoukoliv vystřihovánku, jenž se mu dostane do ruky, aby i tuto zmenšeninu nepovažoval za plnohodnotnou vystřihovánku. A pojal to jako výzvu, hozenou rukavici. Neváhal, a během asi pěti hodin slepil miniaturní Zlatou uličku v měřítku 1:1400. Výsledný model měl tak na délku 16 mm, pro který byl i malíček vcelku velký podstavec. Tak Michal Zlatou uličku umístil na špendlíkovou hlavičku a zapíchnul do polystyrenu.

První uličku zničil papoušek

„Mezi modeláři je známá historka, kdy se chtěl Michal Kavalier pochlubit se svým miniaturním veledílem, čehož využil jeho papoušek a zákeřně se rozlétl s touhou po kořisti, neminul a s hrdostí úspěšného lovce mikro Zlatou uličku v nedosažitelnosti rukou Michala rozcupoval ve svém zobáku. Papoušek asi netušil, že to byl od něj velice riskantní počin, neboť Michal už už chtěl připravit pekáč a rozehřát troubu, ale naštěstí si svojí pomstu rozmyslel a nebohého drzého papouška ušetřil," prozradila Martina Váňová.

Michal si raději Zlatou uličku slepil znovu a již si jí hlídal lépe. A tak tento mikromodel můžeme obdivovat dodnes. A to nyní, právě v muzeu papírových modelů, jako jeden z desítek skvostů vzešlých z rukou Michala Kavaliera.

Vytvořil také maxi model Jeepu

Na závěr snad ještě můžeme přidat zajímavost, že se Michal podílel i na pravém opaku jeho Zlaté uličky spolu s Josefem Kropáčkem dali dohromady papírový maximodel US Jeepu Willys, který původně nakreslil architekt Richard Vyškovský v měřítku 1:24 pro ABC. Oba pánové ho postavili v měřítku 1:2,5.

Neváhejte tedy a navštivte polické muzeum, ať se můžete pokochat rozličnou škálou modelů, ovšem bez rozdílu perfektně slepené mistrem střihu, ohybu a lepu Michalem Kavalierem. (jim,van)

Autor: Redakce

14.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

V Broumově u nádraží evakuovali desítky lidí a psa. Unikal plyn

Ilustrační foto.

Zaměstnavatel neposílal srážky ze mzdy insolvenčnímu správci

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Machovu zatím chybí forma i štěstí

Náchodsko - O slunečném víkendu se hrálo o další mistrovské body ve fotbalovém Jopeco Okresním přeboru mužů.

Nevěděli, co se šaty, tak je vrátili

Jaroměř, Josefov - Nečekaného překvapení se po pár týdnech dočkali jak vystavovatelé, tak i majitelka odcizených šatů. Před vchodem do objektu Starého špitálu v Josefově, kde se v době 9. do 11. září konala výstava a z něhož zmizely některé vystavované artefakty (tj. zářivky a plesové šaty), se z ničeho nic jednou ráno objevila igelitka. A uvnitř se skrývaly oboje šaty, které kdosi předtím z výstavy odnesl.

Derby rozhodly jaroměřské vstupy do třetin

Náchodsko - Mizerný start do sezony zažívá nejúspěšnější celek posledních pěti let. Hokejisté Náchoda se v úvodu nového ročníku trápí jak v ofenzivě, tak i v defenzivě, což potvrdili i v nedělním domácím zápase s Třebechovicemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení